Advert
Advert

Sabit Fikir'de Bu Ay: Domestik Şiddet Romanları

Sabit Fikir Dergisi 59. sayısında!

Sabit Fikir'de Bu Ay: Domestik Şiddet Romanları
Sabit Fikir'de Bu Ay: Domestik Şiddet Romanları Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1184 kez okundu.

"2015’in en çok satan kitabı olan Trendeki Kız hakkında konuşmamız gerek. Çünkü ardında 21. yüzyılın doğurduğu bir alt türün çığ etkisi var. Evliliğin aslında psikolojik bir meydan okuma ve bir suç mahali olduğunu anlatan, kadın karakterlerin hem kurban hem de kaderlerini ellerine alan kahraman olarak merkezde durduğu, 'domestik şiddet romanları' ya da 'domestic noir/chick noir' diye adlandırılan bir alt tür bu."


SabitFikir dergisinin Ocak 2016 tarihli 59. sayısının dosya başlığı, “Evliliğin kara yüzü: Domestik şiddet romanları”... Aysu Önen, dosya yazısında son dönemde çok satan domestik şiddet romanlarını mercek altına alarak, kadın karakterlerinin hiçbir şey yapmadan kabullenmenin, sabretmenin bittiği yerde durduklarını belirtiyor:

“Kadına yönelik şiddet haberlerinin cinayeti normalleştirdiği bir zamanda, Batı’da satılan kitapların üçte ikisini satın alan kadın okurun kolektif talebi, kadına yönelik şiddeti kapitalizmin anladığı dilden, paraya dönüştürülebilir bir tema olarak önemsetiyor artık. Her ay yüzlerce kadının en yakınlarındaki erkeklerin ellerinde cinayete kurban gittiği, çocuk gelinlerin, istismasların, tecavüzlerin sayaçlarla ölçüldüğü coğrafyamızdan bir domestik şiddet romanları furyası çıkaramamış olduğumuz da bir gerçek.”
Sabit Fikir SabitFikir Sabit Fikir Dergisi SabitFikir Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında