"Türk Dünyası Yazarlar Birliği" Kuruldu

Eskişehir'de gerçekleştirilen "VI. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi"nde imzalanan protokolle, "Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği" kuruldu.

Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1661 kez okundu.

Eskişehir'de gerçekleştirilen "VI. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi"nde imzalanan protokolle, "Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği" kuruldu.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konseyi'nin 23 Ağustos 2012'de Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen "Eğitim, Bilim ve Kültür İş Birliği" toplantısında alınan karar, Avrasya Yazarlar Birliği, Azerbaycan Yazarlar Birliği ve Kırgızistan Yazarlar Birliği'nin iş birliğinde imzalanan ortak "Mutabakat Belgesi" ile hayata geçirildi.

Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yakup Ömeroğlu, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev ve Kırgızistan Milli Yazarlar Birliği Başkanı Omor Sultanov tarafından Eskişehir'de imzalanan "Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği Kuruluşu Mutabakat Belgesi" ile "Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği" kuruldu.

İmza törenin ardından Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği'nin dönem başkanlığına seçilen Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev seçildi. Anar Rzayev yaptığı konuşmada, böyle bir konseyin dönem başkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konseyin önemli görevleri yerine getireceğini belirten Anar Rzayev dönem başkanı olarak yaptığı ilk açıklamada "Somut işler yapacağız. Türk yazarlarını yakınlaştıracağız, bütünleştireceğiz. Türk dünyası için önemli hizmetler vereceğiz" dedi.

Kırım Tatarı eğitimci, yayıncı ve politikacı İsmail Gaspıralı'nın "dilde, fikirde, iş'te birlik" sözünün bulunduğunun hatırlatan Rzayev şöyle konuştu:
"Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği'nin ilk işi, Gaspıralı'nın bu şiarını hayata geçirmek olacaktır. Fikirde birliğimiz var. Dillerimiz birbirine yakın. Dillerimiz birbirini daha iyi anlayıp, birlikte daha iyi işler yapmalıyız. Ebedi eserler vasıtasıyla dillerimizi arasında iletişim, temas kurmayı sağlayacağız. Türkiye Türkçesi, bir iletişim dili olmalıdır. Türk halkları arasında bir irtibat kurmak için Türkiye Türkçesi kullanılmalıdır. İletişim dili olan Türkçe'den iyi sözler diğer dillere de geçecektir. Ancak Azeri Türkçesi'nden bazı sözler de Türkiye Türkçesi'ne geçerse iyi olur. Ülkeler arasında "ortak dil" ütopyadır ancak Türkiye Türkçesi, Türk halkları arasında iletişim dili olursa onun iyi etkisi hissedilecektir."

http://www.kardeskalemler.com/tdyb.htm

Türk Dünyası Yazarlar Birliği
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba