Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî

Edebiyat Haberleri'nde haftanın kitabı Mustafa Lûtfî Efendi'nin kaleme aldığı Revak Kitap etiketiyle çıkan 'Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî'

Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî
Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî Nisan
Bu içerik 3535 kez okundu.


Revak Kitap'tan çıkan 'Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî adlı eser Mustafa Lûtfî Efendi'nin kaleminden çıkmış. Eylül 2013'te raflardaki yerini alan kitabı yayına hazırlayan Aliye Uzunlar.

Mustafa Lûtfî (Lûtfullah) Efendi’nin Tuhfetü’l-Asrî fî Menâkıbi’l-Mısrî adıyla 1891 (h.1309) senesinde Bursa’da yayınlamış olduğu menâkıbnâme, Hazret-i Pîr Niyâzî-i Mısrî hakkında kaleme alınmış nadir eserlerden biridir. Eser, alışılagelmiş menâkıb-nâmelerden farklı olarak, Hazret-i Mısrî’nin hayatını kronolojik olarak anlatan, sonunda da halifelerinden bahseden edebî dille yazılmış bir biyografi niteliğindedir. Lûtfî Efendi’nin bir Mısrî şeyhi olması ve Mısrî âsitânesinin son post-nişîni Mehmed Şemseddîn Efendi’nin mürşidi olması, eseri daha da orijinal hâle getirmektedir.

Tanıtım Metninden

Bir hadîs-i kudsîde, Hazret-i İnsân'ın şânı hakkında, "Ben insanın sırrıyım, insan benim sırrımdır." buyuruluyor. Bu sır sahiplerini her cephesi ile tanımak, yine o sırra sahip olanlarca mümkün, tanıtmak ise imkânsız gibidir. Böylesine zor bir durum karşısında imdâdımıza elinizdeki kitap gibi eserler yetişmektedir. Hazret-i Mısrî'nin silsilesinden gelen Şeyh Mustafa Lûtfî Efendi hazretleri, pîrinin hayatının zâhirî kısmına âit bilgileri büyük bir titizlikle bir araya getirmiş, Hazret-i Mısrî'nin hatıralarını âşıkâne ve ârifâne bir üslûpla kaleme alıp, Hazret'i tanımak isteyenlere salahiyetli bir elden ışık tutmuştur. Eser, Cenâb-ı Mısrî'yi tanımak isteyenlere ve hatta tanıyanlara son derece kıymetli bir "tuhfe" yani hediyedir.

Revak Kitap Niyazi Mısri Mustafa Lûtfî Efendi Bir Mısrî Şeyhinin Kaleminden Hazret-i Niyâzî-i Mısrî
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba