Türkiyeli Şairler Norveç'e Göç Ediyor

Norveç'te, yayınlanan her kitabın ilk 1000 adedinin devlet tarafından satın alınarak, kütüphanelere konulduğunu öğrenen Türkiyeli şairler, Norveç'e göç etmeye başladı. Ayrıntılar, haberimizin detayında...

Türkiyeli Şairler Norveç'e Göç Ediyor
Türkiyeli Şairler Norveç'e Göç Ediyor Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2913 kez okundu.

Norveç'te yayınlanan her kitaptan devletin 1000 adet satın alarak kütüphanelere bırakıldığı bir süredir sosyal medyanın gündemindeydi.

Ülkemizde, destekli kişisel yayıncılık yapan yayınevi yetkilileri ve şairler bu haberin ardından oldukça heyecanlanmış ve ülkemizde de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın benzer bir uygulama yapması yönünde çağrılarda bulunmuşlardı.

Son haberler ise, edebiyatımız için oldukça önem arz ediyor. Sosyal medya hesaplarından, Türkiye'de kitaba değer verilmediğini, bir Japon yılda 10 kitap okurken, 10 Türk'ün yılda bir kitap okuduğunu ifade ederek, ilgisizliğe isyan eden beş şair, Norveç'e göç etmeye karar verdiklerini ilan ettiler.

Norveç'e vatandaşlık başvurusunda da bulunacaklarını belirten Türkiye Şairler Sendikası üyesi şairler, Türk şiirini Norveç'te temsil edecekler.

Türkiyeli şairlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Norveç'in, bu uygulamadan vazgeçip geçmeyeceği ise merak konusu...


asparagas:)

Türkiye Şairler Sendikası Norveç
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba