Çayırkuşundan bir şarkı: Bûtimar Edebiyat Dergisi

Edebiyatta yeni bir soluk; Bûtimar Edebiyat Dergisi Bahar 2016'da çıkan ilk sayısıyla yayın hayatına başladı.

Çayırkuşundan bir şarkı: Bûtimar Edebiyat Dergisi
Çayırkuşundan bir şarkı: Bûtimar Edebiyat Dergisi Nisan
Bu içerik 4255 kez okundu.

“Bûtimar Dergisi” Bahar 2016 tarihli ilk sayısı ile yayın hayatına başlıyor. Üç ayda bir yayınlanacak olan dergide kimler yok ki?

“Editörden” isimli giriş yazısında Şeyma Subaşı’nın heyecanı açıkça belli olurken, aynı zamanda Gökhan Özcan’ın arka kapaktaki yazısı dergi ekibinin düşünceleri hakkında fikir veriyor. Derginin genel yayın yönetmenliğini ise Ayşe Sadiye Doymuş üstleniyor.

İsmail Canbulat’ın “Büyük Halamın Tahta Bavulu” isimli hikâyesiyle açılan dergide, Hale Eştürk, ”Sabırsız Akıl Kalpsiz Düşünür, Düş ise Akla Kalbi Düşürür”, Ayşe Sadiye Doymuş “Hızır(a.s)’ın Deldiği Gemiler” ve Şeyma Subaşı “İnsanlık Öldü mü?” adlı hikâyeleriyle katkıda bulunuyorlar.

Deneme bölümünde Caner Almaz “Vasıfsız Keder”, Serap Aslı Araklı “Beş Şehir Güzellemesi” ile karşımıza çıkıyor.

Şiir bölümünde Hatice Algın Hatipoğlu, Leyla Marankoz Doğramacı, Tuğba Çelikkaya, Zehra Adalı ve Oğuz Ertürk isimleri yer alıyor.

“Şiirlerin Hikâyesi”nde Mustafa Özçelik’e “Ellerimde Bir Demet Karanfil” adlı şiiriyle alakalı sorular yöneltilirken, Ayşegül Genç, Hasan Bozdaş, Zeki Bulduk, Mehmet Akıncı, Nermin Tenekeci ve Güven Adıgüzel akıllarında en çok dolanan mısraları belirtmişler.

Derginin bu ilk sayısında en çok dikkat çeken bölüm, Şeyma Subaşı’nın Türk hikâyeciliğinin önemli ve usta ismi Mustafa Kutlu ile gerçekleştirdiği söyleşi ve Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer adlı eseri ile alakalı hazırlanan dosya. Dosya konusuna ise Yunus Emre Tozal, Cahit Çollak ve yine Şeyma Subaşı katkı sağlamış.

Kutlu’nun portre çizimi Zehra Kaki’ye, derginin dikkat çekici tasarımı ise Rümeysa Temiz’e ait. M. Ahmet Demir de dergide “Sınırları Kaldırmak” adlı çizgisiyle yer alıyor.

Mustafa Kutlu’nun söyleşideki ifadelerinin Türk edebiyatında anlamlı bir yerde duracağını ümit eden ve buna gönülden inanan dergi ekibi, sinema ile alakalı da bir bölüm düşünmüş. “Yedinci Sanat” isimli bu köşede Tuğba Kozan Neşeli Günler filminden bahsediyor.

Hatırı sayılır bir bölüm, bir mektep görevi gören Yedi İklim ve Ali Haydar Haksal için ayrılırken, bu bölüme Çağla Göksel Çakır, Suavi Kemal Yazgıç, Hatice Çay, Ömer Hatunoğlu, İbrahim Eyibilir, Berat Bıyıklı, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Muhammed Cemal Ünal ve Sümeyye Şeker katkıda bulunuyor. Soruşturmanın başında üstad Hasan Aycın’a ait bir çizgi mevcut.

“Veda Edenler”de ise ölüm yıldönümü olan önemli isimler ve özellikle de kültür-sanata gönül vermiş insanlarla alakalı yazılar yer alıyor. İlgili bölümde Mahmut Bıyıklı manidar yazısıyla Fethi Gemuhluoğlu’na değinirken aynı zamanda Kâmil Büyüker de Ömer Lütfi Mete hakkında yazmış.

Dergideki son bölüm olan “Yeni Kitaplar”da Taner Sarıtaş, Mustafa Kutlu’nun “Hesap Günü” isimli eserine, Şeyma Subaşı da son dönemin dikkat çeken hikâyecilerinden Osman Cihangir’in “Hiçbir Zaman Yeterince Deliremeyeceğiz” isimli kitabına değiniyor.

İlerleyen zamanlarda satış noktalarının duyurulacağı derginin sosyal medya hesapları ve iletişim adresi ise şöyle:
www.facebook.com/butimaredebiyat
www.twitter.com/butimaredebiyat
butimardergi@gmail.com

Bûtimar Edebiyat Dergisi Edebiyat Dergisi Şeyma Subaşı Ayşe Sadiye Doymuş
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba