Advert
Advert

Son Kaknüsler: Edebiyatın Yeni Kolektif Mecrası

Edebiyat Haberleri olarak internet sitelerini tanıtmaya devam ediyoruz. (Edebiyat Haberleri)

Son Kaknüsler: Edebiyatın Yeni Kolektif Mecrası
Son Kaknüsler: Edebiyatın Yeni Kolektif Mecrası Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 416 kez okundu.

(Basın bülteninden.)

İnternet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Edebiyat alanında son zamanlarda dijitalleşme adına sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Geniş ve güçlü yazar kadrosuyla internette yayın yapan kolektif bloglar, matbu dergiciliği dijital mecraya taşıyor. Kolektif bloglar demek artık bir anlamda günümüzün dergiciliği demek. Buna bir örnek de kendi ‘Kaknüs’ felsefesini ve akımını oluşturmuş olan Son Kaknüsler…

Okurlarına “Puro içen şair gangster olur mu?” sorusunu yönelten Son Kaknüsler; edebiyatımızın genç, dinamik ve kaliteli kalemlerini bir araya getiren kolektif bir blog oluşumu. Birçok matbu edebi yayında yer almış ve yer almakta olan yazar ve şair kadrosuyla, yayın hayatına güçlü bir ‘Merhaba’ diyen Son Kaknüsler; şiirden, öyküye, denemeden, mektup türüne ve hatta sinemaya varıncaya dek geniş bir yelpaze sunuyor okurlarına. Bloğa özel hazırlanan eserlerin yanı sıra, yine kaknüslerin çeşitli dergilerde ve fanzinlerde yer almış eserleri de, sitede bir eser arşivi niteliğinde kendisine yer bulacak. Yayına yeni başlayan Son Kaknüsler’in ilk yayını ise “Kaknüslere Manifesto - 1: Kamburun Açılışı ve Kaknüslerin Yolu” başlıklı Veysel Karani Tur’un kaleme aldığı manifesto oldu.

Son Kaknüsler Kimler?

Son Kaknüsler’e şöyle yakın bir plandan bakacak olursak Kaknüsler kadrosu genel hatlarıyla şu şekilde oluşuyor…

Veysel Karani Tur: Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu ve Almanya’da yüksek öğrenimine devam eden Veysel Karani Tur’un, şiirleri ve şiir üzerine yazıları Esrar dergisi başta olmak üzere Dergâh, Hece, Karabatak, Mühür, Melâmet gibi dergilerde yer aldı. Zihni Kara mahlasıyla uzun yıllar Masal fanzinde yazan Tur, gelenekten beslenen modern şiirler yazarak bu özelliğiyle modern şiir şairleri arasında hep başka bir noktada durmuştur.

Mızrap Güleç: 10 yıldan fazla bir süredir şiirle uğraşan şair Mızrap Güleç, lise yıllarından itibaren uzun yıllar boyunca Sezai Karakoç’un yanında bulundu. Lise yıllarında Alıç isimli ilk fanzinini çıkardı. Yanı sıra Hilkat isimli bir başka fanzinin kurucuları ve yazarları arasında yer aldı. Sivas’ta Masal isimli fanizini 6 yıl boyunca çıkararak en uzun soluklu fanzinlerden birinin başında bulunmuş oldu. Yine Sivas’ta bazı genç dergi ve fanzinlerin çıkmasına öncülük etti. 2014 yılında Asım Gültekin tarafından Üsküdar vapur önleri ve metro istasyonlarında organize edilen “Hızırla Kırk Saat” şiir eyleminde, yarısını ezbere bildiği Sezai Karakoç’un ‘Taha’nın Kitabı’ isimli şiir kitabından ezbere okuduğu şiirlerle eyleme damgasını vurdu. Bir dönem tiyatro oyunculuğu da yapan Güleç, Mustafa Kutlu’nun ‘Rüzgârlı Pazar’ isimli hikâyesinden uyarlanmış olan aynı isimdeki oyunda sahnede iki farklı rol canlandırdı.

Ali Küçük: Kısa metraj sinema ve reklam yönetmenliği yapan Ali Küçük, uzun yıllardır senaryonun yanı sıra öykü, deneme ve şiir türleri üzerinde uğraştı. Yazdığı bazı eserlerle çeşitli matbu yayınlarda yer aldı. Güncel kitaplara reklam filmleri de çekmiş olan yönetmen, deneysel ve kurmaca türlerinde kısa metraj projelerin altına imzasını attı. Aynı zamanda geçmişte internet sitesi yayın yönetmenliği de yürütmüş olan Ali Küçük, şu anda fotoğrafçılığının yanı sıra uluslararası film festivallerine yeni sinema projeleri hazırlamakta.

Her geçen gün kaliteli kalemlerle genişleyecek olan Son Kaknüsler kadrosunda şair Bilal Çiftçi, öykücü ve şair Doğuhan Dağ, Umut Tugay Temel, müzisyen Erhan Gülser, sıra dışı öykülerin sıra dışı yazarı Ebubekir Elmastaş, Markut Fanzin’in kurucuları Hasibe Aydın ve Selma Şipleme gibi isimler de güçlü kalemleriyle yer alıyor…

Kaknüsler’e hem telefonunuzdan ve tabletinizden hem de bilgisayarlarınızdan sonkaknusler.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Son Kaknüsler’in sürekli güncellenen içerik ve eserleri, düzenli olarak sitenin sosyal medya hesaplarından bağlantılar aracılığıyla duyurulacak.

Son Kaknüsler
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hayal Bilgisi Dergisi 24. Sayısında
Hayal Bilgisi Dergisi 24. Sayısında
İlk Türkçe Çocuk Dergisi 150 Yıl Sonra Ortaya Çıktı
İlk Türkçe Çocuk Dergisi 150 Yıl Sonra Ortaya Çıktı