Kütüphaneli Evde Büyüyen Çocuklara Özgü 5 Özellik

Kütüphaneli bir evde büyüyen çocuklar nasıl etkileyici insanlara dönüşebilirler? Okumaya devam edin...

Kütüphaneli Evde Büyüyen Çocuklara Özgü 5 Özellik
Kütüphaneli Evde Büyüyen Çocuklara Özgü 5 Özellik Nisan
Bu içerik 1576 kez okundu.

Ares Danışmanlık'ın hazırladığı makaleye göre kütüphaneli bir evde büyüyen çocukların kazanacağı etkileyici 5 özellik var. Neler mi?

1. Güçlü bir dünya görüşü edinirler

Dünyayı sadece ebeveynleri ve televizyon gibi medya araçları aracılığıyla yorumlayan çocuklar kısıtlı bir bilgi girdisine sahiptirler. Kütüphane çocuğun dünyayı farklı yönlerden sorgulaması ve anlamaya başlaması için bir kuluçka görevi görür. Henüz gitmediği yerlerle ilgili öngörüler geliştirir, yaşamadığı deneyimlerle ilgili fikir sahibi olur ve dünya denen yaşam alanını daha yakından tanımaya başlar. Küçükken dedemin tozlu kütüphanesinde Jules Verne ile dünyayı dolaşmak ve Daniel de Foe'nun Robinson Crusoe'su ile bir adada yaşamak beni büyülerdi. En iyi kitaplardan oluşan bir kütüphaneniz olsun. Bırakın çocuklar da büyülensin. 

2. Farklı ve ilginç insanlar olurlar

Eğitim sistemleri sıradan ve birbirine benzeyen insanlar yetiştirmek üzerine kuruludur. Aynı dersleri öğrenir ve fazla sorgulamadan yolunuza devam edersiniz. İyi düzenlenmiş bir kütüphane çocuklarınızda farklı alanda yeni beceriler geliştirmenize, sizin bile henüz farketmediğiniz ilgi alanlarınızı uyandırmaya başlar. Tavşan deliğinden yuvarlanan Alice gibi yeni bir dünyaya girersiniz. Çocukların farklılığın da normal olduğu ve özünde hepimizin farklı ve orjinal olduğumuzu bilmesi önemlidir. Montaigne'nin Denemeler kitabını elime aldığımda neden bir insanın deneme ismiyle kitap çıkardığını merak etmiştim. Bu kitap ilerleyen yıllarda yazı alışkanlığı geliştirmemi sağladı. Kaliteli kitaplar edinin ve kitap okuyarak önce siz örnek olun. Evde yarım saatlik kitap okuma saatleri iyi bir başlangıç olabilir. 

3. Derin düşünme becerisi

Ortaokul 2'inci sınıfa kadar tek okuduğum şey çizgi romanlardı. Bir gün babam bir kitabı sonuna kadar bitirmem için beni zorladı ve ip koptu. Kitapları elimden düşürmez oldum. Babam da anlamış olacak ki bir sonraki gün ünlü markaların hikayelerini anlatan bir koli kitap getirdi. Soichiro Honda'nın hayatı, Pepsi'nin  ve Sony'nin hikayeleri beni büyülemişti. Kütüphanede geçirilen zaman hayalgücünü besler. Hayalgücü yaratıcı fikirlerin ve çözümlerin geldiği hisseden zihnimizin bir bölümüdür. Doğru kitaplar ve iyi bir yönlendirmeyle çocuğunuz başkalarının deneyimleri üzerinden tecrübe edinir ve hayata bir adım önce başlar. 

4. Bir yaşam amacına sahip olur

Ünlü psikolog Alfred Adler Bireysel Psikoloji isimli kitabında "Bireyler yaşamlarında belirli kanunlarla yönetilirler ama bundan habersizdirler" diye bahseder. Yaşam amacı 24 saat yaşayan, hayatı zor ve kolay herşeyiyle kucaklayan ve bizi ilerleten prensiplerin bütünüdür. Çocuklarınız Benjamin Franklin'in hayatını okuduğunda zaman yönetimi, değerlerin düzenlenmesi ve bilimsel araştırmayı öğrenebilir, Henry Ford okuduğunda eleştirilere her zaman kulak asmamak gerektiğini öğrenebilirler. Atatürk, Gandhi, Martin Luther King Jr. ve dünyaya evrensel değerler getiren insanları okumak çocuğunuza onların gözüyle dünyayı yorumlama fırsatı verir. Çocuk yaşta "Ben ... amaç için bu dünyadayım" diyebilmek kendinden büyük bir fikri temsil etmeye başlamaktır. 

5. Bir akıl hocasına sahip olurlar

Akıl hocası sadece herşeyi öğreten bilge kişi değil yaşamda bize yol gösteren fikirleri sağlayan kitaplar, atölye çalışmaları ve filmler de olabilir. Ünlü filozof Kant her gün saat 5'te bir saat boyunca yürürdü. Bir gün insanlar yürüyüşe çıkmadığını farkettiler. Merak edip sordular. Kant Platon'un bir kitabını okumaya dalmış ve yürümeyi unutmuştu. Yetişkin olarak herşeyi bilemezsiniz ama herşeye açılan bir kapıya sahipsiniz. Evin bir odasında, yoksa bir köşesinde bir kütüphane oluşturun. Anlayabileceği oto biyografiler ve etkileyici başarı hikayeleri çocuğunuzu "büyük bir adam" gibi düşünmeye yöneltecektir.

Kütüphaneli bir evde büyüyen çocuklar doğru yargılarda bulunmayı, akıl yürütmeyi, odaklanmayı öğrenirler.Bilgiyi sindirmek, sorgulamak ve merak ederek daha fazlasını istemek bu çocukların temel özellikleridir. Ortalama bir ergen günümüzde 300 - 400 kelime arasıyla yaşamını sürdürür. Ünlü Alman yazar Goethe'nin 50,000 kelime hazinesiyle yazdığını düşünürsek çocuklarımız için daha iyisini başarmamız gerekiyor.  Çocuğunuz değerli ve ona yapabileceğiniz en değerli yatırım hayatını iyileştirecek ve zorluklarla başetmesini sağlayacak güçlü bir zihindir.  

 Kaynak

Çocuk Çocuk Edebiyatı Kütüphane Okuyan Çocuk Okuma Saati
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba