Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü ve Yaşanan Olaylar

Beşiktaş Belediyesi Başkanlığı tarafından, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası'nın desteği ve Tekin Yayınevi Organizatörlüğünde gerçekleştirilen 1. Dağlarca Şiir Ödülü başvuruları 31 Ağustos'ta sona erdi. Ekim ayı içerisinde ödül sahibine teslim edilecek. Ancak ödüle getirilen çeşitli eleştiriler ve bu doğrultuda yaşanan bazı olaylar var. Üvercinka Dergisi ve pasaj69.org internet sitesinde konu ile ilgili metinler/soruşturmalar paylaşıldı. Edebiyat Haberleri olarak bize ulaşan metinleri okurlarımızla paylaşıyoruz.

Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü ve Yaşanan Olaylar
Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü ve Yaşanan Olaylar Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 8717 kez okundu.

Üvercinka’da “Ödüle Neşter” Çağrısı

Fazıl Hüsnü Dağlarca adına konan ödülü skandal olarak değerlendiren Üvercinka yazar ve şairlerinin başlattığı tartışma yeni katılımlarla Ekim sayısına taşmış bulunuyor.

Enver Ercan’ın konuyu edebiyat dışı bir kavga üslubuyla tehditkâr boyutlara taşıması üzerine Pasaj69 yazarlarının düzenlediği soruşturmaya gelen yanıtlarla oluşturulan “Dağlarca’nın Parsellenmesi” başlıklı rapor, Üvercinka’nın sayfalarında, “Ödüle Neşter Vakti” adıyla yer buldu.

Uğur Yanıkel’in hazırladığı soruşturmayı Kaan Arslanoğlu, Cengiz Orhan, Ali Rıza Özkan, Örsan Gürkan Aplak, Kerem Bereketoğlu, Kenan Bıyıklı, Bünyamin Durali, Kaan Turhan, Oğuzhan Oğuz, Onur Bayrakçeken, Serkan Köçek, Hakan Kamışoğlu, Hüseyin Algül, Tolga Çınar ve Zafer Yalçınpınar, Enver Ercan’ı edebî tartışma etiği dışına çıkmakla suçlayarak, “Türkiye’de skandal boyutlara varan ödül ilişkilerini” ağır biçimde eleştirdiler.

Dergide B.Sadık Albayrak da, “Ödül ve Ceza” başlıklı yazısında, 12 Eylül 1980 darbesinin hemen ardından, gerçekçi edebiyata darbe indirmek üzere Orhan Kemal Roman Armağanı’nın Erdal Öz yönetiminde kötüye kullanılmasıyla birlikte ödüllerin yozlaştırılmaya başlandığını sergileyerek, olayın tanıklarından biri olan Nurer Uğurlu’yu Ulusal Kanal’ın Edebiyat Cephesi’nde gerçekleri açıklamaya çağırdı.

Berkiz Berksoy, Fransa’da 2015’in tartışılan edebiyat ödüllerini irdelerken; Volkan Hacıoğlu, “ödülün burjuva ideolojik aygıt oluşunu” vurguluyor.

Haluk Cengiz, Dağlarca Şiir Ödülü’nün tutarsızlığını sergiliyor.

Mecit Ünal, “Edebiyat Kanonu” ve “Yurttaşlık Kanonu” arasındaki ilmekleri çözdüğü yazısında, tartışmanın 2000 yılında Öküz ve Papirüs dergisindeki yansımalarını anımsatıyor. Bu tartışmalar bağlamında, Engin Turgut’un resimlediği “Postmodern Özne ve Sinsiyeti” başlıklı kapak yazısında, Hilmi Yavuz’dan Enver Ercan’a “defolu ben” olgusu, Pasaj69 yazarlarının saptamaları ışığında ortaya konuyor.

**

SORUŞTURMA; ‘Bir Şiir Emlâkçılığı’ ya da ‘Dağlarca’nın Parsellenmesi’ Hakkında...

http://pasaj69.org/sorusturma-bir-siir-emlakciligi-ya-da-daglarcanin-parsellenmesi-hakkinda/

pasaj69.org taifesinden ‘Haklılığın İnadı’ olarak Uğur Yanıkel, ‘Birinci Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü’nü ve edebiyatımızdaki oligarşik ödüllendirme/jüri sistematiğini eleştiren çok sıkı ve oylumlu bir ‘edebiyat soruşturması’ gerçekleştirmiş.

Soruşturma kapsamında, kötücül ve karanlık odaklar tarafından son günlerde icra edilen ‘kara propaganda’ faaliyetlerine de değinilmiş.

“Bir Şiir Emlâkçılığı” ya da “Dağlarca’nın Parsellenmesi” başlıklı soruşturmanın tam metnine
yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


**
Üvercinka


Artık herkes tarafından farkına varılan bir gerçek var, bu ülkede edebiyat ödülleri çıkarlar doğrultusunda dağıtılmaktadır.

Yarışmalarda jüri koltuğuna oturanlar ve söz konusu yarışmalara katılanlar ahbap çavuş ilişkisi içerisindedir.

Bu düzenek ‘al gülüm ver gülüm’e dayanmakta ve tamamiyle statüko odaklı ilerlemektedir.

Yıllardır işleyen bu kötücül düzeneğin son hareketi ‘Birinci Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü’ adında yeni bir şiir yarışması düzenlemek olmuştur.

Yani anlayacağınız bu ‘şiir emlakçıları’ gözünü bu defa Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya dikmiştir.

Daha ön
ceki yarışmalarda yaşanan olaylara bakıldığında, düzenlenen bu yarışmaların amacının edebiyatımızın ilerlemesi ya da ‘sanatçının anısını yaşatmak’ olmadığı görülecektir.

Bunun farkında olan Üvercinka Dergisi bu konu ile ilgili bir soruşturma düzenlemiş, duyurusu yapılan bu yarışmayı ve
 ödüllendirme sistemini eleştirmiştir.

Bu eleştirilerin haklılığı su götürmez olsa gerek ki, karşı taraf bu eleştirilerin ardından sosyal medyada sahte bir hesabın arkasına sığınarak yalan ve iftiralarla bezeli kara propaganda yapma gereği duydu.

Ayrıca bununla da yetinmeyip, seçici kurulda yer alan Enver Ercan, bu eleştirilere karşılık olarak Üvercinka Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Seyyit Nezir’e çirkin bir dil ve üslupla saldırmış, yalanlar söylemiş, küfürler etmiş hatta şantaja varacak düzeyde tehditler savurmuştur.

Yaşanan bu olaylar karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini düşündüğümden ve vicdan sahibi herkesin bu ‘kötülük dayanışması’na karşı birleşeceğine inandığımdan Pasaj69.org’da yayımlamak üzere bir soruşturma başlattım.

Vakit ayırıp sorduğum soruları yanıtlayan katılımcılara teşekkürlerimi sunarak, yanıtları sizlerle paylaşıyorum.

Haklılığın inadıyla!

Uğur Yanıkel

Eylül 2015

Soruşturma

İşte Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın Vasiyeti


"Bu zamana kadar yayımlanmış ve bundan sonra yayımlanacak bütün kitaplarımdan hesabıma intikal edecek paraların yatırıldığı bankada birikerek bu paranın yıllık faiziyle benim adıma müze kuran Çamlıca Bilfen Okulu'nda indirimli, maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin okutulmasını vasiyet ediyorum.

Fazıl Hüsnü Dağlarca sokakta bulunan evimi vefatımdan sonra hiçbir siyasi ve dini amaç ile kullanılmamak, sadece Fazıl Hüsnü Dağlarca Müzesi olarak kullanılmak ve gençlere Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda çağdaş eğitim vermek üzere içindekilerle birlikte müze yapılması kaydı ile Kadıköy Belediye Başkanlığı’na bırakıyor ve vasiyet ediyorum. 

Ayrıca müteveffa murisim annem Kadriye Dağlarca’nın vefatı ile bana intikal eden Konya ili hudutları dâhilindeki bilcümle gayrı menkullerden hisseme düşen miras payımı da Mehmetçik Vakfı’na bırakıyorum.

Vasiyetimin amacının Türk çocuklarına Atatürk yolunu göstermek olduğunu beyan eder son arzu ve isteklerimi içeren vasiyetimin bunlardan ibaret olduğunu bu vasiyetnamenin hiç kimsenin herhangi bir etki, tesir, cebir baskı yönlendirmesi altından kalmadan hür irademle imzaladığımı noter huzurunda beyan ve ikrar ederim." Kaynak

Dağlarca


Not: Ciddi iddiaların olduğu bu konuda Edebiyat Haberleri olarak yalnızca bize aktarılan metinleri okurlarımızla paylaştığımızı, konunun bir tarafı olmadığımızı bilgilerinize sunarız.

Fazıl Hüsnü Dağlarca 1. Dağlarca Şiir Ödülü 2015 Dağlarca Şiir Ödülü Beşiktaş Belediyesi PEN Yazarlar Derneği Tekin Yayınevi Türkiye Yazarlar Sendikası Enver Ercan Üvercinka Dergisi Pasaj69.Org
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba