Advert
Advert

Siz De Bir Kitaba Ses Olun

İBB Sesli Kütüphane Eyüp’te bulunan yerleşkesinde engelli vatandaşlara, sesli kitap, eğitim programları ve kabartma kitaplar ile hizmet veriyor.

Siz De Bir Kitaba Ses Olun
Siz De Bir Kitaba Ses Olun Nisan
Bu içerik 1184 kez okundu.

1996'dan 2006'ya kadar Taksim'de hizmet veren Sesli Kütüphane,  o tarihten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Eyüp'te tahsis edilen ve halen kullanmakta oldukları kütüphanede hizmet vermeye başlamış. Görme engelli arkadaşlarımız gönüllü okuyucuların seslendirdiği kitapları ücretsiz olarak temin edebiliyorlar. Okuyucular gerek internet yolu ile gerekse birebir Eyüp'teki kütüphaneye gelerek başvuruda bulunabiliyorlar. Doktordan öğrenciye, spikerden oyuncuya, ev hanımdan emekliye kadar her yaş gurubundan gönüllü okuyucular kitapların sesi oluyor.

Gönüllü okuyucular diksiyon, ses, vurgu, tonlama gibi bazı denemelerden geçiyor. Denemelerden başarı ile geçen okuyucular kitap seslendirmeye başlıyorlar. 

Kütüphanede mevcut olan yaklaşık 4 bin adet sesli kitap var. Sesli kitaplar arasında fikir kitaplarından romanlara, tarih kitaplarından ders kitaplarına kadar farklı çeşitlerde kitaplar mevcut. Seslendirilen tüm kitapları Türkiye genelinde 7 bin engelli vatandaşa ücretsiz olarak gönderen Sesli Kitap Kütüphanesi'nin hizmetleri bununla da sınırlı değil üstelik. Hafta sonları engelli üyeler için de pek çok eğitim mevcut.

Sesli Kütüphaneyi başlaşıyoruz ki; çevrenizde görme engeli bulunan eşinizin dostunuzun buradan haberdar olmalarını sağlayın diye ve belki siz de bir kitaba sesinizi vermek istersiniz. Kim bilir?

 

Sesli Kütüphane İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sesli Kitap Eyüp Sesli Kütüphane
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
berkant poyraz aydın     2015-12-17 tabiki bende destek olmak isterim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında