Steve Jobs Niçin Çocuklarının iPad Kullanmasına İzin Vermedi, Çünkü...

ABD'nin ünlü gazetelerinden bir raportör Steve Jobs'a şöyle soruyor: "Çocuklarınız iPad'e bayılıyordur, değil mi?" Steve Jobs şöyle yanıt veriyor: "Hiç kullanmadılar. Çocuklarımızın evde kullandıkları teknolojiyi sınırlıyoruz."

Steve Jobs Niçin Çocuklarının iPad Kullanmasına İzin Vermedi, Çünkü...
Steve Jobs Niçin Çocuklarının iPad Kullanmasına İzin Vermedi, Çünkü... Nisan
Bu içerik 3052 kez okundu.

New York Times’ta Nick Bilton‘un yayınladığı yazıda Steve Jobs‘a “Herhalde çocuklarınız iPad’e bayılıyordur?” diye soruyor. Jobs da şöyle cevaplıyor: “Çocuklarım iPad kullanmıyor. Onlara evde ne kadar teknolojiyi kullanacakları konusunda sınırlandırma getiriyoruz.”

Özellikle Silikon Vadisi’nde mühendisler ve teknoloji yöneticileri, çocuklarını teknolojinin zararlarından korumak hususunda oldukça hassaslar. Hatta çocuklarını, Los Altos’taki Waldorf Okulları gibi eğitim-öğetimde teknolojinin kullanılmadığı okullara gönderiyorlar.

3D Robotik’in CEO’su ve beş çocuk babası Chris Anderson'un Times’ta dikkat çeken bir alıntısı var. Teknoloji sektöründe çalışan insanların çocuklarını teknolojinin zararlarından neden korumaya çalıştığını şu şekilde özetliyor: “Çocuklarım, arkadaşlarının hiçbirinde böyle kuralların olmadığını söyleyerek beni ve eşimi teknoloji konusunda fazla endişeli ve kuralcı olmakla suçluyorlar. İlk elden teknolojinin zararlarını gördüğümüz için kurallar koyuyoruz. Kendimdeki etkilerini gördüm ve çocuklarımın da bu zararları görmesini istemiyorum.”

Günümüzde bizim akıllı telefonlara ve diğer teknolojilere bağımlılığımız bir gösterge ise, çocuklarımızı erken yaşta teknolojiyle tanıştırarak hayal gücü ve yaratıcılıktan uzak, eksik ve sorunlu hayatlara mahkum ediyor olabiliriz. Biz dışarıda oyun oynayan son kuşaktık; çünkü dizüstü bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımız yoktu. Biz hareket ederek, deneyimleyerek öğrendik; bilgiye Google yerine kitaplardan ve sosyalleşerek ulaştık. Farklı şekillerde öğrenme yolları, çok yönlü bireysel gelişmemize yardımcı oldu. Bu yüzden, tüm gün “Candy Crush” oynayan ve Snapchat’te takılan çocuklarımızın yeteneği ve hayal gücü köreldiği için; eğer ellerinden akıllı telefonları almazsak bu sefer sağlıklarını da kaybetmeleri kaçınılmaz olur. Sanırım, Steve Jobs da çocuklarını göz önüne alarak aldığı kararda bu yüzden haklıydı.

O zaman bir sonraki zamana çocuklarınızın ne sıklıkta teknolojiyi kullanacağını sınırlayabilirsiniz. Onlarla birlikte dışarı çıkın ve oyun oynayın. Size o an sinirlenebilirler, ancak gelecekte size teşekkür edeceklerdir.

 

Kaynak: Off Grid Quest

Steve Jobs Chris Anderson Silikon Vadisi Teknolojinin Çocuklar Üzerine Etkisi Ipad Bilgisayar Akıllı Telefonlar
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba