TRT Sanat TV Kanalı Açılıyor!

Son dönemlerde alanında oldukça yenilikçi ve ses getiren projelere imza atan ve izlenme oranlarını artıran TRT, Türkiye kültür-sanat-edebiyat hayatı için oldukça önemli bir adım atıyor ve TRT Sanat TV kanalını açıyor.

TRT Sanat TV Kanalı Açılıyor!
TRT Sanat TV Kanalı Açılıyor! Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 8480 kez okundu.

Son dönemlerde alanında oldukça yenilikçi ve ses getiren projelere imza atan ve izlenme oranlarını artıran TRT, Türkiye kültür-sanat-edebiyat hayatı için oldukça önemli bir adım atıyor ve TRT Sanat TV kanalını açıyor.

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarları süresince iki konuda başarısız olduklarını, "eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi kaydedemedik" sözleriyle ifade etmişti: (bkz.)

Bu sözlerin üzerinden çok zaman geçmeden, TRT kurumu tarafından oldukça önemli bir adım atılıyor.

Bazı TRT çalışanlarından aldığımız bilgiye göre, TRT yönetimi, TRT'nin 16 kanalından biri olan TRT Türk kanalını kapatma kararı almıştı. TRT Türk daha çok yurtdışı ile ilgili haberler yapıyordu. TRT World'ün açılmasıyla birlikte misyonunu tamamladığı düşünülen TRT Türk kanalının kapatılmasına karar verildi.

Yayınları sonlandırılacak olan TRT Türk'ün yerine TRT Sanat açılacak ve bu kanal ülkemizin kültür-sanat-edebiyat ortamı için devrim niteliğinde projelere imza atacak. 


İŞTE YAKIN ZAMANDA YAYIN HAYATINA BAŞLAYACAK OLAN TRT SANAT TELEVİZYONU HAKKINDAKİ BİLGİLER:

1- TRT personellerinin aktardığı bilgilere göre TRT Sanat kanalı, tıpkı TRT Çocuk kanalında olduğu gibi reklam yayınlamayacak.

2- TRT Sanat, edebiyat, müzik, sinema, tiyatro, resim, fotoğraf başta olmak üzere pek çok geneneksel sanat alanıdna yayın yapacak.

3- Çeşitli alanlardan sanatçılar canlı yayınlarla ya da bant yayınlarıyla sanatları sanatseverlerle buluşturacak. 

4- TRT Sanat, çeşitli sanat dallarında yıllık yarışmalar düzenleyerek sanatçıları destekleyecek.

5- Ön incelemeden geçen bütün edebiyat dergileri ücretsiz olarak tanıtılacak. 

6- Yurdumuzun her yerinden kısa filmciler ve sinemacılar, TRT Sanat'ta çalışmalarını yayınlama fırsatı yakalayacak ve TRT bu çalışmalar için sanatçılara telif ödeyecek.

7- Önemli edebiyat eserleri canlandırmalarla ekrana taşınacak.

8- Devlet tiyatrolarında gösterime giren oyunlar TRT Sanat üzerinden izleyicilere ücretsiz olarak ulaştırılacak.

9- TRT Sanat internet mağazası ile, edebiyat dergileri, albümler, resimler ve daha pek çok sanat eseri satışa sunulacak ve TRT, sanatçıların eserlerini sanatseverlere ulaştırırdığı bu hizmet karşılığında komisyon almayacak

10- Önemli yazar/şair ve düşünürler izleyicilerle canlı yayınlarda buluşacak. İlzeyicilerin soruları canlı yayınlarda yayınlanacak. Böylelikle yazar/şair/sanatçı/düşünürler tabiri caizse yüz binlerce kişinin katılımıyla söyleşiler düzenlemiş olacak.

11- TRT Sanat Akademi ile atölye çalışmaları yapılacak ve özellikle geleneksel sanatların yaşatılması için gayret gösterilecek.

12- Dünya genelinden binlerce sanat filmi her gün izleyiciyle buluşacak.


TRT'den aldığımız gayrı resmi bilgiler bu şekilde. TRT Sanat'ın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor ve TRT kurumunu bu isabetli kararından ötürü Edebiyat Haberleri olarak tebrik ediyoruz. 

Daha fazla bilgi aldıkça haberimizi güncelleyeceğiz. 


Edebiyat Haberleri (05.02.2016)


* Bu haberin aktif link verilmeden ve kaynak gösterilmedne kullanılması yasaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Haber ne yazık ki, asparagastır. TRT'ye ve yetkili öteki kurumlara bir öneri amacıyla kaleme alınmıştır. Umarız kültür-sanat alanındaki bu boşluk yakın zamanda giderilir.

TRT TRT Sanat TRT Sanat Televizyonu TRT Sanat TV TRT Türk TRT World
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba