Advert
Advert

Revak Kitap'tan Arûsîlik Serisi

Hazret-i Pîr Abdüsselâm el-Esmer ve tarîkati hakkında daha geniş mâlumat verecek bir serinin önsözü mâhiyetindeki bu sevimli eserin ilk bölümü, Kâdirî tarîkatine ayrılmış olup, ikinci bölümde Arûsî tarîkati anlatılmaktadır.

Revak Kitap'tan Arûsîlik Serisi
Revak Kitap'tan Arûsîlik Serisi Nisan
Bu içerik 1359 kez okundu.
İki Gavs-ı Enam Abdülkâdir Geylânî ve Abdüsselâm el-Esmer

Yazarı: Mihr-i Dîn Arûsî 
[Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi]

Yayına Hazırlayan: Arzu Meral

Ocak 2012


Arûsî tarîkatinin ilk müessisi Medyeniyye, Çeştiyye ve Şâzeliyye ricâlinden Seyyid Ahmed bin Arûs hazretleridir. 1 Ahmed bin Arûs hazretleri dolayısıyla bu tarîkate Arûsiyye denilmiştir. Seyyid Abdüsselâm el-Esmer hazretleri Arûsiyye tarîkatinde yetişmiş, ayrıca Şâzeliyye meşâyihinden Abdülvâhid Dukkâlî hazretlerine intisâb etmiştir. Kendisinden sonra bütün Arûsîler Hazret-i Abdüsselâm elEsmer’i pîr olarak kabul etmişlerdir. İlk müçtehid Ahmed bin Arûs hazretlerine hürmeten, bu ikinci içtihada Selâmiyye denilmiş ve bu tarîkatin adı Arûsî-Selâmiyye olmuştur.  

Elinizdeki kitapta da görüleceği üzere, Hazret-i Pîr’in Abdülkâdir Geylânî hazretleri hakkında söylemiş olduğu nutuklardan dolayı Arûsîlerin Abdülkâdir Geylânî hazretlerine ayrı bir muhabbetleri vardır. Bu sebepten olsa gerek İki Gavs-ı Enâm adlı kitabın birinci bölümü Abdülkâdir Geylânî hazretlerine ayrılmıştır. Bahsi geçen manevî yakınlığın dışında, Arûsîliğin Kâdirîlikle hiçbir şekilde silsile birlikteliği olmadığı gibi, Kâdirîliğin kolu olabileceğini düşündürecek bir mesele de yoktur. Bazı silsile kitaplarında Kâdiriyye’nin Arûsiyye isminde bir kolu geçerse de, bu sadece bir isim benzerliğidir. On dokuzuncu yüzyılda Hindistan’da Seyyid Muhammed Arûsî tarafından içtihat edilmiş bir Kâdirî koludur ve bu silsile hâlen devam etmektedir.  

Tanıtımdan

Hazret-i Pîr Abdüsselâm el-Esmer ve tarîkati hakkında daha geniş mâlumat verecek bir serinin önsözü mâhiyetindeki bu sevimli eserin ilk bölümü, Kâdirî tarîkatine ayrılmış olup, ikinci bölümde Arûsî tarîkati anlatılmaktadır. Türkiye'de neredeyse hiç tanınmayan bu tarîkat hakkında, kendisi de bir Arûsî şeyhi olan Filibeli  Ahmed Hilmi Bey tarafından kaleme alınmış  ve tarîkatin Türkiye'deki seyrini de okuyucuya sunan ve bugüne kadar yayınlanmamış fotoğraflarla zenginleştirilmiş değerli bir kaynak.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Revak Kitap Arûsîlik Serisi İki Gavs-ı Enam Abdülkâdir Geylânî ve Abdüsselâm el-Esmer
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında