Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık

Zümrüt Bıyıklıoğlu'na ait Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık, Esen Kitap'tan çıktı.

Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık
Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 3626 kez okundu.

BU ESERİ HEMEN EN UYGUN FİYAT İLE SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Tolstoy'un, ünlü Rus ressam Byulov'dan alıntıladığı "Sanat, birazcık'ın olduğu yerde başlar." sözüne eklediği açıklamayı paylaşarak eserine başlıyor:

Etkileme, yalnızca, sanatçı bir sanat eserini oluşturan en küçük ve en ince ölçüleri yakaladığında gerçekleşir. Dış unsurlarla bu ince ölçüleri bulmayı insanlara öğretmek imkânsızdır. Bu ince ölçüler, yalnızca insan kendi hislerine teslim olduğunda bulunabilir. Hiçbir teknik bilgi bir dansçıya müziğini inceliğini öğretemez. Ya da hiçbir teknik bilgi bir şarkıyı ya da kemancıya sesinin en küçük merkezini tamamıyla kullanmasını öğretemez. Ya da bir tasarımcıya mümkün olan bütün doğru çizgileri çizmeyi öğretemez. Ya da bir şaire sırf uygun sözcükler arasında doğru bir düzen kurmayı öğretemez. Bunların hepsi duyguyla bulunur. Bu nedenle de okullar, sanata benzeyen şeyi üretmek adına gerekli olanı öğretebilir, sanatın kendisini değil." (Sanat Nedir?, Lev Nikolayeviç Tolstoy, çev. Kabil Demirkıran, Şule Yayınları, s. 13.)

Eserde pek çok kitaptan alıntılar var. Bu alıntılar üzerinden yazma süreci analiz ediliyor. Büyük bir kısmını okumuş olduğumuz bu kitaplar oldukça iyi seçilmiş ve alıntılar iyi belirlenmiş. Yazma sürecinin teorik boyutu anlatılırken, nitelikli somut örnekler verilmesi, hem okurların daha iyi okur olmaları hem de yazar adaylarının daha bilinçli yazmaları için olanaklar sunuyor. Eserde bahsedilen ancak okumadığımız ya da kitaplığımızda bulunmayan 10'dan fazla kitabı, Zümrüt Bıyıklıoğlu'nun önerisini dikkate alarak satın aldık, okumaya başladık. Hiç şüphesiz nitelikli eserler üzerine bina edilen bir okur/yazarlık nitelikli ürünler verilmesi için önemli... 

Zümrüt Bıyıklıoğlu, yaratıcı yazarlık alanında birçok atölyeye katılmış, yazılan pek çok eseri okumuş ve kitabında da atıfta bulunmuş. Yazarın ayrıca, ilköğretim çocukları için öykü yazım tekniklerini anlattığı Küçük Yazarın El Kitabı adlı bir kitabı da var. 

Edebiyat Haberleri olarak, her iki eseri de detaylı olarka inceledik ve hem iyi bir okur olmak isteyenlere, hem yazar adaylarına hem de heveslendirip belki de yeteneğni keşfedebileceğiniz çocuklarınıza tavsiye ediyoruz. 

Eserde bahsedilen ve alıntılar yapılan bazı kitaplar:

William Golding - Sineklerin Tanrısı
John Fowles - Koleksiyoncu
Cervantes - Don Kişot
Ivan Aleksandroviç Gonçarov - Oblomov
Herman Melville - Katip Bartleby
Virginia Woolf - Mrs. Dalloway
Bernard Malamud - Tamirci
Sylvia Plath - Sırça Fanus
George Orwell - 1984
Ray Bradbury - Fahrenheit 451
Ursula K. Le Guin - Karanlığın Sol Eli
Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya
Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi
Dante - İlahi Komedya
Patrick Suskind - Koku
Oğuz Atay - Tutunamayanlar

Yaratıcı Yazarlık Zümrüt Bıyıklıoğlu Esen Kitap Küçük Yazarın El Kitabı Öykü Yazım Teknikleri
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba