Advert
Advert

Necip Fazıl Ödülleri'ne

Star Gazetesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri'ne Bekir Tuncer Salihoğlu tarafından, Sezai Karakoç eleştirisi getirildi. Bu ödülün Sezai Karakoç'a niçin verilmediğinin sorgulandığı eleştiri olumlu /olumsuz pek çok yanıt aldı.

Necip Fazıl Ödülleri'ne
Necip Fazıl Ödülleri'ne Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1874 kez okundu.

Aşağıda, Salihoğlu'nun eleştirisinin tam metnini okuyabilirsiniz. Öncesinde ise, Nizamettin Yıldız tarafından sosyal medyada konuyla ilgili paylaşılan başka bir ayrıntıyı aktarmak istiyoruz. 

Nizamettin Yıldız: Necip Fazıl ödülleri için üstadın oğlu Mehmet Kısakürek'ten mesajlar. Bu ödül başta Sezai Karakoç'a verilmeliydi.
Nizamettin Yıldız

Aynı paylaşımın detayında, yapılan yorumlarda şu mektuba yer verildi:

Mektup


BEKİR TUNCER SALİHOĞLU TARAFINDAN YAPILAN ELEŞTİRİ:


Cumhurbaşkanımıza Buradan Sesleniyorum. 
Bu Ödüle layık olan şu anda tek kişi, ezberden şiirlerini okuduğunuz , Üstad Sezai Karakoç'tur. Seçici Kurul'a bu hatasını hatırlatarak Haliç Kongre Merkezinde bunu dile getirmelisiniz.

Benim Fikrim. 
Cuma günü Necip Fazıl Kısakürek Özel Ödülleri sahiplerini bulacak. Bu yıl ikincisi düzenlenen törende hak edenlere ödülleri takdim edilecek. 
Âcizâne fikrime göre geçtiğimiz yıl Özel Ödül; Necip Fazıl ile uzun yıllar bir arada Dava Adamlığı, fikir örtaklığı, ızdırap, acı, dergi ortaklığı, duygu ve düşünce ortaklığı... 17 yaşından itibaren Fakülte'nin ilk sınıfından itibaren beraberliği, Büyük Doğu'nun ilk sayısından itibaren, birbirlerinin ruhunu dahi tanımışlığı olan hapishane ve hiçbir yerde yalnız bırakmayan aynı çileyi çekmiş, halen aynı ısdırapı yaşayan Üstad Sezai Karakoç'a verilmeliydi. Diyeceksiniz ki: 
- Ödülü almaya gelmeyecek.. 
Evet O, " Hasta ve vefat ziyaretleri hariç, hayatta tek kişinin ayağına gittim. O da Necip Fazıl Kısakürek'tir. Dava için gittim." diyerek onurunu ifade eden Sezai Karakoç'a bu ödülü layık görmeyen öğrencilerine duyurulur. Evet, seçici kurulun hepsi ve ödül verilen kıymetli şahsiyetler, Onun yetiştirdikleri öğrencileridir. 
Diriliş Dergisinde yer verdiği, elinden tutup yayınevine "Bu gencin eserini basınız, Ben kefilim" dediği, kitap isimlerini dahi Üstad'dan alan Ödüllü öğrencileri de uzun yıllar oldu yanına gelmiyorlar. Gelmemeyi büyüklük addetmektedirler biz de kendi başımıza bir Üstad olduk diye. Zaman ve Edebiyat Tarihçileri bu notu bir yerlerde kayda geçeceklerdir. İstanbul'da olduğu halde beş yıl Necip Fazıl'ın yanına uğramayanlar Onun ödüllerini kucaklıyorlar. 
Ödül almaya gitmemesi, Üstad Sezai Karakoç'un bu ödülü hak etmediği anlamına mı gelir?
Madem Üstad Sezai Karakoç ödül almaya gelmeyecek o halde biz de ödülleri öğrencilerine verir, kendimize yeni bir Üstad oluştururuz mu denmek isteniyor? 
Bu ve buna benzer hareketler tek ve bir tane olan, yedeği olmayan, sahabe gibi sade yaşayan, kimselere minneti olmayan, Üstadımızı üzmez mi? Siz olsanız içerlemez misiniz? 
Seçici Kurul madem Sezai Karakoç'u seçmedi, ödülü alacaklar "Efendim bu ödüle en layık Sezai Karakoç'tur. O varken ben bu ödülü alamam" demeliydi. Bu ihmalkârlığın mesuliyeti hepimizi yaralıyor, incitiyor. 
Onun, Yüce Diriliş Partisi çatısı altında İslam'ı anlatması mı bizi Ona soğuk baktıran, davrandıran yoksa? Kadrü kıymet bilmezlik bizi ve çocuklarımızı çok üzeceğe benziyor. Kadirşinaslık diye bir duygumuz var iftihar ettiğimiz. Fakiri olduğumuz bu duyguları yitirdiğimiz yerde tekrar bulmalıyız, kazanmalıyız. 
Kimse kırılmasın, gücenmesin benim fikrim bu. Sütunumda paylaştım onun için.

 

Cumhurbaşkanımıza Buradan Sesleniyorum. Bu Ödüle layık olan şu anda tek kişi, ezberden şiirlerini okuduğunuz , Üstad...

Posted by Bekir Tuncer Salihoğlu on 23 Aralık 2015 Çarşamba
Sezai Karakoç Necip Fazıl Ödülleri Eleştiri
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında