Cy Twombly'in Karalamasına 202 milyon TL Ödül

New York'da yapılan açık artırmada, karalama benzeri çalışmalarıyla tanınan ressam Cy Twombly'in soyut karatahta çalışması 70,5 milyon dolar satıldı.

Cy Twombly'in Karalamasına 202 milyon TL Ödül
Cy Twombly'in Karalamasına 202 milyon TL Ödül Nisan
Bu içerik 1350 kez okundu.

Sotheby’s Müzayede Evi’nin New York’taki ‘Çağdaş Sanat’ açık artırmasında 2011 yılında ölen Amerikalı ressam Cy Twombly’in ‘İsimsiz’ soyut karatahta çalışması, yaklaşık 202 milyon liraya alıcı buldu. Sanatçının eserine ödenen ücret bir esere ödenen en yüksek müzayede rekoru olarak kayıtlara geçti. Ressam Twombly’in tuval üzerine yağ bazlı ev boyası, mum boya kalemi ve kara kalem kullanarak yaptığı 'İsimsiz' adlı tablosu sanatçının karatahta serisinin bir parçası olarak biliniyor.  

Twombly’in 2014 yılında da bir başka tablosu ise 69,6 milyon dolara satılmıştı. Karalama benzeri çalışmalarıyla ünlü sanatçı Twombly, bu eserini bir ileri bir geri yürüyen asistanının omuzları üzerinde yapmıştı. Öte yandan Pop art’ın öncü ismi Andy Warhol’un Çin Kominist Partisinin kurucusu Mao Zedong tablosu ise 47,5 milyon dolara satıldı. Warhol’un serigrafi eseri, açık artırmadaki en pahalı ikinci eser oldu. Açık artırmada toplamda 294,6 milyon dolarlık eser satıldı.

Sotheby’s Müzayede Evi Cy Twombly İsimsiz Sanatsal Karalama Açık Artırma
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba