Advert
Advert
Haftanın Kitabı: YAŞLI KRALIN SÜRGÜNÜ
Ayşenur Kırcalı

Haftanın Kitabı: YAŞLI KRALIN SÜRGÜNÜ

Bu içerik 779 kez okundu.

Haftanın Kitabı: Avusturyalı yazar Arno GEIGER'den YAŞLI KRALIN SÜRGÜNÜ 


Yazar, Alzheimer hastası olan babasının kendi hafızasından sürgün oluşunu o kadar yalın, sade anlatmış ki kitabı boğazınızda bir düğüm, yüzünüzde bir tebessümle okuyorsunuz. 

ARNO, hastalık babasının beynini adeta kemirirken kendisindeki baba imajını da sildiğini söylüyor bir sayfada. Insanin kendi babasına, en acısı da kendisine yabancılaşmasinin dehşetini hissediyorsunuz okurken. 

Ve "eve gitmek istiyorum" 
Ev... 
Insanin sadece başını sokacak bir çatı olmaktan öte güvende hissettiği, bildiği yer ev. Ama bu öyle bir hastalık ki artık bir eviniz yok. Güvenli hiçbir yer yok. Tanıdık yok. Herkes ve hersey yabancı. 

Belki de çağımızın en korkunç hastalığı üzerine hiç düşünmemiş olmamız, etrafınızda ailemizde bu hastalığa yakalanan insanlar olmasına rağmen bu konuya uzak olmamız, umursamazlığımız; hastaların bir kanser hastası gibi acılarını anlatamıyor olmalarından. Sanırım bu da en acı olanı.

Alzheimer hastasını bir nebze olsun anlayabilmek, büyük acılarını küçücük dinderebilmek adına muhakkak okunacaklar listesine aday bir kitap, YAŞLI KRALIN SÜRGÜNÜ.

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında
Edebiyat Haberleri'nin Dört Yeni Anketi Yayında