Türkiye'nin En Büyük Çocuk Edebiyatı Yayıncıları

Edebiyat Haberleri olarak, Türkiye'nin çocuk edebiyatı yayıncılığında en büyük yayınevlerini derledik.

Türkiye'nin En Büyük Çocuk Edebiyatı Yayıncıları
Türkiye'nin En Büyük Çocuk Edebiyatı Yayıncıları Nisan
Bu içerik 16441 kez okundu.

> Mavibulut Yayıncılık

http://www.mavibulut.com.tr

1980 yılından bu yana çocuklara nitelikli ve içerikli yayınlar sunmaya çalışan Mavibulut Yayıncılık, Türkiye’de sadece çocuk kitapları yayımlamak üzere kurulan ilk yayınevidir.  

 

Mavibulut'un amacı; kitap okuma alışkanlığının çocuklukta kazanılacağının bilinciyle ve bir çocukla kitap okumayı sevmek arasındaki tek engelin kötü sunulmuş edebiyat olduğunun farkındalığıyla çocuklara iyi kitaplar sunmaktır. Kurulduğu günden bu yana pek çok farklı dilden nitelikli eserleri Türkçeye kazandıran Mavibulut, ülkemizde de yeni yazar ve çizerlerin yetişmesi için çaba göstermektedir.


> Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi’nin kültür ve sanata verdiği önemin doğal bir uzantısı olan Yapı Kredi Yayınları (YKY), 1945 yılında "Doğan Kardeş" dergisi ve yayınlarıyla başlayan köklü bir yayıncılık geleneğinin günümüzdeki temsilcisi, Türk yayıncılığının en büyük ve en etkili kuruluşlarından biridir. Türkiye’den ve dünyadan titizlikle seçilmiş yapıtları okurlarına sunmayı amaçlayan YKY, edebiyattan sanata, çizgi romandan tarihe, felsefeden yemek kitaplarına farklı alanlardan kitapları ve süreli yayınlarıyla okur, yazar, çevirmen tüm “kitap insanları” için ayrıcalıklı bir yayınevidir. YKY’nin pek çok alanı kapsayan geniş yayın yelpazesindeki kitaplara bakmadan, bu kitaplardan yararlanmadan, artık sadece Türk edebiyatına değil, dünya edebiyatına, sanatına ve felsefesine ilişkin bir araştırma yapmak mümkün değildir.


> Can Çocuk

http://www.cancocuk.com/

Erdal Öz'ün 1981 yılında 30 kitapla yola çıkarak kurduğu Can Çocuk dünya çocuk edebiyatının önemli yapıtlarını Türkçeye kazandırırken Türkiye'de çocuk edebiyatının gelişimine öncülük ederek Türk edebiyatının önemli yazarlarını bünyesinde topladı. Can Çocuk, bugüne kadar çocukların okumaktan hiç vazgeçmemesi ümidi ile yerli ve yabancı dört yüzü aşkın kitap yayımladı.


> Redhouse Çocuk

Redhouse’un hikâyesi 1822 yılının Ocak ayında Boston’dan yola çıkan Cyprus adlı bir yelkenlinin ambarına yüklenen matbaa makinesi ve harf kalıpları ile başlar. Bu yelkenlinin ilk durağı Malta’dır. Daniel Temple adlı Amerikalı, İtalya, Yunanistan ve Osmanlı İmparatorluğu için kitaplar hazırlamak ile görevlendirilmiştir. Temple, Malta’da kurduğu basımevinde çeşitli dillerde kitaplar basarak görevini yerine getirir. 1833'te İzmir'e taşınan basımevinin 1853 yılında İstanbul’a taşınması kararı alınır. Basımevi, 1966 yılına kadar Amerikan Bord Heyeti Neşriyat Dairesi olarak faaliyet gösterir.

Basımevinin faaliyetlerinin başında Sir James Redhouse’un hazırladığı İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce sözlüklerin basımı gelir. Başlangıçta yardımcı yayın gözü ile bakılan sözlükler günümüze kadar süren bir yayımcılık geleneğinin çekirdeğini oluşturmuştur. Basımevi bu süreçte geçirdiği maddi olumsuzluklara rağmen pek çok dilde eser basar; bu eserlerin içinde 1950’den sonra çocuk kitapları da yer alır.

1966’da basımevinin adı Redhouse Yayınevi olarak değiştirilir. 1966’dan 1991’e kadar Redhouse Yayınevi müdürü olarak görev yapan William Edmonds, Türk yazarlarının eserlerine ağırlık verir. Türk sanat ve yayın dünyasının tanınmış isimleri bu dönemde Redhouse Yayınevi’nin zenginleştirici ortamında gelişerek bu ortamdan ilham alırlar.

Türkiye’deki Amerikan Bord kurumlarının Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV)’na devredilmesi sürecinde Redhouse Yayınevi 1997 yılında Vakıf himayesine girerek SEV Yayıncılık Eğitim ve Ticaret A.Ş. (SEV Yayıncılık) unvanını alır. Redhouse sözlüklerinin vârisi olan SEV Yayıncılık temel işi olan sözlük üretimini ve çeşitli alanlarda kitaplar yayımlamayı sürdürmektedir.

Yayınevimiz 150 yılı aşkın yayımcılık geleneği ve zengin tarihi sayesinde Türkiye’nin en saygın yayınevleri arasında yer almakta ve özgün çalışmalarına devam etmektedir.


> Doğan Egmont

http://www.de.com.tr/

Doğan Egmont Yayıncılık, 0-14 yaş aralığına yönelik yayınlarda Türkiye'nin en çok tercih edilen yayınevlerinden olup, çocuk ve genç yayınlarında pazarda lider konumdadır.

Doğan Egmont, aynı zamanda, Walt Disney "Kitap ve Dergilerini" Türkiye'de temsil etme hakkına sahip tek lisanslı yayıncıdır. Disney'in yanı sıra, Mattel, Nickelodeon, Turner, Giochi Preziosi, Sanrio, American Greetings, Harper Collins, Scholastic, Simon&Schuster, Random House gibi yayın dünyasında lider kurumların ürünlerinin yayın hakları da Doğan Egmont'a aittir. Doğan Egmont, her ay ortalama 20 dergi ve ortalama 25 yeni kitap yayımlamaktadır.


Kırmızı Kedi Çocuk

Kırmızı Kedi, 2008 yılında kuruldu. 2011 sonunda çocuk kitapları yayımlamaya başladı. Dünya edebiyatının seçkin kalemlerinin çocuklar için yazdığı metinleri, çocuk edebiyatının klasikleri arasında sayılan isimleri ve çağdaş çocuk edebiyatının seçkin örneklerini çocuklarla buluşturmaya başladı.  José Saramago, Virginia Woolf, Pablo Neruda, Sylvia Plath gibi dünya edebiyatının önde gelen isimlerinin çocuklar için yazdığı kitapları ve dünya çocuk edebiyatının önemli ismi Samed Behrengi’nin yapıtlarını genç okurlarla buluşturdu.  Aslı Tohumcu, Haydar Ergülen, Koray Avcı Çakman, Arslan Sayman, Ayla Çınaroğlu, Cihan Demirci ve Tuna Kiremitçi’nin çocuk kitapları aracılığıyla, genç okurları Türk edebiyatının sevilen isimleriyle tanıştırdı.

> Nar Çocuk

http://www.naryayinlari.com/?aType=home

 

> Tudem Yayın Grubu

-Uçanbalık: Masaldan öyküye, tiyatrodan şiire kadar uzanan geniş yelpazesiyle Uçanbalık, 1995 yılında, Türkiye’nin çocuk ve gençlik edebiyatında öncü yazarları Ayla Çınaroğlu ile Aytül Akal tarafından kuruldu. Çocuklara okumayı sevdiren ve hayal güçlerinde onlara eşlik eden kitaplarıyla Uçanbalık, görsel ve içerik zenginliğiyle yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de sevdiği ve güvendiği bir marka haline geldi. Öykü ve masallarıyla birçok Türkçe ders kitabında yer alan Uçanbalık, 2010 yılında Tudem Yayın Grubuna katıldı.

-Desen: Çizgi ile hikâyeyi buluşturan kitaplarıyla 2009 yılında yayın hayatına başlayan Desen, okul öncesi dönemden yetişkinliğe kadar uzanan geniş bir okur yelpazesine sahip. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından okunmuş pek çok eser ve seriyi Türkçeye kazandıran Desen; çizgi roman, manga, karikatür ve çiziktir kitapları yayımlıyor. Zengin görsel yapısı, heyecanlı ve merak uyandıran kurgusuyla Desen kitapları, Türk okuruna alışılagelmişin dışında bir okuma alışkanlığı ve keyfi sunuyor.

-Dünyalı Dergisi: 8 yaş ve üzeri çocuklar için aylık genel kültür dergisi

 

> Nesil Çocuk Yayınları

http://www.nesilcocuk.com

Nesil Çocuk, 1968 yılında yayın hayatına başlayan Nesil Yayın Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor. Çocukların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimine katkı sağlayacak eserler üretiyor. Eserlerini hazırlarken pedagojik danışmanlık hizmeti alıyor. Ayrıca eserin konusuna ve konseptine göre ilgili uzmanların görüşlerine başvuruyor.

Nesil Çocuk, "çocukça" düşünüyor ve çocukların beğenisine göre kitaplar hazırlıyor. Kitabın metnine olduğu kadar görselliğine de önem veriyor. Çocuklar, Nesil Çocuk’un eserlerini okurken dinî, millî, tarihî, edebî ve kültürel pek çok şey öğreniyor.


> Günışığı Kitaplığı

http://gunisigikitapligi.com/gunisigi-kitapligi 

Kurulduğu 1996 yılından bu yana çağdaş Türk ve dünya edebiyatından çocuklar ve gençler için kaleme alınmış kitaplar yayımlayan yayınevi, her yıl bu başlıklara yenilerini ekliyor ve kataloğundaki tüm başlıkları, sürekli tekrar baskılarını yaparak okurlarına kesintisiz olarak sunuyor.

Farklı yaşlara yönelik okuma yetkinliklerine ve eğilimlere seslenen yayınevi, yayınlarını üç temel yaş kulvarında grupluyor:

İlk Kitaplar 3-6 yaş ve 7-8 yaş çocuklar için
Çocuk Kitaplar 8-12 yaş arası çocuklar için
Genç Kitaplar 12 yaş üstü her yaştan okur için

Yayınevine, 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü’nü kazandıran özgün koleksiyon Köprü Kitaplar ise çağdaş Türk edebiyatımızın usta kalemlerini çocuk ve gençlerle buluşturuyor.


> Timaş Çocuk

http://www.timascocuk.com/

1982 yılında kurulan Timaş Yayınları’nın içinde doğup büyüyen Timaş Çocuk “çocuklar hangi kitapları sever?” sorusuna cevap veren kitapları çocuk okurlarına sunuyor.


> Beyaz Bulut

http://www.beyazbulut.com/

Her yaştan çocuğa edebiyat sloganıyla çıkan Beyaz Bulut, çocuklar için çıkarılan bir edebiyat dergisi.

> Epsilon Çocuk Kulübü

1988 yılında kurulan EPSİLON YAYINEVİ, yayın hayatına 1993 yılında çocuk kitapları ile başladı. Sonrasında yayımladığı iş dünyasına yönelik kitaplar ile bu alanda büyük bir boşluğu dolduran EPSİLON YAYINEVİ; kişisel gelişim, anne & çocuk sağlığı, çocuk eğitimi, Türk ve Dünya edebiyatı, antropoloji kitaplarından oluşan zengin bir içerik ile raflarda yer alıyor. Çocuklara yönelik masal, öykü ve boyama kitaplarının yanı sıra, ilk gençlik yıllarına dair sıkıntıları, üzüntüleri, heyecanları ve maceraları anlatan gençlik kitaplarına da yer veriyor. Hayatın İçinden Dizisi ise tanıdık isimlerin birbirinden farklı yaşam öykülerinin anlatıldığı kitaplardan oluşuyor. Ayrıca “hayatın içinden” insanların sıra dışı hikayelerini de bu dizi içerisinde yayımlıyor.

> Hayy Kitap Çocuk

http://www.hayykitapcocuk.com/

Kurulduğu 2006 yılından bu yana ?herkesin iyiliği için? sağlıktan edebiyata, politikadan tarihe farklı alanlarda yayın yapan Hayykitap, çocuk ve ilkgençlik edebiyatı alanında da okurların sevgisini ve güvenini kazandı. Türkiye ve dünya edebiyatından özenle seçtiği kitapları çocuklarla buluşturdu, kataloğunu yeni kitaplarla genişletmeye devam ediyor.  

Çocuk Edebiyatı Çocuk Yayıncılığı Çocuk Kitapları
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Masal Abla İnteraktif Kitap Tiyatrosu     2019-07-16 Masal Abla Çocuk Sahnesi (Çünkü bu sahnenin kahramanları sadece çocuklar) https://www.linkedin.com/in/masalabla/ https://twitter.com/masalabla https://www.facebook.com/masalabla https://www.instagram.com/masalabla/ https://www.youtube.com/user/masalkutuphanesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba