Korsan Kitap E-Ticaret Platformlarında

Pazaryeri formatında faaliyet gösteren pek çok e-ticaret platformunda korsan kitaplar satılıyor.

Korsan Kitap E-Ticaret Platformlarında
Korsan Kitap E-Ticaret Platformlarında Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1769 kez okundu.

Kitap fiyatları hemen hemen her internet sitesinde farklı olduğu için, kitap siparişleri verirken kitapların adı ile arama motorlarında arama yapıyor ve en uygun fiyatı sunan internet sitelerini inceliyoruz. Bugün böyle bir işlem sırasında pek çok kitabın e-ticaret sitelerinde kitap satış sitelerine göre, hatta kitabevlerine satış yapan platformlara göre çok düşük fiyatlarla satışta olduğunu fark ettik. Örneğin Reşat Nuri Güntekin'e ait Çalıkuşu adlı eser, bazı kitap satış sitelerinde "tükendi" olarak etiketlenmiş olmasına ve en uygun fiyat 56 TL olmasına rağmen, Gittigidiyor'da Çalıkuşu 34,5 TL'den hem de ücretsiz kargo ile satışa sunulmuş. Ortalmaa kargo ücretinin 4,5 TL olacağını, Gittigidiyor'un bu satıştan minimum %10 (3 TL) komisyon alacağını hesap edersek, satıcı kitabı 27 TL'den satmış olacak. Ki bu fiyata bu kitabı temin etmek imkansız. 

Bu hesap üzerine satıcıya platform üzerinden bir mesaj gönderdik ve satışa sunduğu kitabın korsan ya da ikinci el olup olmadığını sorduk. Aldığımız cevap şöyle: "merhabalar,ikinci el,arada kopya da karışabiliyor"

Mesajdan da anlaşılacağı üzere, saklamaya gerek dahi duymadan, bu platformlar üzerinden korsan kitap satışı yapılıyor. Ürünün sergilendiği sayfada stok adedini belirtmek için "10+ adet ürün stokta" ifadesinin bulunması da bunu kanıtlıyor. Üründen şu ana kadar 16 adet satılmış ve 10'dan fazla ürün elinde var. Yani toplamda en az 27 adet Çalıkuşu kitabı satıcıda bulunmuş olmalı ki Türkiye'nin en büyük sahaflarında bile aynı romandan ikinci el olarak 27 adet bulunmaz. 

Satıcının kendi ifadesi ile korsan kitap sattığını itiraf etmiş olmasına rağmen niçin bu kadar detaylı anlattık bu konuyu? Çünkü korsan kitap ile mücadele etmesi gereken kurum ve kuruluşlar internet üzerinden yapılan bu tür faaliyetler noktasında oldukça pasif kalıyorlar. Bu haberi sosyal medya hesaplarımızda bu kurum ve kuruluşları da etiketleyerek paylaşacağız. İlgili sitedeki ürünü de takip edecek ve herhangi bir adım atılıp atılmayacağını göreceğiz. 

Tekrarlamakta fayda var. Bu durum tek bir kitap için ya da tek bir internet sitesi için geçerli değil. Ayrıca bu bağlamda en fazla korsan kitap satışının yapıldığı yer hala Instagram. Bu konuda da defalarca paylaşımlar yaparak yetkilileri bilgilendirdik ancak aynı sayfalar üzerinden korsan kitap satışı yapılmaya devam ediyor. 

İlgili linki şuraya ekleyelim: https://www.gittigidiyor.com/kitap-dergi/calikusu-resat-nuri-guntekin_pdp_582167842

GittiGidiyor

Kitap

Kitap Korsan Kitap GittiGidiyor Gitti Gidiyor
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba