Haftanın Kitabı: Sakın Yere Bir Şey Dökme

Will Wiles imzalı Sakın Yere Bir Şey Dökme, Türkiye'de Koton Kitap etiketiyle yayınlandı. Eseri edebiyathaberleri.com için Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi Yayın Yönetmeni Ayşe Ünsal okudu, değerlendirdi.

Haftanın Kitabı: Sakın Yere Bir Şey Dökme
Haftanın Kitabı: Sakın Yere Bir Şey Dökme Nisan
Bu içerik 3212 kez okundu.İçerden “artık uyumayacak mısın, geç oldu?” sesi geliyordu en son, kitabın bitmesine az kalmıştı. Kafamın içinde sona az kalmışken cevabını beklediğim sorularla birlikte yer döşemelerinin başına başka bir şey gelecek mi sorusu da vardı. Kahramanımız taksiye binip yola koyulduğunda ve kitapta endişe edecek başka bir şey kalmadığını ifade eden son yazısına geldiğimde derin bir nefes aldım. Hayatımda ilk defa başkasının evinde duran yer döşemelerini dert edindim. Bu "yerleri yeni sildim, oraya basma!" gibi bir şey değildi. Ve bahsettiğim başkası, sanıyorum hayatta bile değil, bir kitabın iki kapağının arasında yazarının onu rahatlatması için çabalayan bir kahraman. Neden bahsettiğimi,
Koton Kitap’tan 2014 yazında Türkiye’deki okurlarıyla buluşan Will Wiles’ın ‘Sakın Yere Bir Şey Dökme’ adını taşıyan kitabı açıklasın. Bir mimarlık ve tasarım gazetecisi olan ve önde gelen İngiliz tasarım dergisi Icon’un editör yardımcılığını yapan Wiles’in ilk yazarlık deneyimi olan roman, hayatını kusursuzluk üzerine kuran Oskar'ın, o yokken dairesine göz kulak olması ve kedilerine bakması için çağırdığı arkadaşının başından geçen tirajikomik olaylar dizisini anlatıyor bize. Titiz ev sahibinin evin her yerine bıraktığı notlar kahramanımızın aklını kaçırma sınırına gelmesine yol açıyor. 


Kitabın ismiyle karşı karşıya kaldığınızda, size sesleniyor sandığınız yazar, hiç geç kalmadan size kitabı okutma konusunda da oldukça başarılı. Bunun yanı sıra, şu an klavyeden gelen sesleri boynu bükük bir halde incelemeye alan kedim de en önemli etmenlerden biri. Öyle ki kapakta gördüğünüz kedi ve arka kapakta bulunan tanıtım yazısı, kedilerle ilgili bilmediğiniz esrarengiz şeyler söyleyecek izlenimi aşılıyor okuruna.

Sizce iyi bir kitabın ölçütü nedir? Duraklar yaptıran kitaplar iyi kitaplardır bana göre. Durup düşünme ihtiyacına iter sizi. Kendinizi sorgularsınız, etrafınızdaki insanları, çevrenizle iletişiminizi, duruşunuzu, tavrınızı, doğruları yanlışları. Kalbinizi fetheden bir aşk hikayesinden daha fazlasını sunar size iyi hikayeler. “Senin bir beynin vardı” der “okudun bakalım ne anladın, ne işe yaradı okudukların, hayatında bi’şeyler değişecek mi?” Aynı zamanda  kitap size sıkı ve sıra dışı bir gerilim sunarken o gerilimin içinizde eğlenceli bir şekilde olayların kopuşuna da şahit oluyorsunuz. ‘Şanssızlığın bu kadarı’nda öyle ki; kahramanımızın neredeyse ölen kadının kanının ‘yere damlamasa bari’ paniğinde gülme krizine girmeniz kaçınılmaz benden söylemesi.  İnsanın aklını kaçırmasının çok uzak bir ihtimal olmadığını anlayacağınız roman, 2012'de National Book Awards finalistleri arasına girmiş, Waterstones 11 ve Betty Trask ödüllerine layık görülmüş; unutmadan eklemek isterim.

 Kusursuzluk takıntınız var mı? Bu kitap tam size göre; okuyun ve kurtulun! Takıntılarınızdan özgürlüğünüze adım atın! Çünkü kusursuzluk saldırgandır!

Sayfalar postitlerle rengarenk olmuşken, işaretli yerlerden bazılarını buraya iliştiriyorum.

* En güzel zamanlarda yaşıyoruz. Üstelik bunun nedeni yalnızca penisilin, sifonlu tuvalet ve kaloriferin keşfedilmiş olması değil, bulutlara yukarıdan bakabiliyor olmamız.

* Mobilyalar böyledir. Amacına göre kullanılıp zevk alın­dıkça bu deneyimi özümser vc ortama yansıtır ama yalnızca uyandırdığı etki için alınıp da bir köşeye atılırsa melanko­lik titreşimler yayar. Müzelerdeki eşyalar (“BU KOLTUĞA OTURMAYINIZ”), tarif edilemeyecek kadar trajiktirler, tıp­kı bir yanlılar evinin ziyaret edilmeyen sakinleri gibi. Akort­suz kemanlar ve savaş sonrasının banliyö meyhanelerine “ka­rakter” katmak için kullanılan kalın ciltli kitaplar, hayvanat bahçesinde kafese kapatılmış pumalar gibi, kendilerine zorla yüklenmiş rollerine huzursuzca kısılıp kalırlar.

*İran’da yönetim beyazla işkence eder insana. Gardiyanları, mahkuma beyaz giysiler giydirip onu beyaz ışıkla dolu, niteliksiz, beyaz bir tecrit hücresine koyarlar. Yiyecekler- beyaz yiyecekler- hepsi beyaz giyinmiş, beyaz maskeler takmış muhafızlar tarafından, beyaz kağıt tabaklarla verilir. Duyulardan neredeyse toptan yoksunluk ve mahkum için dayanılmaz bir hal alır. Kar körlüğü.

* Avrupa’nın gökyüzü Amerika’nın gökyüzünden daha yaşlıdır;Avrupa’nın bulutları oralardan buralara uzanırken yorgun ve perişan düşerler.

*Komiksiniz siz, İngilizler. Her zaman endişe içindesiniz… Peki neden? “Hayatımız Kaymış,” dersiniz. Korku içindesiniz ama yine de bu adada mutlu yaşıyorsunuz. Donanmalar ve Naziler ulaşamıyor size. Benim ülkemse, harita üzerinde kayıp duran bir şekil, imparatorluklar ve ordular baştanbaşa geçer, kaybolur ve yeniden ortaya çıkar, yalnızca bir renk beneği, bir öyküdür. Yine de ben ve halkım biliriz ki benim ülkem her zaman orda olacak. Ama siz eski kırmızı telefon kulübelerinizi kaldıracak olsalar, dünyanın sonu geldi sanırsınız.

* Daha alt sınıf bir memeli tarafından küçümsenmiştim. Hiçbir şey bir kedi kadar küçümsemez insanı. Doğuştan gelen bu kibir, bu şeytanca kayıtsızlık hali evrimsel açıdan hangi amaca hizmet ediyordu acaba?

*Tarih binadaki en yeni şeydi.

* Bu konsere sürüklediğim ve memnun etmek istediğim huzursuz konuklar gibiydi bacaklarım; onlar hakkındaki endişelerim şikayetlerini artırıyordu yalnızca.

*Hava %40  oda spreyi, %40 sigara dumanı, %10 bayat bira, %5 ter ve %5 saf kötülük kokuyordu.

* Bir şeyler ters gittiğinde, geriye dönerek her şeyin daha farklı yaşanmış olmasına yol açabilecek bir an bulabilirsin, bir sözcüğün ya da sessizliğin veya bir eylemin ya da hareketsizliğin her şeyi değiştirebileceği bir an.


* Kedilerle yaşamanın zor, rahatsız edici olduğunu söylerler. Ben hiç külfetli bulmadım onları. Yaşamdaki bütün karmaşanın nedeni insandır.


 

 

Sakın Yere Bir Şey Dökme Will Wiles Koton Kitap Haftanın Kitabı Ödüllü Kitaplar National Book Awards Waterstones 11 Ödülü Betty Trask Ödülü Kusursuzluk Kediler Ahşap Yer Döşemeleri
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba