Tüyap'ın Son Gününde Can Yayınları'ndan Büyük Ayıp

Tüyap Kitap Fuarı Can Yayınları için kötü bitti...

Tüyap'ın Son Gününde Can Yayınları'ndan Büyük Ayıp
Tüyap'ın Son Gününde Can Yayınları'ndan Büyük Ayıp Nisan
Bu içerik 9466 kez okundu.

Mobil cihazlardan bağlanan ziyaretçilerimizin dikkatine! Bu haber, içerisindeki sosyal medya eklentileri nedeniyle en iyi masaüstü ve tablet cihazlarda görüntülenebilmektedir. 

GÜNCELLEME 1 - Can Öz'den yeni bir özür metni geldi. Haberin altında metni bulabilirsiniz.
GÜNCELLEME 2 - Olay anındaki tüm konuşmaları OdaTV yayınladı. Okumak için tıklayın.
GÜNCELLEME 3 - Can Öz, olayın yaşanış şekliyle ilgili bir düzeltme yayınladı. Haberin en altında bu düzeltmeyi bulabilirsiniz.

* Yaşanan olay ile ilgili paylaşılan hiçbir fotoğraf ya da video bulunmamaktadır. Olay anında çekilen görsellere sahip olan okurlarımızdan ricamız; küçük çocuğun bu olaydan daha fazla etkilenmemesi için adının ve fotoğraflarının paylaşılmamasıdır!


Bu yıl da yoğun bir katılımla son günlerini yaşadığımız İstanbul Tüyap Kitap Fuarı'nda bugün üzücü bir olay yaşandığı iddia edildi. Can Yayınları standında 13 yaşlarındaki bir çocuğun, stand görevlileri tarafından kitap çalmakla itham edildiğini, durdurularak, üzerindeki kıyafetlerin çıkartılıp arandığını ve herhangi bir hırsızlık olayı olmadığı ortaya çıktığı halde tehditle fuardan uzaklaştırıldığını ifade eden twitler paylaşıldı. 

Çocuk yayıncılığında köklü bir yer edinmiş, yayınladığı kitaplar pedogojik olarak incelenerek basılan ve çocukları önemsediğini çıkardığı her kitapla gösteren Can Yayınları için, fuarda yaşanan bu olay yayınevi için Tüyap'ı kötü bitirmelerine sebep oldu.

Sosyal medya üzerinden tepkilerini #canyayinlarihirsizsensin hashtagiyle paylaşan takipçiler, bir yandan da kitap çalmakla suçlandığı için intihar eden Ebru Yalçın'ı hatırlattılar. Can Yayınları'nı boykot edeceklerini ve yarın (15.11.2015 Pazar), yani fuarın son gününde Can Yayınları'nı ziyaret ederek tepkilerini dile getireceklerini aktaran takipçiler oldu.

Bunların üzerine olayı doğrulayan Can Yayınları yaşanan bu üzücü olayla ilgili sosyal medya hesaplarından bir özür metni yayınladı.

İşte Can Yayınları tarafından, sosyal medya hesaplarından paylaşılan özür metni:Bu özrü beğenmeyen, "özrü kabahatinden büyük" yorumları yapan okurlar, yapılanın Can Yayınları'na ve Erdal Öz'ün hatırasına yakışmadığını dile getirdiler.

Can Öz ise, Twitter hesabından tepkilere verdiği yanıtlarda, fuardaki standda çalışan personellerinin, sadece fuar için görevlendirilmiş çalışanlar olduklarını ifade etti. Bu açıklama ise, bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından, "fuarlarda stantlarda çalışan personeller çalınan kitapların ücretini kendi ceplerinden öderler, çalınan kitapların parası çalışanların alacağı ücretten kesilir" şeklinde açıklamalarla detaylandırıldı.


EDEBİYAT HABERLERİ OLARAK NOTUMUZ:

Olayın Can Yayınları anlayışını temsil etmediğini biliyoruz. Ancak, fuarlar ve yayıncılık konusunda böyle deneyimli ve her türlü imkana sahip bir yayınevinin, ülkenin en büyük kitap fuarında bünyesinde sürekli çalışan ve yayınevini temsil edebilecek çalışanlar ile bu fuarda yer alması beklenirdi. Ayrıca, her halükarda, stantta Can Yayınları'nın en yetkili isimlerinden en az bir kişi bulunmalı ve böyle bir olaya ilk anında müdahale ederek engellemeliydi. Son olarak, yayınevi konu hakkında daha detaylı bir açıklamayı, daha hızlı bir şekilde yapmalı ve çocuk ile olmasa da aile ile bu akşam görüşmeliydi. Can'ın, bu olayı unutturacak etkinlikler yapmasını ve nispeten küçük yayınevlerine fuarlar, çalışanlar gibi konularda örnek olmasını bekliyoruz. Olayı haberleştiren ilk ve şu anda (15.11.2015 - 01:27) tek internet sitesi olarak Can Yayınları'na karşı bir tavrımız olmadığı ve sadece bu konu bağlamında haberi, tarafsız olarak yaptığımız, Can Yayınları hakkında daha önce yaptığımız 20 haberden anlaşılabilir. (bkz.)

***

Hırsızlıkla suçlanan 13 yaşındaki çocuğun bir yakını Twitter üzerinden olayı şu şekilde paylaştı.


Can Yayınları'na böyle bir ayıbı yakıştıramayan ve duruma inanamayan okurlar Can Öz'ün Twitter hesabından durumun gerçek olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor.
* Erdal Öz ve Can Yayınları, yarın çocuğun ailesi ile görüşeceklerini bildirdiler. 

* Öte yandan, olayın üzerinden saatler geçmiş olmasına ve sosyal medyada olay ile ilgili binlerce paylaşım yapılmasına rağmen, hiçbir internet sitesinde olayın haber olmaması dikkat çekti.

Can 

Olayı ilk haber veren sosyal medya kullanıcısı:

 

Arkadaşlar, bugün Tüyap'taki Kitap Fuarı'nda, çok yakın bir arkadaşımın 13 yaşındaki yeğeni Can Yayınları standında...

Posted by Toprak Aze on 14 Kasım 2015 Cumartesi


Can Yayınları

Can Yayınları

Can Yayınları

Can

Can

Can Yayınları

Can

Can Yayınları Tüyapta Can Yayınları İçin Olaylı Gün Can Yayınlarından Hırsızlık Suçlaması Kitap Fuarı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hülya Bilgen     2015-11-17 Can yayınlarının bu davranışını okumak bile tüylerimin ürpermesine yetti. O çocuk ne yapsın! Yazık... Çok üzüldüm... Kitap fuarı ticari gözle bakılmamalı bence. Neticede okur kazanmak, kitap tanıtımı yapmak, okur yazarı buluşturmak olmalı asıl hedefi. Varsın bir kitap çalınsın, belki o... Çalınan kitapların parasını çalışanlar neden ödüyor o da ayrı bir konu. Frankfurt kitap fuarında her yıl binlerce kitap çalınır. Fuarın sonunda ise envanterlere bakılır ve en çok çalınan kitabı yılın kitabı ilan ederler. Fuar ticari kaygı taşıyan bir yer olmamalı. Çok ama çok üzücü bir olay. Can yayınlarının bu davranışını çok yanlış buluyorum. O çocuk kitaplardan nefret ederse, fuarda yaşadığı olay sebeptir...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba