Bir Fanzin Hikayesi: Markut Fanzin

Bir fanzin kolay doğmuyor... Markut Fanzin 3. sayısına ulaşmış, 4. sayının hazırlığına başlamış bir dergi. Edebiyat aşkının buram buram hissedildiği bir dergi...

Bir Fanzin Hikayesi: Markut Fanzin
Bir Fanzin Hikayesi: Markut Fanzin Nisan
Bu içerik 3832 kez okundu.

Edebiyatla ve dergicilikle haşır neşir olanlar bilir bir derginin nasıl sancılı doğduğunu. Doğuma sebep tamamen aşktır. Maddi bir beklentiden tamamen uzaksınızdır. Biraz zamana karşı akmak istersiniz, söyledikleriniz kaybolmasın kalsın istersiniz, üretmek, kaleminizden doğanlarla bir ürün çıkarmak istersiniz. Zaman durmaz çünkü akar ve hayaller büyükken yaşama geçmelidir. 

Yalnız bir dergi öyle kolay doğmaz... Sonucunda maddi kaygı taşımasa da ortaya çıkması için maddi sıkıntı çeker. Okunması gereken en güzel fanzinlerden, en özenle hazırlanan ürünlerden biri olan Markut'un öyküsü, Markut'un kahramanlarının kaleminden buradan da sizlere ulaşsın istedik. Bizden size tavsiye, bir yolunu bulun Markut'u mutlaka okuyun; zaten devamı gelecektir...

"MARKUT'UN SERMAYESİNİ NEREDEN BULDUK?

Fanzin çıkarıyoruz, dediğimiz herkes bize hayırlı olsun, ömürlü olsun demezden önce parayı nereden buluyorsunuz, diye soruyorlar hep. Biz de daima geçiştirdik bu sorunun cevabını bugüne değin. Sanırım bir şeyleri itiraf etmenin vakti geldi artık.

Kendimize ait bir ürün ortaya koyma arzusuyla Selma'ya dergi çıkaralım fikri ile gittiğimde fikrimi onaylamıştı ve ben buna hiç hazır değildim. Fikrimin güzel bir hayal olduğunu duymayı beklerken Selma benden de çılgın bir girişimle isim aramaya koyulmuştu ve Ayşe'ye haber vermiştik.Varolmayan dergimizin toplantılarını yapmak üzere sık sık Geveze Çayevinde buluşuyorduk. O zamanda Geveze'de çay 75kr. olmamıştı tabi. Dergi için –sonrasında illegal yolla çıkarmaya karar verdiğinizden fanzin diye isimlendirdik— cebimizde beş kuruşumuz yoktu. Selma işsizdi, Ayşe ve ben beş parasız öğrencilerdik. Selma ile kısa süreli bir işe girip fanzinin parasını kazanmaya karar verdik. Beş günlük bir yurt tanıtımı işiydi bu. İnsanlara broşür dağıtırken bir yandan da şiir okuyor, yolda geçen insanların öyküsünü yazıyorduk birlikte. Hiç tanımadığımız insanlar için bu; mutsuz ve karısından memnun olmayan, kıt kanaat geçinen bir memur, bu; her sabah evden bakkala ekmek almaya diye çıkıp evin arka sokağında sevgilisi ile buluşan genç kız, bu; akşama oğlu tıp kazandı diye tüm komşulara davet verecek abla, bu; çocukluğunda taso oynarken hep yenilen, misketlerini de mahallenin yaramaz çocuğuna kaptıran sınıftaki içine kapanık tip, gibi sıfatları yakıştırıyorduk. Beş günlük işin üçüncü gününde sebebini hiç anlayamadığımız bir şekilde işten kovulduk. İlk işimizden kovulmanın burukluğu vardı içimizde. Paramızı peşin vermişlerdi, kazandığımız paradan birer kutu süt alıp içtik Selmayla. Paraya ihtiyacımız vardı daha, zira fanzin çıkaracaktık.

Selma ellerini başına koymuş umutsuzca düşünür gibi yapıp sağ yanında mesajlaşırken (İnsanlara nasıl işten kovulduğunu toplu mesajla atıyordu.) ne yapacağımıza dair çareyi buldum birden. Karşımızdaki otobüs durağının camına bir ilan yapıştırılmıştı. Bir animasyon için dört tane maskot arıyorlardı. İlanda yazan numarayı aldık. Selma işsiz olduğu için kontörü yoktu. O zamanda kontörlü telefon var tabi, 39 kontör e avea içi 5000 sms yapıp deli gibi insanlarla mesajlaşıyordu Selma. Neyse ki benim ankesör kartımda iki lira otuz yedi kuruş var, aradık. İş görüşmesi, cv bırakın biz sizi ararızlar gibi prosedür işlemlerinden sonra işe kabul edildik.

İtiraf ediyorum; 90'lı yıllarda siz küçük bir çocukken televizyonda seyrettiğiniz teletabiler aslında bizdik. Hepsi yıllar sonra Markut'u çıkarabilmek içindi. Bir edebiyat fanzini/dergisi kolay çıkmıyor arkadaşlar, bunu bilin istedik.

Soldan sağa Hasibe, Şehide SümeyyeHaticeSelma.
O zamanda ön kamera yok , Ayşe fotoğrafı çektiği için kadraja giremedi. 
Rukiye de elmalı turta getirirdi hep çekimlere.
Hazır bu kadar söylemişken haberiniz olsun Teletabilerin senaryosunu da Yusuf Aslan yazdı."

 

 

Markut'la iletişime geçmek için:

Markut Fanzin Facebook Sayfası

 

Twitter Sayfası

Markut Fanzin Fanzin Edebiyat Dergileri Selma Şipleme Ayşe Gıynaş Yusuf Aslan Şehide Sümeyye
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba