Ünlü Kitapların İlginç Gerçekleri

Severek okuduğunuz kitapların oluşumundaki ilginç gerçeklerden haberdar mısınız? Haberin detayına göz atmaya ne dersiniz...

Ünlü Kitapların İlginç Gerçekleri
Ünlü Kitapların İlginç Gerçekleri Nisan
Bu içerik 4200 kez okundu.

Sefiller | Victor Hugo

 

Romantik akımın kurucusu Victor Hugo’nun en etkileyici romanlarından “Sefiller” (Les Miserables) eserini okursanız çok uzun bir cümle ile karşılaşacaksınız. Bu cümlenin içinde tam 823 kelime var! Cümle kitabın 3. Bölümünde yer alıyor ve tam tamına 3 sayfa sürüyor. İlgili cümlenin, Fransız Edebiyatının en uzun cümlesi olduğu kabul ediliyor.


Gadsby | Ernest Vincent 

 

Ernest Vincent’ın 1939 yılında yazdığı “Gadsby” isimli roman tam 50.110 kelime içeriyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ancak romanın ilginç yanı 50.110 kelimenin hiçbirinde ‘e’ harfinin bulunmaması!  Buna inanabiliyor musunuz?


Savaş ve Barış | Leo Tolstoy
 

Leo Tolstoy’un yazdığı “Savaş ve Barış” isimli klasik eser en önemli başyapıtlardan kabul ediliyor. Henüz kopyalama makineleri ve bilgisayarların icat edilmediği dönemde yazar tarafından kaleme alınan bu eserin el yazmasını, Tolstoy’un eşi yedi kez elle yazarak kopyaladı.


Tom Sawyer'ın Maceraları |  Mark TwainÜnlü mizah yazarı Mark Twain, Remington firmasının daktilo alan ilk müşterilerinden biridir. 

1987 yılında daktilosunda ilk yazdığı ünlü eseri de “Tom Sawyer’in Maceraları” adlı meşhur kitaptır.

Bu kitap aynı zamanda dünya edebiyatında daktiloda yazılan ilk kitap olarak biliniyor.


 

 

 

Güliver'in Gezileri | Jonathan Swift

 

İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden olan Jonathan Swift, “Gulliver’in Gezileri” isimli kitabında mars gezegeninin iki uydusu olan Phobos ve Deimos’u tam boyutları ve dönüş hızlarıyla yazdı. Gökbilimciler isimleri kitapta geçen bu uyduları kitabın yazılışından yaklaşık 100 yıl sonra buldular. Swift’in bu bilgileri nasıl öğrendiği ise hala bir sır.


 Lolita | Vladimir NabokovRus asıllı Vladimir Nabokov’un Paris’te İngilizce yazıp yayımladığı “Lolita” adlı romanı, müstehcen olduğu gerekçesiyle Fransa, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Güney Amerika ve Arjantin’de yasaklandı.

Ancak, Amerika’da kitabın ilk üç hafta içinde 100.000 kopya satması, büyük bir başarı olarak kabul ediliyor.

Romanda 12 yaşındaki bir kız çocuğuna ilgi duyan orta yaşlı bir adamın öyküsü anlatılıyor.

 


 

 

Sherlock Holmes | Sir Arthur Conan Doyle

 

Efsanevi roman Sherlock Holmes’un yazarı A. Conan Doyle aslında bir göz doktoruydu. Ancak tıbbi çalışmaları karşılığında iyi bir gelir elde edemeyen Doyle, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yazar oldu. Şu an tüm zamanların en iyi yazarlarından kabul edilen Doyle, geçim sıkıntısı çekmeseydi belki de bugün “Sherlock Holmes” olmayacaktı.

kaynak

Sefiller Victor Hugo Tolstoy Sherlock Holmes Jonathan Swift İletişim Yayınları Epsilon Yayınları Oda Yayınları Martı Yayınları Mark Twain Kitaplarla İlgili İlginç Gerçekler
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba