Advert
Advert

İşte Hayal Bilgisi'nin En Çok Kitap Okuyan Yazarı

Emre Gürkan Kanmaz, 2015'i 163 adet kitap okuyarak, Hayal Bilgisi ailesinin en çok kitap okuyan yazarı olarak bitiriyor. Tebrik ediyoruz!

İşte Hayal Bilgisi'nin En Çok Kitap Okuyan Yazarı
İşte Hayal Bilgisi'nin En Çok Kitap Okuyan Yazarı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1098 kez okundu.

Emre Gürkan Kanmaz, 2015'i 163 adet kitap okuyarak, Hayal Bilgisi ailesinin en çok kitap okuyan yazarı olarak bitiriyor.

Kendisi kitaplar da satan bir zincir mağazada çalışıyor ve kitap okumayı çok seviyor. Dilerseniz bu 163 kitabın hikâyesini kendisinden dinleyelim:

Selam insanlık,

Ben bu yıl kitaplara geçen yıllara nazaran daha çok yakın olmak istedim. Bunun için de kendi sınırlarımı zorlayarak yoğun bir okuma çabasına giriştim. 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında 163 adet kitap okudum.

İyi mi yaptım kötü yaptım bilmiyorum. Ancak şunu biliyorum ki mutlu oldum. Çünkü beni bu dünyada ayakta tutan tek gerçek gücün edebiyat olduğunu anladım. Aslında insana, aşka, dine, hayata ve güzel olan her şeye inancım sonsuz ancak beni dingin, mutlu, huzurlu kılan şey edebiyatın kendisinden başka hiçbir şey değil. Lütfen kimse üstüne alınmasın ama insan denen yaratık kelimenin tam anlamıyla bir “yıkım makinesi”. Bir işte çalışıyorsunuz, bir aile hayatınız var, muhtemelen bir de aşk denilen şeye sahipsiniz. Paranız az veya çok. Çevreniz de öyle. Eee, peki sonrası? İç huzurunuza ne oldu? Kimde bu dediğim şeyden var? Gerçekten olanlarınıza lafım yok ama olmayıp olduğunu iddia eden zavallılara sesleniyorum… Kitap okuyun ağabeylerim ablalarım, kitap okuyun! Çünkü huzur denen şey para ile satılmıyor!

Okuduğum kitapları tek tek özetleyecek değilim ancak birkaç kitaptan kısaca bahsetmek istiyorum…


* Tahsin Yücel’in başyapıtı sayabileceğim romanı Yalan bu yıl beni en çok sarsan kitap oldu. Bir yerlerden bulup okumanız en büyük dileğimdir. Çünkü adından da anlaşıldığı gibi insanlar aleminde piyasası oldukça yüksek olan kavram yalanın tüm tabiatını gözler önüne seren usta yazarın bende bıraktığı etkiyi inanın tarif edemem. Kitap bittikten sonra tek yaptığım yazarına derin bir şekilde saygılarımı sunmak oldu. Ve gülümsedim… Ve şaşırdım akabinde. Bir kitap bir insandan daha çok gülümsetebilmişti çünkü beni…


* Alexandre Dumas’nın Monte Cristo Kontu ise ömrümün sonuna değin unutamayacağım yapıtlardan birisi. Bir insana yapılan haksızlığı, mahkum edilişi ve kaçıp hayatını mahveden insanların hayatlarını mahvedişini ustalıkla konu alan yapıt bende derin izler bıraktı. Anlatımı, karakterleri ve olay örgüsü kusursuz olan yazarın neden bu kadar kalıcı olduğunu test etmek bana hem esin hem de gurur kaynağı oldu. Kesinlikle tavsiye ediyorum.


* Melih Cevdet Anday’ın Gizli Emir ile İsa’nın Güncesi isimli yapıtları ise toplumcu gerçekçi romancılığın zirvesini okuma şerefine dahil etti beni. Anday, usta bir şair olmasının yanı sıra usta bir romancı olduğunun farkına varmam beni huzurlu kıldı. Daha önce okudunuz mu bilmiyorum ama kesinlikle tavsiye ederim. Kurduğu ekonomik cümlelerle, dilimizin inceliklerini gözler önüne sererken diğer ustalarımız gibi bizi bizden daha çok tanıdığına şahit oldum. İyi ki bu yıl içerisinde nitelikli kitaplar okumuşum diyorum.


* Ve son olarak Ryunosuke Akutagawa’nın Kappa’sı… Söyleyecek söz bulamıyorum. Okuyun, okuyun ve okuyun…


Aslında bu saydıklarımın yanında kalıcı birçok kitap daha var ama tek tek saymam, yorumlamam çok büyük zamanımı alır diye bu konuyu kapatayım artık diyorum.

İyi ki birçok yazar hayatıma girdi ve iyi ki birçok iyi yazarın başyapıtlarını okudum. Pişman değilim. Kahve köşelerinde sürteceğime kendime yarayan bir şey yaptığım için kendimi yeni bir kitapla ödüllendirdim bugün. Yani bir kitap oburu olarak kendime gofret alacak değildim ya.

Evet. Bir yılı daha geride bıraktık. Bakalım 2016’da bizi neler bekliyor? Sizi bilmem ama kendi insanlığımı muhafaza edebilmek adına kendimce böyle bir yol izledim. Yoksa biliyorum bize içi boşaltılmış inanç sisteminden, politikadan, entrikalardan, çıkara dayalı her türlü zımbırtıdan fayda yok… Zaman ilerliyor abilerim ablalarım, hayatlarımız kısa. Erdemli olabilmek adına her yolu deneyin. Ya da deneyen insanlara mani olmayın. Herkesin aklı fikri var sonuçta. Nitelikli bir yaşam sürmeye gayret gösterin ne olur. Göçüp gittiğinizde ardınızda bir kalem ucu kadar iz bıraksanız yeter. Yeter ki bırakmaya gönlünüz olsun. Yeni yılda daha çok kitap okuma hayaliyle sizleri kucaklıyor ve mutluluk, şans ve paranın sizi bulmasını temenni ediyorum. İyi ki kitaplar var ve iyi ki kediler de var.


Emre Gürkan Kanmaz

Emre Gürkan Kanmaz
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında