Hikmet Söyleşisi Olarak Edebiyat

TYB İstanbul Şubesi’nde 'Hikmet Söyleşisi Olarak Edebiyat' söyleşisinde konuşan Yurdagül Mehmedoğlu hikmetin, edebiyat bağlamında değerlendirmesini yaparak hikmet söyleşisi olarak edebiyattan murat nedir, ne olmalıdır şeklindeki soruları cevapladı.

Hikmet Söyleşisi Olarak Edebiyat
Hikmet Söyleşisi Olarak Edebiyat Nisan
Bu içerik 1249 kez okundu.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Yurdagül Mehmedoğlu,hikmetin önemi üzerinde durduğu konuşmasında hikmet noktasında  edebiyatın, İslam düşüncesinden bahsetmekle eşdeğer olduğunu söyledi. Hikmetin  mutlaka peşinden koşulması gereken bir değer olduğunun altını çizen Mehmedoğlu ‘hikmet bir arayıştır, aydınlanma alanıdır, yeni bilme ahlakı oluşturulan bir anlayıştır’ dedi.

Edebiyatın da bir hikmet olduğunu ifade eden Prof. Mehmedoğlu, edebi ürünlere, şiir, hikaye, roman, nesir hangisi olursa olsun, bu açıdan baktığımızda hikmet bağlamında değişik sonuçlarla karşılaşabiliriz, diyerek şunları söyledi: "Şiirde düzensizlik diyebileceğimiz bir düzen vardır. Kutsal metinlerin hepsinde şiir düzeni vardır ama şiir değildirler. Bu yüzden her devirde her daim her coğrafyada anlaşılmıştır. Şiir düzeninde,ilham düzeninde olduğu için böyledir. İlham, muhatap alma, karşılaşma, yüzleşmedir bir bakıma. Şair en başında şiire oturduğu zaman sonunu şiirin nasıl biteceğini önceden sezemez, bilemez. Kur’an dilinin şiirselliğinin farkında olmayışımız da acıdır."

Söylenen söz’ün de güzel olması gerektiğini kaydeden Yurdagül Mehmedoğlu, anlamlı olduğunu düşündüğümüz her şiir, anlamlı ve güzelin bir parçasıdır, dedi.

Yaratıcı’yla aramızda bitmeyen bir söyleşi olduğunu ifade eden Prof. Mehmedoğlu, "bu söyleşiye ve olan biten her şeye aşinayız, şahidiz, aşina olmamız, muhatap olduğumuzu gösteriyor, var olan bu alemde mutmain olmak üzere buradayız" dedi.

Yurdagül Mehmedoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz, biz olurken, başka varlıklar da bizimle birlikte söylüyor. Anlamadığımız şey,gerçekte bir anlamdır. Ama ne zaman anlayacağımızı bilemeyiz. Bugün anladığımızı yarın başka türlü anlayabiliriz. Anlam elle tutulabilir bir şey değildir. Hikmet anlık bir mevzudur. İçindeki derinliğe bakabilmeliyiz."

Hikmet Söyleşisi Olarak Edebiyat konulu söyleşide moderatörlük yapan Cengizhan Orakçı da hocanın yeni çıkan 'Sen de Rivayet Etsen' romanının şiirsel bir anlatımı olduğunu, rüya içinde rüyalar gösteren bir anlatım diyebileceğimizi ifade ederek, geleneksel sanatlarımızın dilinden hareket eden bir roman olarak önemli bir eserdir, dedi.


Hikmet Söyleşisi Olarak Edebiyat TYB Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Prof.Dr.Yurdagül Mehmedoğlu
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba