Advert
Advert

Eskader'de Yeni Yönetim

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin yeni yönetimiyle ilgili detayları sanatalemi.net'ten aktarıyoruz.

Eskader'de Yeni Yönetim
Eskader'de Yeni Yönetim Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 875 kez okundu.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) Olağan Genel Kurul Toplantısı, Birlik Vakfı’nın Sultanahmet’teki Konferans Salonu’nda gerçekleşti. 2008 yılında kurulan Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) Olağan Genel Kurul Toplantısı, hafta sonunda Birlik Vakfı’nın Sultanahmet’teki Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantının Divan Başkanlığını Prof. Dr. Mehdi Ergüzel, Divan Başkan Yardımcılığını Mehmet Köşker, kâtipliğini Uğur İnan yaptı.

ESKADER Yönetim Kurulunda yer alan Cengizhan Orakçı, dokuz yıl önce bir avuç idealist insanın oluşturduğu birlikteliğin kısa sürede epey yol aldığını belirterek derneğin geçen dönemki faaliyetlerini anlattı: “Cağaloğlu Timaş Kitapkahve’de yapılan ‘Bâbıâli Sohbetleri’ bu dönemde aralıksız her hafta yapılmaya devam ederek 293’üncü sayıya ulaştı. Ramazan’da Beyazıt Meydanı’nda yapılan kitap fuarlarının kültür ve sanat sohbet programlarını da ESKADER yürütmektedir. Bu faaliyet döneminde her ay Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı ile birlikte ‘Yaşayan Çınarlarımıza Saygı’ programları yapıldı. Ayda en az bir kez olmak üzere Çemberlitaş Basın Müzesi’nde Basın İlan Kurumu ile birlikte ‘Matbuat Âleminden Sanatkâr Çehreler’ başlığı altında gazeteciliği ve yazarlığı beraber yürütmüş ve ahirete göçmüş büyük ustaları anmaya, anlatmaya devam ediyor.”

ESKADER’in her yıl, kültür sanat ve edebiyatın yaklaşık otuz dalında yılın sanatçılarını ve eserlerini seçerek, kültür sanat hayatına katkıda bulunduğunu söyleyen Orakçı konuşmasına şöyle devam etti:

“ESKADER bünyesinde dört internet sitesi faaliyet göstermektedir. Kurum sitesi olan ‘eskader.net’ ve ‘medeniyetimiz.com’ sitelerinin yanı sıra ‘bizimsemaver.com’ gençlerimizin yazdığı, neşvünema bulduğu bir site, ‘sanatalemi.net’ ise sitemiz kültür alanında ilk ve önemli sitelerdendir. Sanat Âlemi sitemizin, ahirete göçmüş, rahmetli olmuş yazarların adına her yıl şiir, hikâye, portre, deneme, köşe yazısı, makale ve hatıra yarışmalar açıyor.”

Yeni dönemde yer alacak Yönetim Kurulu Asil Üyeler, Şerif Aydemir, Cengizhan Orakçı, Hasibe Çerko, Yurdagül Konuk Mehmedoğlu, Kudret Ayşe Yılmaz, Uğur Canbolat, Şamil Kuçur, Mustafa Kirenci, İsmail Atakan Çetiner’den oluştu. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise, Şadi Kocabaş, Lütfullah Parıltı, Ahmet Sağ, Bahattin Ünal, Hülya Saygı’dan meydana geldi. Denetleme Kurulu Asil Üyeleri, Fatma Ersem Yargıcı, Ahmet Yüter ve Elif Sönmezışık; Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri de Muhsin Duran, Serdar Üstündağ ve Filiz Ertekin oldu.

ESKADER üyeleri arasında bulunan ve kültür sanat camiasının önde gelenleri arasında yer alan birçok isim de Genel Kurul Toplantısı’nda hazır bulundu. Oylama sonucundan sonra katılımcılar görüşlerini dile getirdi. Üstün İnanç, Fırat Kızıltuğ, Yusuf Gedikli, Abdülhamit Avşar, Mehmet Nuri Yardım, Engin Köklüçınar, Fatma Ersem Yargıcı, Şerif Aydemir ESKADER’le ilgili görüşlerini paylaştılar. Çekilen hatıra fotoğrafıyla toplantı son buldu.


Edebiyat Haberleri
05.06.2016

ESKADER Eskader Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında