Advert
Advert

Bir Sosyal Sorumluluk Projesi: Hayır Torbası

Bir grup aktivistin başlatmış olduğu bir sosyal sorumluluk projesi Hayır Torbası. Proje yürütücüleri yaptıkları işi nasıl tanımlıyor? Haberimizin detayında...

Bir Sosyal Sorumluluk Projesi: Hayır Torbası
Bir Sosyal Sorumluluk Projesi: Hayır Torbası Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3710 kez okundu.
Advert

Dünyada küresel ısınma kadar tehlikeli bir başka durum varsa o da ışık altında çözünen plastik poşetlerin toprak ve suya verdiği zarardır.* Bunu farkettiğimizde ve bir çok ülkede marketlerdeki plastik poşetler ücretli olarak satılmaya başlamasıyla bizde bir farkındalık oluştu. Tabii buna bu alanda yapılan yıllık tasarruf istatistiklerini de eklemek gerekir. 

Bir şair diyor ya, "Artık, pek yarattığın gibi değil dünya" diye. Bu cümlenin bizde şu çağrışımı yaptığı, bizi şu cümleye götürdüğü bir gerçek: İnsanlar ve insanların bilerek ya da bilmeyerek dünyada yaptıkları tahribat göz korkutuyor. Böylece nimetin hakkını veremediğimiz gibi, devamlı tüketen bir pozisyona düşüyoruz. Bu tefekkürlü bakıştan sonra biraz geçmişe gidelim, ne dersiniz? Eskiden naylon poşet mi vardı sanki ? Filelerle yapılan pazar alışverişleri... Mahalle çocuklarının ani bizim harçlıklarımızı çıkarmamıza vesile olan bakkaldan aldığımız ügazeteden keseler... Fakat bizim biraz revizyona ihtiyacımız vardı. Kağıt keselerin kullanım alanı kısıtlıydı. File de ise tüm alışveriş naklen yayında... Hem çevreci, hem fonksiyonel, hem de mesaj kaygısı taşıyan bir çanta düşüncesi, hayali kurduk. Neden olmasın dedik ve kolları sıvadık. Hem üzerindeki bir mısra, bir yazı, bir tasarım; düşündürür, güldürür, ilham verir.

Aslında bir Hayır Torbası tahmin edebileceğinizden çok daha fazla şeye vesile olabilir. Hayır Torbasının alışveriş için kullanımında: bu bir kişinin haftada 6, ayda 24, yılda 288, 70 yıllık bir hayat süresinde 20 bin 160 daha az poşet kullanımı demektir. * Hayır Torbası ile ilgili gözlem ve geri dönüşleri düşündüğümüzde; günde en az bir kişinin gayri ihtiyari torbadaki tasarıma gözünün çarpıp mütebessim olduğu kullanıcı deneyimleri sonucu saptanmıştır. Hayır Torbası’na baktığımızda bazen Mavi Gök'ü aratacak, bazen K-Pax'de ki Mavi kuşu... Bazen Erdem Beyazıt’a kulak vereceğiz, bazense Cahit Zarifoğlu’na. Kısacası, doldurulacak her hayra açıktır bu torba. Sudan* ve Senegal*'e çocuklar çokça çizsinler diye boya,kağıt ve kalem götürmüştür mesela. İçindeki kırtasiye malzemeleri ile Afrika'nın bir yetimhanesinde bir çocuğun yüzünde gülümsemeye yol açabilir. Satımında elde edilen gelir ile Doğu Türkistan*'a erzak, Suriye*'ye un yollamıştır. Şimdiki hedefi ise geliri ile Suriye*'ye 1 TIR UN yollamaktır. Yeni tasarımlarımızla görüşmek üzere, sizin de bu hayra ortak olmanızı bekliyoruz.

Hayır Torbası
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba