Advert
Advert

Türkiye'nin En Çok Gezen Bisikleti

Gürkan Genç, 2012'de bisikletiyle Dünya turuna çıktı. Aradan geçen dört yılda bisikletiyle birçok farklı ülkede, yüzlerce şehirde, birlerce kasaba ve köyde pedal çevirdi. İşte 37 ülkede 42000 km yol alan o bisikletin ve Gürkan Genç'in hikayesi... Gürkan Genç'in dilinden...

Türkiye'nin En Çok Gezen Bisikleti
Türkiye'nin En Çok Gezen Bisikleti Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 962 kez okundu.

9 Eylül 2012 başladığım dünya turumda Kron Bisiklet'in özel olarak ürettiği ve bu turda kullandığım bisikleti önümüzde ki hafta Türkiye'ye Güngörler Bisiklete gönderiyorum. Bisikletin devrilmesi sonucunda kadro da bir hasar oluştu. Yaptırılabilir fakat yeteri kadar risk alıyorum dağın başında bir yerde yolda kalmak istemem : ) Adını "Kara Şimşek" koyduğum bisiklet 3.5 yılda beni nerelere götürdü? Aslında bu sebeplerden dolayı da Türkiye'ye göndermek istiyorum

9 Eylül 2012 - 17 Şubat 2016

Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya , Avusturya, İsviçre, İtalya, Monako, Fransa, Belçika, Hollanda, İskoçya, İngiltere, İspanya, Fas, Cezayir, Tunus, İsrail, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirliği, Umman, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Malavi, Zambiya

Ankara, Sofia, Bükreş, Kişinev, Moskova, St. Petersburg, Helsinki, Rovaniemi, Kiruna, Stokholm, Oslo, Kopenhag, Hamburg, Berlin, Hanover, Stuttgart, Köln, Frankfurt, Münih Düseldorf, Cenevre, Bern, Zürih, Milan, Bergamo, Verona, Cenova, Monte Carlo, Nice, Gap, Besançon, Paris, Brüksel, Utrecht, Amsterdam, Roterdam, Edinburg, Glasgow,Durham, NewCastle, Londra, Barselona, Valencia, Alicante, Madrid, Granada, Murcia, Toledo, Melilla, Nador, Taza, Fes, Meknes, Rabat, Kasablanka, Eshaura, Agadir, Layun, Oran, Algeria, Tunis, Tel Aviv, Haifa, Kudüs, Ramallah, Beytüllahim, Amman, Petra, Akabe, Dumat Al Jandal, Al Ula, Khayber, Medine, Bedir, Cidde, Mekke, Riyad, Dammam, Manama, Doha, Abu Dabi, Dubai, Muskat, Addis Abba, Nairobi, Darüselam, Zanzibar, Lusaka...

37 Ülke 42.000 kilometre yüzlerce şehir binlerce köy kasaba

İsviçre, İtalya, ve Fransa da yer alan Alp dağlarının geçitlerinden 32 tanesini birlikte geçtik. Avrupa'da araba ile çıkılabilecek en yüksek iki noktasına da çıkardı. Picodel Veleta ve Col de La Bonette. Üstüne gittik Afrika Etiyopya'da arabanın çıkabileceği en yüksek noktalara da birlikte çıktık. Bale Dağı geçidi ve Tulu Dimtu.

Avrupa'da Tabernas, Afrika'da Sahra, Arap Yarım adasında Arabistan Çöllerini birlikte geçtik. O çöllerde 61C sıcaklığı da gösterdi.

Kışın -57 derecede Kuzey Kutup Dairesine birlikte pedal çevirdik.

Kudüs'den, Medine'ye oradan Mekke'ye götürdü. Bu yol tarihte ilk defa Bisikletle kat edildi. Sayesinde Umre'ye bisikletle giden ilk Müslüman'da oldum.

Her ülkenin Ulusal müzesine götürdüğü gibi sanat galerilerine de uğradım. Ayrıca adlarını not defterlerime yazdığım yol üstünde irili ufaklı onlarca müzeye de gitmeme vesile oldu. Yolculuğumda 4 Opera gösterisine, 6 konsere de katıldım.

Ege denizi, Marmara denizi, Baltık denizi, Kuzey denizi, Akdeniz, Atlas Okyanusu, Kızıl Deniz, Arap Denizi ve Hint Denizi kıyılarına götürdü.

Afrika'nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro'nun çevresinde tam bir tur attık. Değişik coğrafyalarda muhteşem kamp alanlarına götürdü.

Binlerce insanla tanıştırdı yüzlerce yeni dost kardeş edindirdi. Yeni projeler yapmama hayaller kurmama yardımcı oldu. Yüzlerce öğrenciye, gence birlikte ilham verdik. Okullara üniversitelere şirketlere birlikte gidip başkalarının hayallerine de ortak olduk.

Gönül isterdi ki devam edelim fakat tek parça halinde Türkiye'ye gönderip gelecekte müzede sergilenmesi ve başkalarına bir çok konuda ilham vermesi daha iyi olacak.

Yeni bisiklet de önümüzdeki hafta sizlerle tanışmış olur : )

www.gurkangenc.com

(Metin, Gürkan Genç'in sosyal medya hesabından alınmıştır.)

Gürkan Genç Bisiklet Dünya Turu
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında