Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî

Edebiyat Haberleri'nde haftanın kitabı Mustafa Lûtfî Efendi'nin kaleme aldığı Revak Kitap etiketiyle çıkan 'Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî'

Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî
Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî Nisan
Bu içerik 570 kez okundu.


Revak Kitap'tan çıkan 'Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî adlı eser Mustafa Lûtfî Efendi'nin kaleminden çıkmış. Eylül 2013'te raflardaki yerini alan kitabı yayına hazırlayan Aliye Uzunlar.

Mustafa Lûtfî (Lûtfullah) Efendi’nin Tuhfetü’l-Asrî fî Menâkıbi’l-Mısrî adıyla 1891 (h.1309) senesinde Bursa’da yayınlamış olduğu menâkıbnâme, Hazret-i Pîr Niyâzî-i Mısrî hakkında kaleme alınmış nadir eserlerden biridir. Eser, alışılagelmiş menâkıb-nâmelerden farklı olarak, Hazret-i Mısrî’nin hayatını kronolojik olarak anlatan, sonunda da halifelerinden bahseden edebî dille yazılmış bir biyografi niteliğindedir. Lûtfî Efendi’nin bir Mısrî şeyhi olması ve Mısrî âsitânesinin son post-nişîni Mehmed Şemseddîn Efendi’nin mürşidi olması, eseri daha da orijinal hâle getirmektedir.

Tanıtım Metninden

Bir hadîs-i kudsîde, Hazret-i İnsân'ın şânı hakkında, "Ben insanın sırrıyım, insan benim sırrımdır." buyuruluyor. Bu sır sahiplerini her cephesi ile tanımak, yine o sırra sahip olanlarca mümkün, tanıtmak ise imkânsız gibidir. Böylesine zor bir durum karşısında imdâdımıza elinizdeki kitap gibi eserler yetişmektedir. Hazret-i Mısrî'nin silsilesinden gelen Şeyh Mustafa Lûtfî Efendi hazretleri, pîrinin hayatının zâhirî kısmına âit bilgileri büyük bir titizlikle bir araya getirmiş, Hazret-i Mısrî'nin hatıralarını âşıkâne ve ârifâne bir üslûpla kaleme alıp, Hazret'i tanımak isteyenlere salahiyetli bir elden ışık tutmuştur. Eser, Cenâb-ı Mısrî'yi tanımak isteyenlere ve hatta tanıyanlara son derece kıymetli bir "tuhfe" yani hediyedir.

Revak Kitap Niyazi Mısri Mustafa Lûtfî Efendi Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnternet Sitemize Ekleyeceğiniz Her Haber İçin Telif Alabilirsiniz
İnternet Sitemize Ekleyeceğiniz Her Haber İçin Telif Alabilirsiniz
Hayal Bilgisi Dergisi Yeni Abonelerine İyilik Ajandası Hediye Ediyor
Hayal Bilgisi Dergisi Yeni Abonelerine İyilik Ajandası Hediye Ediyor