Dükkanında Tek Bir Kitap Satan Kitapçı

Tokyo'da bir kitapçı düşünün, ama sadece bir tek kitap sattığını düşünün...

Dükkanında Tek Bir Kitap Satan Kitapçı
Dükkanında Tek Bir Kitap Satan Kitapçı Nisan
Bu içerik 3372 kez okundu.

Tokyo Ginza'daki küçük bir kitapçının sahibi olan Morioka Shoten adlı kitapçı, müşterilerine yalnızca tek kitap seçeneği sunuyor.
Kitapçının tecrübeli sahibi Yoshiyuki Morioka, mayıs ayında açtığı kitapçıda sadece bir kitabın birden fazla kopyasını bulunduruyor. “Butik kitabevi” tanımına ilginç bir alt başlık açan 
Morioka, böyle bir kitabevi açmanın yıllardır hayalini kurduğunu belirtiyor. Her hafta farklı bir kitabı dükkanında sergiliyen ve satışa çıkartan Morioka'nın dükkanın müdavimleri, o hafta hangi kitabın satışta olduğunu merak ederek gidiyorlar, ve Morioka’nın seçtiği kitabı dilerlerse alıp gidiyorlar. 

Morioka, bundan önce 10 yıl boyunca Kayabacho'da başka bir kitapçı işletmiş. O kitapçıda 200 civarı kitap bulunduran Morioka, yılda birkaç defa da kitap tanıtımı organize ediyormuş. Mağazanın özellikle kitap tanıtım organizasyonlarında en kalabalık günlerini yaşadığını ancak gelenlerin yalnızca bir tek kitap için geldiğini söyleyen Morioka, “Bir süre bunu yaşadım ve yalnızca bir kitap ile de kitapçılığın yapılabileceğine inanmaya başladım” diyor.

Kitapçısını, "sadece bir kitap satan kitapçı” ve “tek bir kitaptan oluşan sergi düzenleyen kitapçı” olarak tarif eden Morioka konseptini şöyle anlatıyor: “Örneğin mağazada çiçekler hakkında bir kitap satarken kitapta görünen bir çiçeği sergiliyorum. Ayrıca yazarlar ve editörler mümkün olduğunca çok kitapçıda olmak istiyor. Bu, iki boyutlu olan kitabı üç boyutlu bir ortamda deneyimleme imkânı sunuyor. Müşterilerde ya da okuyucularda kitabın içine girme isteği oluşturuyor.”

Morioka Shoten’in şimdiye kadar sergilediği kitaplardan bazıları: Finlandiyalı yazar Tove Jansson’un “The True Deceiver” adlı romanı, Hans Christian Andersen’in Masalları, Mimei Ogawa’nın “Moon Night And Glasses” ve çeşikli sanatçıların bitki fotoğrafları katalogları. 2016’da sergilenecek ilk kitap ise Maseru Tatsuki'nin fotoğraf antolojisi “Fish-Man” olacak.

Yoshiyuki Morioka Kitapçı Kitap Tek Kitap Satan Kitapçı Tokyo
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba