Susam Sokağı'ndan Otizm Farkındalığı

Çocukluğumuzun Susam Sokağı'na bugün yeni bir karakter katılıyor. Susam Sokağı yapımcıları otizmli Julia ile otizme dikkat çekmeyi hedefliyor.

Susam Sokağı'ndan Otizm Farkındalığı
Susam Sokağı'ndan Otizm Farkındalığı Nisan
Bu içerik 2542 kez okundu.

 

Dünyaca ünlü Susam Sokağı serisinin yeni bir karakteri oldu; Julia. Julia'nın çok önemli bir özelliği var; o bir otizm hastası.
Susam Sokağı ve Otizm: Bütün Çocuklardaki Harikalığı Görün adlı yeni girişimin bir parçası. 
Susam Sokağı yapımcıları bu projeyle, otizm ile ilgili farkındalık yaratmayı ve otistik çocukları olan ailelerin genelinde görülen sıkıntıları aşmalarında yardımcı olmayı ve otizm spektrum bozukluğu gösteren çocuklarla başarılı iletişim kurma konusunda eğitmeyi amaçlıyor. 

Yönetim ekibinden Dr. Jeanette Betancourt'ın da belirttiği gibi otistik çocuklar da diğerleri gibi oyun oynamaktan, arkadaşlık yapmaktan, bir grubun bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorlar, ancak gösterdikleri davranış farklılıkları engelleyici olabiliyor.

Julia'ya yeni yayınlanan "Biz Harikayız, 1, 2, 3" adlı dijital öykü kitabında yer verilmiş. Kitapta Julia'nin ünlü karakterlerden Elmo ile küçüklükten beri arkadaş olduklarını öğreniyoruz. Kahramanlarımız beraber oyun parkına gittiklerinde diğer bir Susam Sokağı karakteri olan Abby Cadabby aralarına katılıyor. Elmo, Julia ve Abby'yi tanıştırıyor. Önceleri Abby davranışlarına tam anlam veremediği Julia'nın onu sevmediğini, birlikte oynamak istemediğini düşünüyor. Elmo bunu farkederek Julia'nın zaman zaman diğer çocuklardan daha farklı davranabildiğini açıklıyor. Elmo'nun yönlendirmelerinden sonra üçlü eğlenceli zaman geçiriyorlar.

Öyküde Julia'nın Elmo ve Abby ile olan ortak özellikleri vurgulanıyor ve otizmden kaynaklanan farklılıkları normalleştiriliyor. Bu kurguda otizm hastalarının ve ailelerinin verdiği bilgilerden yararlanılmış. Susam Sokağı'ndan bir yönetici şöyle diyor:

"5 yaşındaysanız ve diğer bir çocuk sizinle göz teması kurmuyorsa sizinle oynamak istemediğini düşünebilirsiniz, ancak bu doğru değil [...] Biz otizmle ilgili farkındalık ve anlayış yaratmaya çalışıyoruz [...] Bazı insanlar otizm ve otistik kelimelerini kullanmanın doğru olup olmadığını bile bilmiyorlar. Biz bir diyalog başlatarak bu tür sıkıntı ve huzursuzlukları kaldırmak istiyoruz."

3 yıllık ciddi bir bilimsel çalışmanın ürünü olan bu projeyle otizm gibi hassas ve yaygın bir konuya eğildikleri için Susam Sokağı'nı daha da çok seviyoruz.


Kaynak

Susam Sokağı Otizm Julia Bütün Çocuklardaki Harikalığı Görün Susam Sokağı ve Otizm
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba