Advert
Advert

Kızıla Boyanan Coğrafyada Piç Olmak

Salih Çetin'e ait "Kızıla Boyanan Coğrafyada Piç Olmak adlı romanı Cihat Albayrak yorumladı.

Kızıla Boyanan Coğrafyada Piç Olmak
Kızıla Boyanan Coğrafyada Piç Olmak Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1222 kez okundu.

Salih Çetin, "Kızıla Boyanan Coğrafyada Piç Olmak" adlı kitabında, Suriyeli bir anne ile oğlunun yaşam mücadelesini anlatıyor. Kadının Hristiyan olan olan eşi, Suriye'de öldürüldükten sonra, kadına isyancı bir grubun komutanı tarafından tecavüz ediliyor. Kadın, bu komutanı öldürdükten sonra mülteci olarak yola koyuluyor. Kitap, kadının yol boyunca yaşadıklarını, Türkiye'te geldikten sonra dilenerek hayatını sürdürmesini ve nihayetinde Almanya'ya kaçmak üzere çıktığı yolculuğu anlatıyor. 

Milyonlarca Suriyelinin hemen hepsinin başından benzer felaketler geçmiş olmasına rağmen, ülke olarak mültecilerin insani durumlarına, hikayelerine yeterince odaklanmadık. Bu bir akıl tutulması belki de. Kitapta, hergün onlarcası bize el açan mülteci dilencilerin neler yaşadığını, karınlarını doyurabilmek ve başlarını sokabilecekleri bir baraka bulabilmek için nelere katlandıklarını okuyoruz. Berberde sıra beklerken kitabı okuyordum. Suriyeli küçük bir kız içeri girdi ve elini içeridekilere tek tek uzatarak dilendi. Kitaptaki çocuğu onun yerine koydum ve dehşete düştüm. İnsanlığın nasıl bu kadar büyük kötülükler üretebildiğini aklım almıyor. 

Salih Çetin, kitabında mekan olarak kendi memleketini, Van'ı seçmiş. Bu açıdan, kitapla bağ kurmam, özyaşantım ile ilişkilendirmem de daha kolay oldu. Çevremizde milyonlarcaaı olan Suriyeli mültecilere bakış açımızı kesinlikle değiştirebilecek bir roman ve ustalıkla kurgulanmış bir yaşamöyküsü okuru bekliyor.

Kitapta beni en çok etkileyen ifadeyi alıntılamadan bu yazıyı bitiremeyeceğim. 

Annesine, içinde bulundukları durumu sorgulayan cümleler sarf ederken, çocuk savaşa anlam veremediğini şu sözlerle belirtiyor: 

"Biz Kimseyi dövmedik ki!"


Kimseyi dövmemiş olan bu güzel çocuklara daha iyi bir dünya sunabilmek ümidiyle...


Cihat Albayrak

- Kitabı temin etmek için tıklayın

Salih Çetin Kızıla Boyanan Coğrafyada Piç Olmak Öğretmenin Dergisi Yayınları
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında