A'mâk-ı Efkâr 14. Sayısında

Genç Kalemlerin Yeni Sevdası A’mâk-ı Efkâr’ın 14.Sayısı Çıktı!

A'mâk-ı Efkâr 14. Sayısında
A'mâk-ı Efkâr 14. Sayısında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1425 kez okundu.

(Basın bülteninden...)

Yayımlanmaya başladığı ilk günden itibaren gerek genç gerekse tecrübeli kalemlerin ilgisini gören A’mâk-ı Efkâr, “ölümü güzel kodlamak” özel dosyalı on dördüncü sayısıyla görücüye çıktı. Yazarlarının ürünlerini “fikirlerin derinliği”nde yüzdürdükleri bu dergi bir akademi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İstanbul’da birçok etkinlik düzenleyen bu genç ekip aynı zamanda düzenlenmiş her edebiyat etkinliğine katılmaya özen gösteriyor. Dinamik, heyecanlı, hevesli ve çalışkan bir akademi: A’mâk-ı Efkâr…


Bu Sayıda Neler Var?

İki önemli röportajdan bahsetmek gerekiyor. Dursun Gürlek ile eşsiz bir sohbeti sayfalara döken A’mâk-ı Efkâr eski Ramazanların, kadim medeniyetin çok da uzakta olmadığını savunuyor. İikinci bir röportaj ise Mehmet Samsakçı ile yapıldı. Mezar taşları, ölümün medeniyetimizdeki yeri ve şehr-i Sitanbul konuşuldu. 

Yahya Kemal de iktibas bölümüyle bu dergide yerini alan büyük isimlerden. “Bir Rüyada Gördüğümüz Eyüb” yazısıyla bu sefer A’mâk-ı Efkâr’ın sayfalarından sesleniyor üstad. 

Geçtiğimiz aylarda Bizans Araştırmaları Merkezi yapılacağı iddiasıyla gündeme gelen “İstanbul’un İlk Şehitliği Üzerine Kurulan Dergâh: Nafi Baba Tekkesi” derginin sayfalarında enine boyuna, geçmişten günümüze tanıtılıyor.


Gelenekselleşen bölümlerde bu ay:

Tahlil bölümünde Cemil Meriç’in “Bu Ülke”si okuyucuya tanıtılıyor. Kadim Dergiler’in misafiri Peyami Safa’nın “Kültür Haftası” dergisi. Maziden Günümüze’de İstanbul’un hiçbir yerde göremeyeceğiniz 19. asra ait mezarlıklarının fotoğrafları sergileniyor. 


Yoğun ilgi gören bölüm: İlim Medeniyetinin Öncüleri…

A’mâk-ı Efkâr çıktığı günden itibaren ilim, irfan ve edebiyat camiasına hizmet etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda başlattığı İlim Medeniyetinin Öncüleri yazı dizisi ile artık her ay okuyucularına İslâm Medeniyetinin yetiştirdiği lakin Müslümanlar tarafından tanınmayıp Batı’nın gölgesinde kalan ilim insanlarımızı tanıtıyor. Bu ayki öncü; ilk astronom, matematikçi ve Ay’ın üzerinde ismine ait bir parça bulunan Ali bin Abbas…

Ayrıca genç kalemlerin denemeleri, hikâyeleri, şiirleri ve daha birçok sürpriz sizleri bekliyor.


Edebiyat Haberleri
19.06.2016

Amakı Efkar Edebiyat Dergisi 14. Sayı Sayı 14
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba