Akademik Aklın Eleştirisi

Metis'ten çıkan "Akademik Aklın Eleştirisi", Pierre Bourdieu imzası taşıyor.

Akademik Aklın Eleştirisi
Akademik Aklın Eleştirisi Edebiyat Haberleri Editör
Bu içerik 1690 kez okundu.

(Yayınevi tanıtımından...)

Kırk yıllık araştırmalarının sentez ve değerlendirmesini gerçekleştirdiği "Akademik Aklın Eleştirisi"nde Pierre Bourdieu sosyoloji teorisi, tarih bilgisi ve felsefi düşünceyi harmanlıyor.

Bourdieu tartışmaya akademik aklın görmezden geldiği temel önkoşulla başlıyor: Batı dillerinde okul anlamına gelen sözcüklerin ve “skolastik”in kökeni olan skhole, yani boş zaman.

İnsan üstüne düşünen filozoflar ve genel olarak “skolastik eğilim”, düşünmek için boş zamana sahip olmak gerektiğini akıllarına getirmezler.

Akademik aklın felsefi antropolojide yaptığı bu manidar ihmalin vahim sonuçları vardır.

Bourdieu eleştiri oklarını akademik aklın kendisine olduğu kadar, “skolastik eğilim”in dışında olanlar hakkında yürüttüğü spekülasyonlara da yöneltir: Kendini özgür sanan ve ne yaptığını bilen “özne” varsayımını kıyasıya sorgularken, meslek yaşamı boyunca yaptığı çalışmaların altında yatan alternatif insan tasavvurunu sistemli bir şekilde sergiliyor.

Pascal’ın yanı sıra Wittgenstein, Austin ve Dewey gibi “sapkın” filozoflar eşliğinde gerçekleşen bu serimlemede simgesel şiddet, iktidar, çıkar, zaman, tarih, evrensellik ve varoluşun sosyolojik açıdan amacı gibi temalar yeni bir bakışla ele alınıyor.
 
Sosyal bilimler ve felsefeyle ilgilenenlerin ilgiyle okuyacağını düşündüğümüz sarsıcı ve bir o kadar güzel bir kitap.


"Akademik Aklın Eleştirisi | Pascalca Düşünme Çabaları"
Pierre Bourdieu, Çev: P. Burcu Yalım

Akademik Aklın Eleştirisi

Pierre Bourdieu Burcu Yalım Metis Yayınevi Metis Yayıncılık Metis Kitap Metis Yayınları Metis Publishing Akademik Aklın Eleştirisi Metis
Sen de yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
Candan Erçetin Okuduğu Kitapları Listeledi
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba
2018’e Anatolian Sopranos İle Görkemli Merhaba