Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Kuruldu

Türkiye ve Türk dünyası başta olmak üzere, dünya coğrafyasındaki dil, kültür, sanat, edebiyat, fikir faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek ve bu konuda her tür bilimsel çalışma yapma amacıyla merkezi Ankara'da olan Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği kuruldu.

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Kuruldu
Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Kuruldu Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 5142 kez okundu.

Kısa adı DÜNYA-DER olan Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği, kendisini şöyle tanıtıyor:

İlkemiz; maddi ve manevi mirasımızın en temel unsurlarından Türk kültürü, Türk dili, Türk edebiyatı ve Türk sanatını korumak, yaşatmak; ulusal ve uluslararası düzeyde Türkiye’nin ve Türk milletine has değerlerin tanınmasını sağlamak.

Türk ve dünya yazar ve aydınlarının eserlerini karşılıklı olarak tanıtmak; yayımlarını ilgili ülkelerde neşretmek; yazar ve aydınlar arasında görüş alışverişi için seminer, sempozyum, konferans, panel ve çalıştaylar düzenlemek. 

Türkiye ve Türk Dünyasının yazar ve aydınları ile diğer devletlerin yazar ve aydınları arasında insanlığın huzuru ve dünya barışı için ortak çalışmalar yapmak. Türkçenin bütün dünyada yaygın bir iletişim dili olmasına yönelik çalışmalar yürütmek.

DÜNYA-DER amaçlarını gerçekleştirmek için bir sivil toplum örgütünden beklenen her türlü faaliyette bulunacaktır.

Tüzüğümüzde var olan çalışma alanlarımızdan bazıları şunlardır;

1)Bütün milletlerin kültürüne, diline, edebiyat ve sanatına saygı duyan, kültürlerin birbirleriyle saygı çerçevesi içerisinde iletişim ve etkileşimde bulunmasını sağlayıcı çalışmalar yapmak. 
2)Gerekli görülen yerlerde şube ve temsilcilikler açmak.
3)Türk dünyası ve diğer ülkelerle şiir şölenleri düzenlemek. 
4) Türk dünyası yazarlar ve aydınlar kurultayı düzenlemek.
5)Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Enstitüsü kurmak. Buna bağlı olarak Türk dünyasının edebî ve fikri eserlerinin değişik yaş gruplarına uygun hale getirilmiş baskılarının hazırlanması ve yayımlanması; bu cümleden olmak üzere bir Türk dünyası Çocuk Edebiyatı Kurultayı ile Ankara, Bakü, Aşkabat, Bişkek, Astana, Taşkent ve Kazan’da çocuk yayınları fuarları gerçekleştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmak.
6)Türk dünyasında basılan eserlerden her birinin Türkiye Millî Kütüphanesi ile Türk Cumhuriyetleri ve Türk topluluklarındaki millî kütüphanelere beşer adedinin basımından sonra en geç üç ay içinde ulaştırılabilmesi için Türkiye’deki derleme kanununda değişiklik yapılabilmesi, Türk dünyası Cumhuriyet ve topluluklarında bu türden bir kanun oluşturulması için gerekli makamlarla görüşmeler yapmak.
7)Türkiye ve dünyadaki demokrasi hareketlerinin yerleşmesi ve kökleşmesi için aydınların ve yazarların birbirleri ile daha yakın temas içinde bulunmalarını sağlamak. 
8)Başta Türk dünyası ortak şahsiyetleri olmak üzere dünyanın her yerindeki bilim, edebiyat, sanat ve fikir alanındaki isimlerin belli yıl dönümlerinin ortaklaşa organizasyonla anılmasını sağlamak ve ödüller vermek.
9)Telif hakkı yazarların ve sanatçıların manevi hakkıdır. Dünyadaki telif hakları uygulamalarına katkıda bulunmak.
10)Türk dünyası ortak edebiyat tarihinin yazılmasına katkıda bulunmak ve bu alandaki çalışmaların güncellleştirilmesi konularını akademik destek olmak, yayınların devam ettirilmesi ve bu sahada çalışma yapanlarla iş birliğine gidilmesi için girişimlerde bulunmak.
11)İnsanlığın ortak kültür mirasını oluşturan ulusal ve uluslararası değerleri korumak, yaşatmak ve tanıtmak amacıyla yurt içi ve yurt dışında kültür, dil ve edebiyatın yanında sosyoloji, halk bilimi, uluslararası ilişkiler gibi sosyal bilimlerin diğer alanlarında da disiplinler arası projeler yürütmek ve yapılan çalışmalara destek olmak. 
12)Yurt içi ve yurt dışında, çeşitli kurum ve kuruluşlarla dillerin eğitimi ve öğretimi ile ilgili araştırma ve uygulamalar yapmak, bilimsel faaliyetler düzenlemek ve projeler üretmek.
13)Üniversiteler başta olmak üzere her düzeyden eğitim kurumları, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektörde kültür, dil ve edebiyat alanlarında çalışan personelin mesleki dayanışmalarını sağlamak. Çalışmaların daha sağlıklı yürütülmesi için gerekli görüldüğü takdirde “Akademik Danışma Kurulu’nu kurar.
14)Çocuklara, gençlere, yaşlılara ve dezavantajlı gruplara Türk dili, sanatı, edebiyatı ve kültürünü tanıtmaya yönelik faaliyetlerde bulunmak ve onlara yönelik projeler üretmek.
15)Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yazarlık atölyeleri kurmak ve dünya gençliğinin yazma, okuma ve fikir üretme konusundaki eksikliklerini tamamlamaya katkıda bulunmak.
16)Amacın gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan ve kanunların yasaklamadığı her türlü faaliyette bulunmaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Kurucu Yönetim Kurulu
Osman BAŞ : Yönetim Kurulu Başkanı
Ayhan NASUHBEYOĞLU : Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Yrd.Doç. Dr. Zeki GÜREL : Genel Sekreter
Ali Rıza ATASOY : Muhasip
Doç.Dr. Celal DEMİR : Yönetim Kurulu Üyesi

İLETİŞİM:

Ulus Mah. Kızılbey Sk.
3. Vakıf İşhanı Kat:4- No:12
Ulus/Altındağ/ ANKARA

P.K.: 85 Yenişehir Şubesi/ Kızılay /ANKARA

0536 682 02 52
www.dunyader.com
dunyader@dunyader.com
osmanbas60@hotmail.com

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYA-DER Dünya-Der Osman Baş
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba