Nasıl Yazmalı?
Mehmet Ballı

Nasıl Yazmalı?

Bu içerik 1337 kez okundu.

Marko Paşa'nın meşhur bir deyişi vardır, "Anladii anladii ama nasii!.." Yazmak kolay da, neyi neye göre yazmak lazım, asıl zorluk burada...
Hemen başta söyleyelim, ‘yazma’ bir yetenek işidir! Nitelikli yazma ise emek ister…
Bize sıklıkla gelen soruların başında, ‘Yazar olmak istiyorum, nereden nasıl başlamak lazım?’ deniyor.

Bu tür sorulara şaşırmamak gerekiyor.
Tabi yazanı okuyanından fazla olan bir toplumda yaşıyor ve popüler kültürün etkisinde altındayız.
İnternet ve teknolojinin kolaylığı, kes-kopyala-yapıştır hokkabazlığı ve maddi imkanların da iyi olması ya da ticari kaygılarla kitap çıkarma merakı gittikçe artıyor.
Kimi ebeveynin de bu yönde çocuğunun merakı olduğuna dair sorularına aşağıda doyurucu cevap veriyoruz.
Şunu da hemen belirtmiş olalım; bu makalemiz nitelikli yazıdır her usta yazar böyle sır gibi değerli bilgiyi kolay kolay kimseyle paylaşmaz, hele de internet ortamında asla! Biz istisnayız sanki...

Şimdi gelelim yukarıdaki sorunun cevabına:
İyi bir yazar olmanın ve nitelikli yazı yazmanın iki kuralı vardır;
Biri ‘yetenekli olmak’, diğeri ‘tekniğinde yazmak’. Bunların toplamı ‘Nasıl yazmalı?’sorusunun cevabı oluyor.

Yazma işi bir yetenek işidir. Geriye kalansa çok kitap okuma ve bol bol yazı yazma talimidir.

Okumak dolmak, yazmaksa taşmaktır. Kumbara gibi... Kitap okuma alışkanlığı kazanan bir insanın dimağı parlar ve kelime haznesi zenginleşir. 
Önce yazma yeteneğinizin olup olmadığını anlamalısınız.
Herkes yazar olabilir, bir şekilde günümüz imkânlarını kullanarak bir yazı kaleme alabilir veya kitap çıkartabilirsiniz. Fakat bu sizi gerçek anlamda yazar yapmaz! Gerçek yazar dediğimiz özellikse; ‘Edebiyatın aradığı nitelikte yazı yazma işi'dir.
Yani edebiyatın aradığı kuralda yazı üretmek gerekir ki kalıcı olabilesiniz ve yazdıklarınız ciddiye alınsın...
Yazınızın özgün olması ve yeni şeyler yazmak gibi niteliklerde olması gerekir. Aynı zamanda yazınız sanatsal ve estetik değer taşıması lazım. İyi bir yazar çağını aşan yazardır.
Yazmaya yetenekli olup olmadığınızı bir edebiyat ustasının yanında diz kırarak da öğrenebilirsiniz. Ya da yazarlık atölyeleri ve kursları var oralara giderek deneyimleyebilirsiniz. Genellikle çok kitap okuyan, hayal gücü geniş olan, güzel cümleler kurabilen, kelime dağarcığı bol olan, kurgu yapabilen meraklı çocuklar buna daha yatkındırlar.
Hatta bazı yazan insanların hareketleri size anormal bile gelebilir. Fakat bilinmelidir ki her yazar biraz melenkolindir. Yani normal insanlardan biraz farklıdırlar. Hayalperestlik yazarlık değildir... 
Aynı zamanda bu saydıklarımız bir yazarın özellikleridir. Yetenek tek başına işe yaramaz azimli ve gayretli olmak gerekir. Diri ve dinç kalmak, kendini tekrarlamamak için sürekli okumalara devam temek, zihnini güncelleyerek yazma egzersizleri yapmak gerekir. 
'Ben yazarım' diyen bir insan önce dert edinmelidir. Dertli insan dinlenir. Derdi olan dağları deler...
Yazdıkları, düşünceleri, şiirleri rüyalarına girmelidir...

Yeteneğiniz varsa ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Yani işin tekniğine:
Yazacağınız yazı bir edebi türse tekniğinde yazmak gerekir. Teknik işin kuralı demektir.
Tıpkı Matematik, Fizikte ve Kimya'da nasıl kil formül varsa, Edebiyat'ın da bir kuraları vardır. Bir şiir yazmanın, roman ya da hikâye yazmanın tekniği/kuralı vardır. 
Mesela; şiirde hece ölçüsü, redif ve kafiye gibi unsurlar olduğu gibi; hikaye de serim-düğüm-çözüm, romanda tasvir, kurgu, örgü… gibi teknik unsurlar vardır.

Dolayısıyla, ‘Nasıl yazmalı?’ sorusuna cevap; yukarıda yazdığımız gibi yazacağınız bir eserin kuralını öğrenip o ölçülerde yazmak gerekir. Başka bir pratik formülü de var aslında; 5N1K. Bu bilindik formülede uyarlayabilirsiniz.
Bir başka mana da ‘Nasıl’ sorusuna yazdıkça kendinizi geliştirip yazıyı, imla kuralında, demlendirerek ve sindirerek yazmak gibi diğer özellikleri zaten pişerken öğreneceksinizdir.
Çocuklarınızın ya da kendinizin yazma yeteneğini keşfettikten sonra ‘Ne Yazmalı?’ sorusu gelmeli akla! Ona da bir sonraki makalemizde değineceğiz. İyi yazmalar… Zemheri (M.Ballı)

Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba