Advert
Advert

Ayane Söyleşileri Kitap Oldu

Ayane Dergisinin 21-32. sayılarında yayınlanan söyleşiler bir kitapta derlenerek okurla buluştu. (Edebiyat Haberleri)

Ayane Söyleşileri Kitap Oldu
Ayane Söyleşileri Kitap Oldu Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 952 kez okundu.
Advert

Ayane Dergisinin 21-32. sayılarında yayınlanan söyleşiler bir kitapta derlenerek okurla buluştu.

Kitabın arka kapak yazısı Ömer Erdoğan tarafından kaleme alındı:

Ayane Kültür Edebiyat dergisi, 1980’lerin sonu itibarıylayayın hayatına başlayan ve üç yıl boyunca (Ocak 1988-Aralık 1990; 36 sayı) genç kuşağın ürünlerine yer veren bir yayın organıdır. 

Ayane’nin 21. sayısında (Eylül 1989) “Sanatçılarımızla Konuşmalar” başlığı altında derginin yazarlarını ve onların edebiyat görüşlerini tanıtmayı amaçlayan bir söyleşi dizisi yayımlanmıştır. 12 sayı süren (21-32) bu dizide sırasıyla Arif Dülger, Hicabi Kırlangıç, Mehmet Erdoğan, İbrahim Eryiğit, İsmail Hocaoğlu, Recep Seyhan, Kâmil Yeşil, Ali İhsan Kolcu, Nazlı Nihal Özer, Süleyman Çelik, Mehmet Ay ve Ömer Erdoğan’la birer söyleşi yapılmıştır. O günün edebiyatında genç kuşağın bakışını yansıtan bu söyleşileri derleyip, aynı sorulara aynı kişilerin yeni cevaplarıyla kitap bütünlüğü içinde yayımlamayı plânladık. Ortaya ilginç bir panorama çıktı. Şairlerin cevaplarını Ali K. Metin’e, öykücülerin cevaplarını da Necip Tosun’a yorumlattık. Edebiyat sosyolojisi açısından verimli bir malzeme ortaya çıkmış oldu. Değişen yazarlar, değişen bakış açıları ve değişen olgular... Değişim üzerinden bir edebiyat sosyolojisi...

Esasen bu söyleşiler, Ayane yazarların
ı tanımayı/tanıtmayı amaçlıyordu. Çeyrek yüzyıl sonra yeniden ve aynı kişilerin yeni cevaplarıyla yayımlandığında,Türk edebiyatının ve edebiyatçısının son çeyrek yüzyılına ışık tutan bir misyon kazanmış oldu. Bu yüzden söyleşiler, bir bütün olarak okunduğunda (eski-yeni) Türkiye’de bugün üretilen sanatın arka plânına ve gelişim seyrine dair bir fikir sunmuş olacak.


Edebiyat Haberleri

09.07.2016

Ayane Söyleşileri Ömer Erdoğan
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba