Dünyanın En İyi Üvey Annesi ve Haatchi'nin Hikâyesi

Haatchi, Wendy Holden tarafından kaleme alınan Türkiye'de Koton Kitap etiketiyle yayınlanan bir eser. Eseri, Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi Yayın Yönetmeni Cihat Albayrak okudu, değerlendirdi.

Dünyanın En İyi Üvey Annesi ve Haatchi'nin Hikâyesi
Dünyanın En İyi Üvey Annesi ve Haatchi'nin Hikâyesi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3442 kez okundu.

Haatchi ve Küçük Dostu

Günümüzde gerçek hikâyelerden yola çıkılarak kaleme alınan eserleri okumak çok daha heyecan verici çünkü eğer kahramanlar hala hayattaysa bir şekilde onlarla iletişim kurmak mümkün. Ülkemizde Koton Kitap etiketiyle çıkan Haatchi, böyle bir eser.

Özetle, nadir görülen bir kas hastalığı ile doğan bir çocuk ve kafasına sert bir cisimle vurulduktan sonra tren raylarına bırakılıp ölüme terk edilen ancak kuyruğunu ve bir bacağını kaybetse de hayatta kalmayı başaran bir Anadolu çoban köpeğinin dostluğunu anlatıyor Haatchi.

Kitapta altını çizdiğim, post-it’lerle işaretlediğim 26 bölümün tamamını buraya aktarmam mümkün değil. Aslında tam da bu yüzden, bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu kitap engelli bir ocuk ve engelli bir köpeğin hikâyesi olmaktan ziyade, okudukça bizim farkındalık hikâyemize dönüşüyor. Yalnızca empati kurarak iyi insanlar olabileceğimizi düşündüğümüz 21. yüzyılda, etrafımızdaki sorulara karşı aslında neler yapabileceğimizi, iyiliğini nasıl bulaşıcı olduğunu ve daha pek çok şeyi bize öğretiyor.

Evlendikten çok kısa süre sonra, eşimle evimizin önünde bir kedi gördük ve  evimize misafir ettik. Aradan geçen üç yılda bir düzine kedi ve bir köpek aralıklarla evimizde karnını doyurdu, temizlendi, sonra doğaya geri döndü. Bu süreçte ilk bir yıl bir kedi, son bir buçuk yıldır da başka bir kedi evimizin sürekli sakini oldu. Yaşadığımız bölgede kediler ve köpekler için 15 kilogramlık torbalarla kedi/köpek maması alan tek aile biziz belki de. Ne yazık ki! Hemen her fırsatta hayvanları beslemenin, korumanın ne kadar önemli olduğunu çevremize anlattık. Ancak bu kitap, hayvanları ‘beslemek ve korumak’ dışında, onların varlıklarına anlam katıyor. Bu yüzdendir ki, Haatchi’yi okuduktan sonra evimizdeki son kedimiz, namıdiğer ‘Vecihi Hürkedi’ gözümüze bambaşka görünmeye başladı : ) En azından, yaramazlıklarına daha fazla göz yumuyoruz : )

Haatchi, engelli çocuk (Owen) ve köpeğin dostluğu yanında, anne ve baba için de aile olma/kalma mücadelesi… Ne yazık ki, Owen’ın annesi ile babası boşanıyorlar ve hikâyeye mücadele katan yeni bir karakter Colleen katılıyor. Her iki engellinin tedavi ve ameliyat masraflarını karşılayabilmek için defalarca sosyal medya üzerinden hareketler başlatıyor ve her defasında teveccühle karşılanarak amaçlarına ulaşıyor. Yalnızca kendi ailesi için değil üstelik, pek çok yardıma muhtaç insan ve hayvan için benzer etkinliklerle ciddi yardımlar topluyor. Aileyi bir arada ve güçlü tutan, mutluluk kaynağı Haatchi ve Colleen, bu kitabı en fazla zenginleştiren iki karakter…

Bireylerin ve ailelerin ‘engel’lerle baş etme yollarının yanı sıra, engelli insan ve hayvanların sosyal hayatta maruz kaldıkları olumsuzluklar da detaylıca anlatılıyor. ‘Normal’ hissetmenin gerekliliği ya da gereksizliği üzerine pek çok sayfada düşüncelere dalıyoruz.

‘Haatchi’de insanların muhteşem şeyler yapmasını sağlayan bir şey var. Herkes onun başına geleni telafi etmek istiyor. İnsanlığın en kötü haline tanıklık etmekle en iyi halini ortaya çıkarmışa benziyor.’

Kitap, yazar Wendy Holden tarafından, ‘farklı olanlara ve öyle oldukları için onları daha çok seven insanlara ve hayvanlara’ adanmış.

‘Hayatta arada bir -eğer şanslıysak- kalplerimizde ayak (ya da pati) izlerini bırakanlara rastlarız ve bir daha asla aynı olmayız.’

Kitabı okuduktan sonra, sosyal medya üzerinden Haatchi’ye ve ailesine ulaştım ve ‘ilham veren’ gerçek hikâyelerini daha yakından tanıdım.

Bu kitabı satın alarak, Türkiye’de Yaşam Hakkına Saygı Derneği ve Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’ni destekleyeceğinizi not düşmeliyim.

Haatchi’de, dünyada engeliyle en barışık yaşayan bir çocuk, bir köpek ve dünyanın en iyi üvey annesi ile en iyi babalardan biri ile tanışacağınızın garantisini verebilirim.

İyi okumalar : )

Koton Kitap

Haatchi ve Küçük Dostu / Koton Kitap - Wendy Holden

Bir çocuk ve köpeğinin ilham verici gerçek hikâyesi…

Çeviri: Arin Rubacı

Koton Koton Kitap Koton Kitap Yayıncılık Koton Kitap Yayınevi Haatchi Owen Haatchi ve Owen
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba