Erdem Yayınları'ndan İki Yeni Eser

- Selçuklu’nun Ulu Sultanı - Alâeddin Keykubat - Piri Reis'in Haritası, Müslümanların Unutulan İlmi ve Amerika'nın Keşfi

Erdem Yayınları'ndan İki Yeni Eser
Erdem Yayınları'ndan İki Yeni Eser Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2955 kez okundu.
Tanıtım Bülteninden:

 

Selçuklu’nun Ulu Sultanı - Alâeddin Keykubat

- Emine Uyumaz

Günümüz devlet adamlarının örnek alması gereken Sultan I. Alâeddîn Keykubad’ın (1220-1237) çocukluğu, melikliği ve tahta oturuşu fırtınalı bir süreçtir. Deniz aşırı seferler başta olmak üzere pek çok ilke imza atmış; on yedi yıllık saltanatı boyunca uzak görüşlülüğü, diplomasiyi etkin kullanışı ve benimsediği ekonomik denge politikasıyla halkının refah içinde yaşamasını sağlamış; “Ulu Sultan” olarak anılmayı hak etmiştir. Bu kitapta, âlimlere, sufilere, sanat ve kültür faaliyetlerine destek vermiş; yaptırdığı saray, han ve kervansaraylarla imzası günümüze ulaşan Alâeddîn Keykubad’ın hayatını okuyacaksınız.

 
 
 
Piri Reis'in Haritası, Müslümanların Unutulan İlmi ve Amerika'nın Keşfi

- Susanne Billig
Çeviren: Ayşe Zülal Büyükcoşkun

12. yüzyıldan itibaren zengin kaynakları takip ederek “Karanlık Deniz”i batı yönüne doğru aşmaya çalışan Müslüman gemiciler, Avrupalılardan yüzyıllar öncesinde enlem ve boylam derecelerini isabetle ortaya koyabilmiş, eksiksiz haritalar çizebilmişlerdir.

 
Bu kitapta Fuat Sezgin’in çığır açıcı araştırmalarının izini süren Susanne Billig; Arap-İslâm gökbilimi, haritacılığı ve denizciliğini çok sayıda çizimle anlatırken, vaktiyle teknik bakımdan geri kalan Avrupalıların bu kıymetli bilgileri nasıl kendilerine mal ettiğini gözler önüne seriyor.

 

Edebiyat Haberleri

26.03.2019

Alâeddin Keykubat Piri Reis'in Haritası Erdem Yayın Grubu
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba