7 Yılda Bisikletle Dünyayı Dolaşacak Bir Türk: Gürkan Genç

'İlham Verenler' kategorimizde, her ay düzenli olarak, karar ve yetenekleri ile pek çoğumuza ilham veren kişilerin hikâyelerini paylaşacağız. İlk haberimiz, bisikletle dünya turuna çıkmış bir Türk; Gürkan Genç!

7 Yılda Bisikletle Dünyayı Dolaşacak Bir Türk: Gürkan Genç
7 Yılda Bisikletle Dünyayı Dolaşacak Bir Türk: Gürkan Genç Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1715 kez okundu.

Daha detaylı ve güncel bilgi için tıklayın.


Gürkan Genç; 9 Eylül 2012 tarihinde bisikleti ile Türkiye'den dünya seyahatine çıkan ve hala yolda olan Türk seyyah.

Dünya seyahitini Türkiye'ye dönmeden tahmini olarak 2020 yılında bitiriyor. Kıta geçişleri hariç sadece bisiklet kullanıyor.


15.1.1979 tarihinde doğdu. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema mezunu. Kariyer hayatına televizyon kurumunda haber montajı yaparak başladı. Sonrasında farklı kurumlarda satış temsilciliği yapıp ardından 2 arkadaşı ile gıda sektörü üzerine şirket kurdu. Ortaklıklarının ikinci senesi olan 2010 yılının şubat ayında şirket hisselerini devretti ve uluslararası gezilerine başladı.


2009 Mayıs ayında ilk bisikletini aldı. Ankara Perşembe Akşamı Bisikletlileri topluluğu ile tanışıp şehir içinde bisiklet kullanımını ve kurallarını öğrendi, işine bisikletle gidip gelmeye başladı.

2009 Eylül ayında Amasra’dan İstanbul’a giderek ilk uzun seyahatini gerçekleştirdi.

2009 Ekim ayında Muğla bisiklet topluluğunun gerçekleştirdiği Gökova bisiklet turuna katıldı.


“Doğa için pedalla” adını koyduğu ve Öz Kaynakları ile ilk uluslararası seyahatini Nisan 2010 - Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya turunu bitirdi. 12.500 km pedal çevirdi.


Orta Asya Türk devletlerini, Kuzey Asya’nın tamamını, İpek Yolu’nun tamamını, Türkmenistan’da Kara-Gum Çölünü, Moğolistan’da Gobi Çölünü, Tacikistan’da toplamda 37.000 metre tırmanış yapılan Walkhan Vadisi’ni ve 4650 metredeki, Pamir Geçidini bisikleti ile geçen ilk Türk.

2011-2012 yıllarında 38 üniversite, 48 ilköğretim okulunda, 30 Özel ve devlet kurumunda deneyimlerini 25.000 kişiyle paylaştı. 4 fotoğraf sergisi açtı, 2 kısa film hazırlayıp festivallere gönderdi. 2012 yılında çıktığı dünya turunda da gittiği ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenciler ve gençlerle bir araya geliyor. Sunumlar verip tecrübelerini paylaşarak insanlara ilham vermeye devam etmektedir.


“Gelecek için Pedalla” projesi adı altında hayal ortaklarının ve takipçilerinin desteği ile 2012'de çıktığı dünya turunda 7 kıta, 84 ülke geçecek. Seyahatini gerçekleştirirken yolunun üzerinde yer alan 5 kıtanın en yüksek araç geçiş noktasından geçip, 5 kıtanın en büyük çöllerinde pedallayacak. Dünya turu sırasında geçtiği her alanda bisikletinin üzerinde yer alan yol bilgisayarı ve gps sistemi sayesinde yol izi kayıtlarını tutarak rekorlar kitabına girmeye çalışıyor.


2012 Aralık ayında Ukrayna’yı, 2013 Ocak ayında Rusya’yı, 2013 Şubat ayında Finlandiya ve İsveç’i , 2014 Temmuz ve Ağustos aylarında Kuzey Afrika'da Sahra çölünü, 2015 Temmuz ve Ağustos aylarında Arabistan çölünü geçti. Kışın çadırda -42 dereceyi, bisiklet üstünde –57 dereceyi ve yazın çöllerde 61 derece sıcaklıkları gördü. “Dünya turu” sırasında kış ayında Kutup dairesine bisikleti ile ulaşmayı başaran ve yazları çölleri bisikletle geçen dünyanın sayılı tur bisikletçilerinden ve seyyahlarından biridir.


Türmenistan'da Kara Kum, Çin'de Taklamakan, Moğolistan'da Gobi, Ispanya'da Tabernas, Afika'da Sahra, Ortadoğu'da Arabistan çöllerinin tamamından bisikletle geçen ilk bisikletli seyyahtır. Dünya turunda geçeceği 3 çöl daha kalmıştır.

Almanya, İsviçre, Avusturya, İtalya, Fransa alplerinde 32 Alp geçidi geçmeyi başarıp toplamda 45.000 m tırmanış gerçekleştirdi. Fransa’da bulunan Avrupa’nın en yüksek araç geçiş noktasını Col de La Bonette’ye (2.802 metre) tırmanıp Fransa Turunun en zor etaplarını 55 kiloluk bisikleti ile bitirmiştir.


9 Eylül 2012'de başladığı Dünya Seyahatinde

Avrupa’da; Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Monako, Fransa, Belçika, Hollanda, İskoçya, İngiltere, İspanya.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da; Fas, Cezayir, Tunus, İsrail, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirliğin'de pedal çevirerek 36.000 kilometreyi bitirdi. Yoluna Ortadoğu'da devam etmekte. 2012 tarihinden beri Türkiye'ye dönmemiştir.

Dünya turunu yaparken gerçekleştirdiği ek girişimler ve projeler de halen devam etmekte.


Gürkan Genç Bisiklet Veriyor

Belli aralıklarla sitesindeki yol anıları arasına Seyahat ettiği yerlerin kültürleri, ekonomileri ve tarihleri ile ilgili Genel Kültür soruları soruyor doğru cevaplayanlar arasında çekiliş yapıyor bisiklet hediye ediyor. Okuyucuları hem gezdiği bölgeleri öğreniyor, hem de Bisikletli yaşama destek oluyor


Gürkan Genç Yabancı Dil Eğitim Bursu

Belli aralıklarla sitesindeki yol anıları arasına Seyahat ettiği yerlerin kültürleri, ekonomileri ve tarihleri ile ilgili genel kültür soruları soruyor doğru cevaplayanlar arasında çekiliş yapıyor ve bu yabancı dil eğitim bursunu veriyor. Eğitime, oluşturduğu imkanlarla destek olmaya cabalıyor


Gürkan Genç Gezgin Bursun

Oluşturduğu Genç Kaşifler Akdemisi ile her yıl yaz aylarında gençlerin ülkelerini gezip tanımaları için imkanlar sağlıyor. Bu çalışmasını üniversite toplulukları ile birlikte yürütüyor.


Gürkan Genç Sporcuya Destek Oluyor

Belli başarılar elde etmiş zorluklara rağmen yılmamış ve destek bulamamış Milli sporculara özellikle de Kadın sporculara elindeki maddi, manevi tüm desteği kullanarak, hayallerine ve başarılarına ortak oluyor. 2020 olimpiyatlarına beraber gitmeye hazırlanıyor.

Gürkan Genç Bisiklet Dünya Turu
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba