Ayasofya Dergisi 2017 Şiirini Mercek Altına Aldı!

Recep Terler yönetiminde yayın hayatına devam eden Ayasofya dergisi, 22. Sayısında 2017 Şiirini mercek altına almış.

Ayasofya Dergisi 2017 Şiirini Mercek Altına Aldı!
Ayasofya Dergisi 2017 Şiirini Mercek Altına Aldı! Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2000 kez okundu.

Tanıtım Bülteninden:

Derginin Mart-Nisan sayısında 2017 Şiiri üzerine önemli bir dosya çalışması ortaya konmuş. Said Yavuz ve Harun Yakarer’in giriş yazılarıyla başlayan dosya, 2017 yılında çıkan şiir kitapları arasından yirmi yedi farklı şiir kitabı üzerine yirmi yedi farklı şairin değerlendirilmesiyle sunulmuş. Bir Nokta, Aşina, Şule, Dergâh, Profil, Everest, Hece, Temmuz, İzdiham, Ülke Edebiyat, Yedi İklim, Mühür, İz ve Avangard gibi birçok yayınevinden çıkan eserlerinin değerlendirmeye alınması çeşitlilik ve hakkaniyet açısından oldukça önemli.

 

Dosyaya ek olarak yine şairlere “2017 şiirinden geriye ka­lan sizce nedir?” diye soruluyor. Hüsrev Hatemi, Haşmet Babaoğlu, Adem Turan, Sıddık Ertaş, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Ercan Yılmaz, Güven Adıgüzel, Muzaffer Ser­kan Aydın, Murat Küçükçifçi, Ayşe Çelikkaya, Orhan Özekinci ve Tuba Kaplan cevap vermiş. Her kuşaktan şairin görüşleriyle ayrı bir kıymet kazanan soruşturma okurunu bekliyor.

 

Bedri Gencer önemli bir makale ile dergiye katkı sağlamış: Seküler Gelenekten Seküleristik Mo­dernliğe.

 

Said Yavuz siyaset bilimci, şair, yazar ve müzisyen Savaş Ş. Barkçin ile kayıtlara geçecek bir söyleşi gerçekleştirmiş: Sanat ahlâkın, adamlığın, kulluğun dışındaki bir alan değil aksine bütün bunları çoğaltmak, inceltmek, gü­zelleştirmek için var.

 

Bülent Özdaman usta sinamacı Nazif Tunç’a önemli so­rular sormuş, usta sinemacının verdiği cevaplar ise mest ediyor: Si­nema, Allah’ın görülmesi gereken ayetlerini, esmanın tecellisini göstermek, Hakk’a emsaller, semboller, re­mizler, imgeler yoluyla ulaşmayı deneyebilir.

 

Elimizdeki sayıda derginin öykü tarafı da ağır basıyor. Ahmet Sarı, Samet Öztürk, Eda İşler, Aynur Dilber ve Zeynep Sena Gümüş öyküleriyle dergiye renk katıyor.

 

Zeyneb Demirel Kitabın Gölgesinde köşesine Bismillah di­yor. Cahit Zarifoğlu’nun Bir Değirmendir Bu Dünya adlı eseri üzerine Ahmet Zarifoğlu, Mustafa Nezihi Pesen, Mus­tafa Özçelik, Necip Tosun ve Osman Koca’dan görüşler almış.

Arka kapakta duyguları kabartan bir şiir var, İsmail Kılıçarslan’dan: Destan

0 212 555 46 46

ayasofyadergisi@gmail.com

ayasofyadergisi.com

twitter.com/ayasofyadergisi

Edebiyat Haberleri

14.03.2018

Ayasofya Dergisi Sayı 22 Edebiyat Dergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba