Sezai Karakoç | Meydan Ortaya Çıktığında - Okuma Notları

Cihat Albayrak, Sezai Karakoç'un Meydan Ortaya Çıktığında adlı eserinden seçtiği alıntıları ve okuma notlarını paylaştı.

Sezai Karakoç | Meydan Ortaya Çıktığında - Okuma Notları
Sezai Karakoç | Meydan Ortaya Çıktığında - Okuma Notları Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 4176 kez okundu.

"Toprak kemiklerimden güçlü olsa da..."

"Gölgemi güneşin boylu boyunca uzatmasına bırakabilir miyim? Gül koklayabilir miyim? Çocuklara öğreteceğim kelimeler kalmış mıdır? Ev onarabilir miyim? Nar koparabilir miyim ağaçtan? Saate durgun bir suya bakar gibi bakabilir miyim? Insan yüzleri yanımdan otomobiller gibi akıp gider mi kentin büyük caddelerinde? Büyük kitapçılara girip kitapçı kızlardan korka korka kitap karıştırabilir miyim?"

"Ve bütün mutlulukları "habersiz olmak" olanlar..."

"Evet, doğdum, büyüdüm, haykırdım; sesimin uzaklara ulaştığını gördüm; sesim sert kayaları bile etkiledi; öylesine etkiledi ki, onlar o sesleri geri çevirmeyi uygun buldular. Ağladım, güldüm, gözyaşlarıyla çok tren camı ıslattım; çok mektup yazdım ve yaktım; çok kez dolaştım yapay bir kentin caddelerinde birini arayarak. Yıllarca arayarak. Ve kimsenin inanamayacağı kadar arayarak. Parklardan, bulvarlardan geçtim. Her gün aynı yerlerden geçer diye geçtim. Yıllarca geçtim. Çok kişiye benzettim. Binlerce kere benzettim. Sonra binlerce kez yanıldığımı anladım ve yine uslanmadım."

"Aynı evde kaldığım, yerlere attıkları izmaritleri topladığım kimseler oldu. Ben topladım, onlar yine attılar. Ve böylece bu böyle sürdü ve ben bir tek gün "bu izmaritleri yere atmayın" demedim. Onlar da bir gün "neden topluyorsun?" demediler."

"Kasabada buzlaşmış karları çıtır çıtır kırarak akraba evlerine koştuk. Yaşlanmış büyüklerin ellerini öptük. Buruşmuş ellerin yeşil damarları bizi korkutmadı. Ve erkekler ellerini ceplerine sokarak bize paralar verdiler."

"Saygı kelimesine sıra gelince adeta toprağın ellerini kulaklarına götürüp bir ezan okur gibi bir tavır takındığını sanıyorsunuz."

"Tek canlı, tek kımıldayan kar... Gökten, tanıdık bir ruhun hallaç pamuğu gibi dökülen taneleri kar..."

"Ve kuşlarla birlikte kılınan bahar sabahlarının namazı. Kış gecelerinin petrollambasının ışığında, sıcak sobanın çatırdılarıyla canlanan yatsı namazları. Oruçlu oruçlu ikindilerde okunan Kur'an'ın saçtığı nurlar..."

"Yavaş yavaş bir meydana, bir kente, bir ülkeye doğru gidiyordu; üstüne düşen karlar da uçuşan cami güvercinleriydi sanki..."

"Ufak kuşlar, bir taştan bir başka taşa sıçrıyor, adeta "işte burası da benim" der gibi sevinç ötüşleriyle birbirlerine sesleniyorlardı."

"Gramer kurallarına uygun konuşmalardan, yani içinden dikkatle baktığınızda gramer iskeleti görünen söz israfından nefret ediyorum."

"Elini suyun içinde unutmuştu. Sonsuz sayıda çocuğun, şefkatli bir babanın elini öpmek için sıraya girişi gibi, su taneleri, ard arda kayıyor, elinin üstünden, kutsanarak ayrılıyorlardı. "Su, abdest alıyor" fikri doğdu birdenbire içine. "Evet, insan, suyla abdest alır, su da insanla. Ya ev? Evin abdesti daha görkemli bir bakıma. Gökçe, bulutlarla, yağmurlarla abdest alır o. Güneş'te kurunur. Güneşi bir bornoz gibi sarınız ev."

 

SEZAİ KARAKOÇ - Meydan Ortaya Çıktığında, Hikaye, 5. Baskı, Diriliş Yayınları, 74 Sayfa

Hazırlayan: Cihat Albayrak

Sezai Karakoç Meydan Ortaya Çıktığında Okuma Notları Diriliş Yayınları Hikaye
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba