Türkiye'nin En Büyük Korsan Kitapçısı

Telif haklarını koruma noktasında internet ekosistemi henüz standartlarını belirleyemedi ve ulusal/uluslararası yasalarla bu haklar güvence altına alınmış değil.

Türkiye'nin En Büyük Korsan Kitapçısı
Türkiye'nin En Büyük Korsan Kitapçısı Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 2083 kez okundu.

Telif haklarını koruma noktasında internet ekosistemi henüz standartlarını belirleyemedi ve ulusal/uluslararası yasalarla bu haklar güvence altına alınmış değil.

Sinema ve müzik başta olmak üzere pek çok alanda telif haklarının en çok ihlal edildiği alan internet.

Ne yazık ki dikkate değer önlemler alınmıyor.

Son zamanlarda e-kitaplar da internet üzerinden paylaşıma yoğun olarak sokuluyor.

Her bir kitap, zincir paylaşımla binlerce kişiye ulaşıyor.

Edebiyat Haberleri olarak, bunu "korsan kitapçılık" olarak adlandırıyor ve internet üzerindeki en büyük korsan kitapçıyı açıklıyoruz. 

E-Kitabını Paylaş adlı Facebook grubuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gurbun halihazırda 34000 üyesi olduğunu ifade etmekte fayda var.

En doğru tanımıyla "hırsızlık" yapan bu insanların prensipleri bile var:


E-KİTABINI PAYLAŞ GRUBUNUN PRENSİPLERİ

Değerli grup üyeleri,

Bilindiği üzere, sosyal medya ortamında pekçok e-kitap gurubu bulunmaktadır. Her grubun kendine özgü prensipleri, yerine getirdiği bir işlev veya işlevleri vardır. Bu çerçevede E-KİTABINI PAYLAŞ grubun da, okumayı önemseyen üyelerine nitelikli, zengin, temiz taranıp düzenlenmiş, kolay ulaşılır kitaplar ulaştırabilmek için belli prensipler saptamış bulunuyor. 

1-Biz yazar değiliz, kitapevlerine basımdan dağıtıma bir kinimiz yok, tersine, bu çabayı destekliyoruz. Geçmişte basılan, baskısı yenilenmeyen ve bir daha bulunamayan kitapları okura sunmak veya yeni basılmış ama Siirt’in bir köyünde alma imkanı olmayan çocukların da istediği kitabı okumasını isteyen insanlarız. Herhangi bir ücret ödemeden bilgiye ulaşmak, bir insan hakkıdır. Bu konuda direkt sosyalistiz.

2 - E-KİTABINI PAYLAŞ, isteyenin girebileceği kapalı bir grup. Kesinlikle parasız ve hep öyle kalacak. Reklama, ticari amaçlı paylaşımlara izin verilmeyecek. Ancak kitaplara ilişkin özgün yorumların yapılması önünde bir engel bulunmuyor. kitapları toplu değil, tek tek paylaşıyoruz.

3 - Özellikle, kitapların satın alınmasından yanayız. Kendi taramalarımız orijinal, yasal yoldan satın alınmış /edinilmiş eserlerdir. Amatör, temiz kopya olarak taranmaktadır. Çoğunlukla herkesin okuyabilmesi için pdf formatındadır. Kitapevlerinin özellikle e-kitaplara dair tutumunu beğenmiyoruz. Müzik, film, belgeselde vb. eserlerde olduğu gibi e-kitabın da yaygın paylaşımından yanayız. 

KİTAPLARIN İÇERİĞİNE DAİR…

1. Bilimsel temele oturmayan,

2. Sadece bir dinin kaynak, yorum ve prensiplerini anlatan veya dinin siyasallaşmasına hizmet eden,

3. Bir inancı, ırkı veya ulusu diğerlerinden üstün gören, diğerlerini aşağılayan, dışlayan veya yok sayan,

4. Ucuz, piyasa işi insan onuruna aykırı, kapitalizmin ucubesi, kar amaçlı, estetik beğeniyi yozlaştıran, edebi veya şiirsel değeri olmayan kitapları da sayfamızda paylaşamıyoruz.

5. Bu tür kitaplar YÖNETİCİ TARAFINDAN SİLİNECEK. Burada amaç bir inancı veya düşünceyi yargılamak veya dayatmada bulunmak değil. Bunlar grubun prensipleridir ve burası her şeyin paylaşıldığı bir yer değil… 

Paylaşım yapan değerli grup üyelerinin bu prensipleri dikkate alarak tercih yapacaklarına inanıyor, katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz… 

03/ 07/ 2014

Yetkili kurum/kuruluş ve sivil toplum örgütlerini bu konuda harekete geçmeye davet ediyoruz. 

* Haber görseli, habere konu olan Facebook gurubunun kapak fotoğrafıdır. 

Korsan Kitap E-Kitap e-kitap Emek Hırsızlığı
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba