Küçük Farklılıkların Kibri Türkiye'de

Grayson Perry’nin Küçük Farklılıkların Kibri sergisi İngiltere’den sonra dünyada ilk kez Türkiye’de sanatseverlerle buluşuyor.

Küçük Farklılıkların Kibri Türkiye'de
Küçük Farklılıkların Kibri Türkiye'de Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2265 kez okundu.

Günümüz çağdas sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden, 2003 yılı Turner Ödülü sahibi Grayson Perry’nin Küçük Farklılıkların Kibri sergisi İngiltere’nin dışında dünyada ilk kez Türkiye’de sanatseverlerle buluşuyor. British Council Koleksiyonu’ndaki 6 halıdan oluşan sergide modern dönem Britanyası sınıf ve zevk bağlamında resimleniyor.

Grayson Perry, eserlerinde gündelik olanı, insanların hayatlarını yaşama biçimini, modern dertleri, din, sınıf ve kimlik meselelerini işliyor. Grayson Perry’nin yolculuğu boyunca yaptığı baş döndürücü gözlemler, modern Britanya’nın durumunu gözler önüne seren çarpıcı birer kare niteliğinde. Orta sınıfa özgü sıkıntılar, ‘mirasyedilerin’ züppeliği, iş kaybı ve sanayinin gerilemesinin toplumda yarattığı mağduriyet, Perry’nin merceğine takılan konular arasında.

Grayson Perry’ye göre, ‘İçinde büyüdüğümüz sosyal sınıf, estetik zevkimizi şekillendiren en güçlü unsur’. Proje; insanların birlikte yaşamayı,giymeyi, kulakvermeyi, okumayı ya da kullanmayı seçtikleri şeylere yaptıkları duygusal yatırımı merkezine alıyor. 

Grayson Perry’ye göre, ‘İçinde büyüdüğümüz sosyal sınıf, estetik zevkimizi şekillendiren en güçlü unsur’. Proje; insanların birlikte yaşamayı, giymeyi, kulak vermeyi, okumayı ya da kullanmayı seçtikleri şeylere yaptıkları duygusal yatırımı merkezine alıyor.

Perry bu halıları, 2012 yılında Channel 4 ile yaptığı, Grayson Perry ile Her Şeyin En Zevklisi (All in the Best Possible Taste with Grayson Perry) adlı BAFTA ödüllü belgesel serisi kapsamında tasarlamış. Perry belgeselde, İngiltere’nin birbirinden çok değişik üç bölgesini ziyaret ederek, karşılaştığı farklı sosyal grupların zevklerini araştırıyor.

Grayson Perry’nin yolculuğu boyunca yaptığı baş döndürücü gözlemler, modern Britanya’nın durumunu gözler önüne seren çarpıcı birer kare niteliğinde. Orta sınıfa özgü sıkıntılar, ‘mirasyedilerin’ züppeliği, iş kaybı ve sanayinin gerilemesinin toplumda yarattığı mağduriyet, Perry’nin merceğine takılan konular arasında.

Kaynak

Turner Ödülü Grayson Perry British Council Koleksiyonu BAFTA Ödülü Küçük Farklılıkların Kibri Sergi Halı Sergisi
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba