Advert
Advert

Süleyman Çobanoğlu İtibar'ın Yayın Danışmanı Koltuğunda

Şair Süleyman Çobanoğlu, İtibar Dergisi'ın Yayın Danışmanı oldu.

Süleyman Çobanoğlu İtibar'ın Yayın Danışmanı Koltuğunda
Süleyman Çobanoğlu İtibar'ın Yayın Danışmanı Koltuğunda Nisan
Bu içerik 2171 kez okundu.

Yayın yönetmenliğini İbrahim Tenekeci'nin yaptığı İtibar Dergisi'nin Twitter hesabından duyurusuyla haberdar olduğumuz gelişmeye göre; Şair Süleyman Çobanoğlu derginin yayın danışmanlığı görevine getirildi.

İsmet Özel, Dergah Dergisi'nin 69. sayısında (Kasım-1995) “Süleyman Çobanoğlu, Heyhat!” başlıklı yazısında da kendisinden bahsetmişti. 

Şiirlerini halen İtibar Dergisi'nde yayınlayan Süleyman Çobanoğlu, Yayın Danışmanı olarak da, edebiyatın ve fikriyatın mecrasına yön vermeye devam edecek.

Yayın Yönetmenliğini İbrahim Tenekeci’nin yaptığı İtibar Dergisi, 90 ve 2000 Kuşağı’ndan çok sayıda yazar ve şairini bünyesinde birleştiriyor.

 

Süleyman Çobanoğlu kimdir?

3 Aralık 1967’de Afyon Sultandağı’na bağlı Üçkuyu Köyü’nde doğdu. Ailesi, göçerlik ve iskân anılarının henüz canlı olduğu bir yörük ailesi idi. Babasının memuriyeti ve annesinin o henüz bir yaşındayken vefat etmesi nedeniyle, dedesi ve ninesi tarafından yetiştirildi. İlkokulu bu köyde bitirdikten sonra, Devlet Parasız Yatılı okul sınavlarını kazanarak, 1978’de Ankara Atatürk Lisesi’ne kaydoldu. Ancak, o yıllardaki anarşi ortamı ve sağ-sol çekişmesine erken yaşta katılması, Afyon Lisesi’ne nakli ile son buldu.

Çocukluğu ve uzun süren yatılılık hayatı boyunca, şiir daima baş uğraşı, tek motivasyonu oldu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğrenci iken, Dergah dergisine ilk şiirlerini gönderdi. Bu dergide 1990 Mayıs’ında yayınlanan ilk şiiri “Lamba”, gerek biçimi ve gerek Türk şiirine getirdiği yeni soluk sebebiyle heyecanla karşılandı. İlk şiirlerinden itibaren, “ölçülü ve kafiyeli” bir şiir tutumunu benimsedi; bu ısrarını halen sürdürmektedir.

1991 yılında geldiği İstanbul’da çeşitli işlerde çalıştı, Ahmet Haşim ve Necip Fazıl gibi pek çok şairin başına gelen, onun da başına geldi, bankacılık yaptı. 

1995’te yayınlanan ilk şiir kitabı “Şiirler Çağla”, şiir ortamında tartışmalara sebep oldu; etki sahibi ilk kitaplardan biri olarak edebiyat tarihimizdeki yerini aldı.

1995 yılından itibaren, Kanal 7 Televizyonunda pek çok kültür-sanat içerikli programın yapım ve sunumunu üstlendi. Günlük yazılar yazdı, şiir yayınlamaya devam etti. Kanal 7’de 1999 yılından 2009 yılına kadar yöneticilik yaptı, çeşitli programlarda yer aldı. 2004 yılında başlayan dizi yazarlığında, Kalp Gözü, Sakarya Fırat, Kızılelma gibi çok seyredilen ve uzun yıllar süren yapımlara imza attı.

2009 yılında çıkan ikinci şiir kitabı “Hudayinabit”le, şiir konusunda aldığı tutum ve açtığı yolu pekiştirmiş oldu.

Süleyman Çobanoğlu, şiir yazmaya ve yayınlamaya devam ediyor.

Sanatçının ayrıca, Yobazlığa Övgü ve Aşk ile Hain Kardeş adlı deneme kitapları zihinlerdeki tazeliğini hiç kaybetmedi.


İtibar Dergisi Edebiyat Dergisi Süleyman Çobanoğlu İbrahim Tenekeci
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında