National Geographic İklim Değişikliğini Reddeden Medya Devine Satıldı

HT Bussiness'ın haberine göre; doğa, kültür ve bilim konusunda dünyada öncü yayınlardan olan National Geographic’in yüzde 72’si, 21st Century’s Fox’un sahibi ve iklim değişikliği konusunda tartışmalı açıklamalar yapan Rupert Murdoch’a satıldı.

National Geographic İklim Değişikliğini Reddeden Medya Devine Satıldı
National Geographic İklim Değişikliğini Reddeden Medya Devine Satıldı Nisan
Bu içerik 1324 kez okundu.

127 yıldır kâr gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilen kültür, bilim ve doğa dergisi National Geographic'in yüzde 73 hissesi medya devi Rupert Murdoch'un şirketi 21st century Fox'un oldu.

En büyük merak konusu ise artık ticari bir yayın haline gelecek olan derginin bundan sonraki yayın çizgisinin nasıl olacağı. Özellikle Murdoch'un daha önce yaptığı iklim değişikliğini reddeden açıklamalara dikkat çeken takipçiler, bilimin de en büyük destekcilerinden olan derginin bu konulardaki tavrının ne olacağı konusunda endişeler dile getirildi.

Murdoch'un bu endişelerin haklı olabileceğini gösteren pek çok açıklaması var. Geçen ay attığı tweetlerle New York'ta yapılacak bir iklim değişikliği zirvesine öfkesini dile getiren işadamı, bir hafta sonra yaptığı açıklamada "aşırı yeşilcileri" ekonomik büyümeye zarar vermekle suçlamıştı.

Murdoch'un televizyonu Fox News'un yaptığı yayınlar da National Geogprahic'in çizgisinden epey farklı. Geçtiğimiz yıl, Endişeli Bilimadamları Birliği Fox'un iklim değişikliği yayınlarının yüzde 72'sinin "yanlış yönlendirici" olduğuna dair bir araştırma yayınlamıştı.

O araştırmadan bir ay sonra Sky News'a bir röportaj veren Murdoch ise insanların küresel ısınma konusunda "büyük resimde hiçbir" konuda sorumlu olmadığını söylemişti.

"Gezegen var olmaya başladığından bu yana iklim değişikliği de devam ediyor" diyen Murdoch, insanların sıcaklıklardaki artışın en fazla üçte biri konusunda sorumlu olabileceğini öne sürmüştü.

National Geographic Rupert Murdoch 21st Century Fox Fox News Endişeli Bilimadamları Birliği
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba