Rasim Özdenören'in 60 Yıldır Unutamadığı Tokat

Necip Tosun, Ramazan Bayramı nedeniyle ziyaret ettiği Rasim Özdenören'in, bu ziyarette anlattığı bir anısını aktarıyor.

Rasim Özdenören'in 60 Yıldır Unutamadığı Tokat
Rasim Özdenören'in 60 Yıldır Unutamadığı Tokat Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3790 kez okundu.

Bugün Mustafa Aydoğan ile Rasim Özdenören’e bayramlaşmaya gittik.

Rasim Bey tam yirmi beş yıl önceki bir bayram günü gibi yine aynı koltukta oturuyor, Ayşe Abla yirmi beş yıl önceki gibi ikramlarda bulunuyor, ben salondaki kitapları ilk kez görüyormuş gibi baştan sona gözlerimle kitaplığı tarıyor ve karıştırmamak için kendimi zor tutuyor, Rasim Abi’yi dinlemeye çalışıyordum.

Rasim Abi’ye her bayramda olduğu gibi bu gün de sık sık bayramlaşma telefonları geliyor, biz Mustafa ile araya kendi gündemimizi koyuyoruz. Rasim Abi telefon görüşmeleri sonrası bilgi veriyor, “Bu arayan Erdem Bayazıt’ın eşi ve çocuklarıydı” diyor. Tam burada, bu salonda Erdem Abi’nin kahkahalarını hatırlıyorum, ama hiçbir şey geçmediği, her şey aynı olduğu hâlde o yok. Yeni gelen telefonda Rasim Bey ile Nazif Gürdoğan arasında uzun bir bilgisayar muhabbeti başlıyor. Anladığım kadarıyla bilgisayar olayında anlaşamadılar. Rasim Abi sonra yazıp kaybettiği üç senaryoyu aktarıyor: “Biri zamanın TRT genel müdürüne verilmişti, biri yapımcı Nevzat Pesen’e, biri de yönetmen Mesut Uçakan’a… Ama hiçbiri çekilmedi üçü de kayboldu.” Ardından nasıl bir kopyasının kendinde bulunmadığını da bütün detaylarıyla anlatıyor.

Mustafa Aydoğan, Aleaddin Özdenören ile ilgili sorular soruyor. Rasim Abi “Aleaddin talihsiz biriydi” diyor, “neyi tuttuysa elinde kaldı.” Onunla ilgili anılar anlatıyor. Rasim Abi’nin anlattığı özellikle bir çocukluk anısı sarsıcıydı. Rasim Abi, on üç-on dört yaşlarında uğradığı bir iftira yüzünden müdürden hayatında ilk ve son kez yediği bir tokadı anlatırken, bütün ruhu, vücudu sanki o anı yeniden yaşıyor, yüzünde o tokadın acısını, yüreğinde de o kızgınlık ve kırılmışlığı aynen hissediyor gibiydi. Demek aradan altmış yıl geçmesine rağmen iftirayı hiçbir gönül affetmiyor, kaç yaşında olursa olsun unutamıyordu. Görsel: dunyabizim

Necip Tosun Rasim Özdenören Erdem Bayazıt Ramazan Bayramı Tokat Aleaddin Özdenören
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba