Gıda Ormanı Atölyesi

Gıda Ormanı nedir? Nasıl uygulanır? Orman ekosistemini taklit ederek gıda üretmek mümkün müdür? Konveksiyonel ve tek yıllık gıda üretim sistemlerine göre daha verimli gıda sistemi tasarlayabilir miyiz? Tabii ki evet.

Gıda Ormanı Atölyesi
Gıda Ormanı Atölyesi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1782 kez okundu.

Gıda ormanı, çoğunluğu çok yıllıklardan oluşan kalıcı tarım yöntemidir. Gıda üretiminin ötesinde monokültür yerine çoklukültürü destekler, toprak kalitesi ve canlı çeşitliliğini arttırmayı gözetler. Kullanılan bitkiler birbirlerini olumlu yönde etkileyerek uyum içinde yaşarlar. Sistemde gıda üreten türlerin yanı sıra;  ilaç, yem ve/veya yakıt olarak kullanılabilecek türlerde olabilir. Meyve ve yemiş veren ağaçlar ile destek türler olan farklı boylardaki ağaçlar, çalılar, otlar ve sarmaşıklar bir gıda ormanını oluşturabilecek elemanlardandır.

Nedir, nasıl uygulanır öğrenmek istiyorsanız bu atölye tam size göre!

Bu atölyede öğreneceklerimizden bazıları:

-Ağacın enerji ve yaşam döngüsü
-Ardıllık 
-Gıda ormanı tasarımı; zamanda ve mekanda-istifleme
-Bakımı
-Dikim şekilleri

Atölyede Roma Bostanı'nda uygulaması yapılacak olan gıda ormanı tasarımını da inceleyeceğiz. Hangi türlerin neden seçildiğini ve tasarımdaki konumlarını da konuşacağız. 29 Kasım’daki gıda ormanı uygulamasına davetlisiniz!

Atölye Mekanı 
CREATOLYE / Oba Sok. Oba Apt. 2/A Cihangir Beyoğlu/ İstanbul (Old City Comedy Club)

Atölye Tarihi
29 Kasım 2015 / Pazar

Atölye Saati
10:00 - 15:00 arasında yapılacaktır.

10:00 - 12:00 sunum
12:00 - 13:00 öğle molası
13:00 - 15:00 sunum

Atölye Ücreti
100 TL

Öğrenci ve/veya çalışmayanlar için 50 TL
Roma Bostanı gönüllüleri için 50 TL

 

Aybike Zengin kimdir?

Aybike Zengin, İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Sürdürülebilirlik ve alternatif sistemler üzerine öğrencilik yıllarında çalışmaya başladı 2010 yılında Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu aldı. 2011 yılında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde staj yaptı, halen birlikte çalışmaktadır. 2013 yılında Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde staj yaptı. Geoff Lawton ve Nick Huggins ile beraber permakültür projelerinde çalıştı. 2013 yılında permakültür eğitimi vermeye başladı. Peyzaj mimarı olarak permakültür etik ilke ve prensipleri doğrultusunda; tasarım ve uygulama projeleri yapmakta, permakültür danışmanlığı ve eğitimi vermektedir.
Roma Bostan’ındaki permakültür tasarımı ve uygulamasını yapmıştır.

 aybikezengin@gmail.com

Kayıt Hakkında:

Katılım 25 kişi ile sınırlıdır. Lütfen kayıt için idilkislal@gmail.com adresine e-mail gönderiniz.

Rafinaj Media Works markası ‘CREATOLYE’; İstanbul’un merkezinde, Cihangir’de, odağı sanat ve yaratıcılık olan bağımsız bir kültür kurumudur. 200 metrekare büyüklüğünde, farklı etkinliklerin yapılabileceği konforlu bir oyun alanını ve farklı partnerleri çatısı altında toplayan Creatolye; yaratıcı her türlü projeye kapıları açık, fikri yeni, formu vintage bir buluşma mekanıdır. Creatolye’nin tasarımında kullanılmış herşey satılık/kiralık olup, yeni sahibini beklemektedir. 2015 yılında kollektif bir çalışmayla yaklaşık bir yılda hastane deposundan bir oyun alanına dönüştürülen bu mekan; tiyatro oyunları, müzik etkinlikleri, edebiyat okumaları, söyleşiler, sergiler, gösteriler, defileler, özel organizasyonlar, kurumsal toplantılar, dans performanları, workshop’lar, imza günleri, festivaller, sosyal sorumluluk projeleri, bienaller ve mezatlara ev sahipliği yapmayı hedeflemektedir. Sanatçı, seyirci, destekçi, yerel yönetim, konusunda yetkin kurumlar, devlet ve uluslararası sanat kurumlarının desteği ve partnerliğiyle İstanbul’da referans bir mekan olmak, Creatolye’nin temel çıkış noktasıdır.   

 

 

 

a: Oba Sokak Oba Apt 2A Cihangir İstanbul

 

 

e: atolye@creatolye.com

(Mertin CREATOLYE tarafından yazılmıştır.)

Creatolye Creatölye Gıda Ormanı Ayölyesi Aybike Zengin
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba