Yelken Dergisi Papirüs'te

Papirüs'ün 17. sayısında, Yelken dergisinin 1957-1964 dönemini inceleyen özel bir dosya yer alıyor.

Yelken Dergisi Papirüs'te
Yelken Dergisi Papirüs'te Nisan
Bu içerik 3588 kez okundu.

Yelken, günümüzde ardı ardına ödüller kazanan çok değerli edebiyatçıların ilk eserlerinin yayınlandığı bir dergi. Döneminde kendisini fikir ve sanat dergisi olarak tanımlayan dergi, bugün "60

Kuşağı'nın Dergisi" başlığıyla Papirüs dergisinin tüm sayfalarını dolduruyor. 1960'lı yılların ilk yarısında Yelken'de çok sayıda şiiri ve çevirisi yayımlanmış genç "Yelken Şairleri" ile yapılan söyleşiler, inceleme yazıları aradan geçen onlarca yılı günümüz okuruna taşıyor.

Yelken'in ilk sayılarına biçim ve içerik kazandıran Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabahattin Eyüboğlu ile daha sonra dergi yönetimini üstlenen Şükran Kurdakul ve genç Yelkenciler üzerine yapılan bu çalışmalar bir çeşit edebiyat kazısı niteliği taşıyor.

NEYYA - Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi'nin gerçekleştirdiği, Türk Edebiyatına yönelik ikinci geniş kapsamlı çalışma, Mahmut Yesari'den (1895-1945) sonra, Yelken dergisi üzerine oldu. Papirüs'ün 17. sayısında, Yelken dergisinde eserleri yayınlanan on altı yazar ve şair yer aldı.

Karadeniz'i tanıtmak amacıyla yola çıkan Yelken dergisinin hikayesini, siyasi ve edebi rotasını, ilerleyen yıllardaki değişimleri, savrulmaları içeren yolculuğunu Nükhet Eren kısaca aktardı.

2016 yılı Behçet Necatigil ödülünün  sahibi Egemen Berköz'le yapılan Yelken söyleşisini Ülkü Özdoğan hazırladı.

Yelken çalışmasının yol göstericisi, edebiyatımızın "muhterem"i Eray Canberk, güncel edebiyatı yakından izleyen ve tüm samimiyetiyle bize aktaran Güven Turan söyleşileri, Filiz Bilge tarafından gerçekleştirildi.

Her an minnet ve sevgiyle anılan, adı geçince şairlerimizin gözlerini parlatan, edebiyatımızın ağabeyi Şükran Kurdakul'u yazan; bir dönem Yelken'in mutfağında yer alan öykücü Ömür Candaş'la onun hakkında sohbet eden Zeliha Özer'di.

Hocası Behçet Necatigil'in umut bağladığı şairler arasında yer alan Yavuz Ergün söyleşisini Ayşen Özkaya yaptı. Yelken'deki şiir ve çevirileriyle hepimizin hayranlığını kazanan tiyatrocu şair Oben Güney'i Ayşen Özkaya ve Zafer Diper, Papirüs için yazdı.

Çevirileriyle Dünya şiirinin seçkin örneklerini Yelken dergisine taşıyan Abdullah Rıza Ergüven ile 60 kuşağının en coşkulu temsilcisi Aydın Hatipoğlu'nu  Oya Kaya kaleme aldı. 

Yelken'in sahibi Rüknettin Resuloğlu'nun yakın arkadaşı, şairlerin ressam, ressamların şair olarak seslendikleri Bedri Rahmi Eyüboğlu üzerine öğrencisi Aydın Ayan'la yapılan söyleşiyi ve Yelken'i uzun ve kalıcı dostlukların kurulduğu ortam olarak tanımlayan Gürol Sözen söyleşisini Gülayşen Erayda hazırladı.

Edebiyat  kuramı üzerine yazıları kadar çevirileriyle de Yelken sayfalarını zenginleştiren Sabahattin Eyüboğlu yazısı ise Özel Atay'a ait.

Yelken'i adı duyulmamış şairlerin tırmanma sahası olarak gören Turgay Gönenç ve Yelken'in gençlik yıllarında maviliklere götürdüğü Özkan Mert söyleşilerini Ayşenur Turan yaptı.

Yelken'deki Şuara şiirlerinde çocukluk günleriyle günün şairleri arasında gidip gelen Sıtkı Salih Gör ile Yelken'i edebiyata hazırlık dershanesi olarak nitelendiren Afşar Timuçin söyleşileri ise Nesrin Uçar'ın.

Papirüs 17, kitabevlerinde tüm edebiyat severleri bekliyor.

Papirüs Dergi Yelken Dergi Yelken Dergi Papirüste Papirüs Sayı 17
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba