Advert
Advert

Karabatak Dergisi Kapağında Ay Yıldızla Çıktı

Ali Ural yönetiminde çıkan Karabatak Dergisinin yeni sayısının kapağında ay yıldız var. Yeni sayının önsözünü haberimizin detayında okuyabilirsiniz.

Karabatak Dergisi Kapağında Ay Yıldızla Çıktı
Karabatak Dergisi Kapağında Ay Yıldızla Çıktı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2101 kez okundu.

"Milli olunmadan evrensel olunamayacağına dair inancımız, hiçbir zaman değişmedi. Çünkü her sanatın ve sanatçının er meydanı, kendi topraklarıdır. İlk sınavını orada vermeli ve sesinin ne kadar gür ve vicdanlı çıktığını orada göstermelidir. Ancak bunu başardığında, yeryüzü bütün sınırlarını kaldırır da sadece ona dünyanın bütün topraklarını tek bir parça olarak gösterir. Artık yeryüzünün tamamıdır onun vatanı. 

Milli şuura her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde sanatın vazifesini yapmasını istedik ve dosya konumuzu “Millilik ve Evrensellik Arasında Şiir” olarak belirledik. Çünkü şairlerdir bir milletin en güçlü sesi. Bu bağlamda Ahmet Ağır “Faruk Nafiz’in Sanat Şiiri Üzerinden Millilik ve Evrensellik Tartışması”; Mehmet Ulukütük “Şiirde Millilik ve Evrensellik Sorunu: İsmet Özel’in ‘Sünni Şair Olur mu?’ Sorusunun Anlamı ve Cevabı Bağlamında Bir Haşiye Denemesi”; Atakan Yavuz “Yerlilik İnsanın Kendi Kafasıyla Düşünme Cesaretidir”; Zeynep Arkan “Şiirde Millilik veya Gelenek, Evrensellik ve Yenilik Kriterleri” ve Bünyamin Demirci “Gözlerimiz de Doğuludur Çünkü” diyerek milliliği ve evrenselliği taze bir ışık altında incelediler."

A. Ali Ural, Karabatak 24. sayı şunuş yazısından...

Karabatak Dergisi

Ali Ural Karabatak Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında