Advert
Advert

Hastane Önünde Simitli Kütüphane

Bedri Bademci, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde simit satarak geçimini sağlamanın yanısıra, oluşturduğu kütüphane ile hastane ziyaretçilerine okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor.

Hastane Önünde Simitli Kütüphane
Hastane Önünde Simitli Kütüphane Nisan
Bu içerik 1091 kez okundu.

Bedri Bademci, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde simit satarak geçimini sağlayan bir vatandaşımız. Ama onu herkesten farklı kılan bir hikayesi var. Bedri bey simit satarak geçimini sağlarken aynı zamanda hem kendi aldığı hem de çevrenin yardımlarıyla oluşturduğu kütüphane ile hastane ziyaretçilerine okuma alışkanlığı kazandırmak amacını taşıyor.

Nihayet Dergi'de yayınlanan Bedri amcanın hikayesi herkese örnek olacak nitelikte.

Bedri Bademci, 1947'de doğumlu, okuma aşkı beş yaşında başlamış. Bir dönem cam tezyinatı ile uğraşarak uzun yıllar cam dekoratörlüğü de yapmış olan Bademci'yi farklı kılan ise büfesinin yanında açtığı kütüphane… Hastane bahçesinde Telekom kartı satarak başladığı işini büyüterek simitçi büfesi açan Bedri Bademci, zamanla bu büfenin yanına bir de 'Halk Kütüphanesi' eklemiş. Kurduğu kütüphanede hem kendi kitapları hem de çevresinden topladığı kitaplar var; kitapların nereye ait olduğunu belli etmek için de kitaplara Halk Kütüphanesi'nin kaşesini de bastırmayı da unutmamış. Kitapları ödünç almak ücretsiz ancak aynı anda iki kitap alınamıyor.

Hastane bahçesinde bekleyen hasta ve hasta yakınlarına kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı hedefleyen Bedri Bademci'nin kendisinde doğuştan engelli... Bedri Bademci'nin en büyük hayali 900 km uzunluğunda bir kütüphane rafı oluşturmak… 
Bademci'nin sözleşmesi, büfesinin kira miktarı arttırılması ve kirasını ödeyemediği için 2014 yılında sekteye uğrayarak hastane yönetimi tarafından feshedilmiş. Devam eden mahkeme neticesinde 2015 Nisan ayında kütüphane kapatılmış. Bunun sonucunda kitaplarını dağıtmak zorunda kalan Bademci ve kütüphanenin müdavimleri, sabırla kütüphanenin tekrar açılacağı günü bekliyor.

Bedri Bademci Simit Satan Kütüphaneci Kitaplı Simitçi Hastane Önünde Kütüphane
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında